Jacinda Ardern ponovno je pokazala kako se izvanredno nosi s kriznim situacijama. Političarka novog kova zadala je domaću zadaću nizu starijih kolega u svijetu.
Svijet se divi izvanrednim mjerama koje su poduzete u suzbijanju koronavirusa na Novom Zelandu. Ukupno je u toj zemlji zaraženo 1160 osoba, jedna je osoba dosad preminula, a iz dana u dan omjer onih koji su ozdravili veći je u odnosu na one koji su oboljeli. Rekordni rezultati poduzetih mjera plod su promišljanja i planiranja premijerke Jacinde Ardern koja je odlučna u namjeri da Novi Zeland ispuni četverotjednu karantenu, dva ciklusa dvotjedne inkubacije, prije nego što popusti s mjerama.
Vodeći epidemiolog te zemlje, Michael Baker, pun je riječi hvale za premijerku, govoreći da se radi o trijumfu znanosti i pravog vodstva. Jacinda Ardern postupila je, kaže, odlučno i nedvosmisleno. No, ona je jasna - uvijek može bolje. "Želim da granica bude nepropusna i mislim da možemo biti još bolji po pitanju toga", rekla je Ardern.
A tko je žena koja oduševljava svijet svojim potezima u kriznim situacijama?
U dobi od 37 godina postala je 40. premijerka Novog Zelanda, donijevši tog listopada 2017. zemlji val entuzijazma i želje za boljim sutra. Podrška je stigla sa svih strana Novog Zelanda kada je došla na odgovornu funkciju, postavši tada najmlađa žena na svijetu koja će sjesti na premijersku stolicu. Da stvari budu impresivnije, u tom je periodu saznala da je njezina borba s neplodnošću gotova - postat će majka. Prve mjesece premijerske funkcije radila je u trudnoći.
Nije to jedino po čemu je ova žena napisala neke nove stranice povijesti. Prva je žena koja je tijekom obnašanja takve dužnosti u zapadnjačkom političkom sustavu postala i majka. Na svijet je u lipnju 2018. godine donijela svoje prvo dijete, zdravu djevojčicu imena Neve Te Aroha. Zbog nje je uzela šest tjedana rodiljnog dopusta, a tijekom tog vremena mijenjao ju je zamjenik Winston Peters. U brizi oko djevojčice nakon šest tjedana pomogao je njezin partner, inače televizijski voditelj Clarke Gayford. Ostao je kod kuće i preuzeo brigu oko djevojčice kako bi njegova partnerica mogla biti na čelu zemlje koja je toliko obožava i čeka.
Tek je druga koja se iz svoje obitelji zaputila na fakultet. Odrasla je u skromnoj obitelji oca policajca i majke koja je radila u školskoj menzi.
Netipična političarka omiljena je i zbog privatnog aspekta njezinog života. Nije se udala za svog partnera, ne zanimaju je konvencije, dapače puno ih je napustila otkako je odrasla. Izjavila je svojedobno za Vogue da se ne boji usklađivanja svih obaveza oko djeteta i vođenja države - jer nije prva žena koja žonglira s više obaveza. Simpatije uvelike ima i njezin partner - voditelj dokumentarne emisije koja se bavi ribarenjem - "Fish of the Day". Upoznala ga je kad joj je, kao tadašnjoj članici parlamenta, poslao pismo u kojem ljutito izražava zabrinutost zbog toga što vlada nekim mjerama potencijalno ugrožava privatnost građana. Pozvala ga je da tu temu rasprave na kavi, našli su se, skrenuli priču na glazbu (Jacinda je na nekim glazbenim festivalima nastupala kao DJ) i tako je počela njihova romansa.
A ni skromno podrijetlo Jacindi u gradnji političkog imidža nimalo nije odmoglo. Otkrila je svojedobno da je kao djevojčica željela biti klaun u cirkusu. Odrastajući u malom mjestu, oduvijek je imala osjećaj za zajednicu i htjela je pomoći. Okružena radničkom klasom, Jacinda je odmalena pomagala roditeljima koji su u slobodno vrijeme uzgajali jabuke i breskve. Poslije škole s njima je radila na zemlji kako bi više zaradili. Analitičari ne dvoje oko toga koliko je njezina životna priča dobra za osvajanje naroda i podrške. Jacinda je, naprosto, jedna od njih.
Doći će trenutak u vašem životu kada će vas netko tražiti da izađete iz vaše zone komfora.
"Nisam nikada mislila da ću postati premijerka, no to je moć pristanka, riječi "da". Nisam jedinstvena", rekla je Ardern. No, već u srednjoj školi kolege su je izabrali kao osobu koja ima najviše potencijala - postati čak i premijerka. Ambicije je svakako imala pa se već sa 17 godina priključila laburistima, motivirala ju je situacija u njezinoj sredini, porast zloporabe droge i alkohola među mladima, siromašna djeca koja nemaju niti džeparac za ručak, kvart pogođen neimaštinom i visokom stopom samoubojstava. Odlučna je bila da će napraviti razliku.
Zaputila se na studij, upisala političke znanosti i odnose s javnošću, a ubrzo je postala najmlađa zastupnica novozelandskog parlamenta. 2008. godine istaknula se kao zvijezda svoje stranke pa je bilo jasno koliko će daleko dogurati. Postala je svjetska politička zvijezda kojoj se zbog nekih njezinih poteza tijekom proteklih godina klanjao svijet. Od nekadašnje mormonke odgajane u skromnoj obitelji razvila se u ženu koja podržava istospolne brakove, pohodi Prideove, nastoji promovirati ženska pitanja i prava, energično gura društvo kojeg je na čelu snažnim zamahom naprijed. A nije joj ni 40 godina.
Čitajte i:
Trudnica koja vodi državu: Šest tjedana nakon poroda brigu o djetetu prepušta partneru
I Johnson je pozitivan! Od posljedica koronavirusa preminula i princeza
Životna bitka! Boris je bio 'zlatni' klinac s Oxforda kojem ni preljubi ni laži nisu naštetili
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....