Mlada Zadranka, državna prvakinja i nositeljica najboljeg rezultata u povijesti hrvatskog biciklizma, za magazin Gloria IN otkriva kako je zadržala sportsku disciplinu i u vrijeme karantene te koje su joj rute rekreativno najdraže.
Premda joj je tek 20 godina, Zadranka Maja Perinović, koja se biciklizmom bavi od 2011., aktualna je prvakinja Hrvatske i osvajačica čak devet zlatnih te pet srebrnih i dvije brončane medalje na državnim prvenstvima.
Na velikim natjecanjima debitirala je 2016. kada je osvojila 17. mjesto na Svjetskom juniorskom prvenstvu u Dohi, već godinu dana kasnije bila je deseta na Europskom juniorskom prvenstvu u Danskoj ostvarivši najbolji rezultat hrvatskog biciklizma u povijesti, a Hrvatski biciklistički savez triput zaredom (2017., 2018., 2019.) dodijelio joj je titulu biciklistice godine.
Najmlađa sudionica
- Sa samo 11 godina, nakon tri tjedna treniranja, svladala sam polovicu uspona do Učke. Već idući dan završila sam svoju prvu utrku u Pazinu, a iste godine bila sam najmlađa sudionica biciklijade od Plitvica do Zadra - kaže Maja, počasna članica Biciklističkog kluba Zadar, u kojem je i napravila prve biciklističke korake.
Od 2015. nastupa za hrvatsku reprezentaciju, a u travnju 2018. na preporuku biciklista Vladimira Miholjevića postaje članicom talijanskog kluba Top Girls Fassa Bortolo iz Trevisa, koji vodi sportski direktor Lucio Rigato.
- U Italiji je biciklizam drugi sport po popularnosti, odmah nakon nogometa. Tamo su biciklisti zvijezde, prijenosi utrka su svaki dan, a i mnogo je više rekreativaca nego u Hrvatskoj - priča studentica Biotehnologije i istraživanja lijekova u Rijeci, koja ispite polaže u roku unatoč tome što na biciklu provede i do 20 sati tjedno.
Voli i rukomet
Sportski talent naslijedila je od roditelja, bivših profesionalnih rukometaša, mame Lade (43), agentice za nekretnine i strastvene surferice, te oca Romana (53), arhitekta i nekadašnjeg golmana klubova Medveščak i Zagreb. Upravo ju je on kao dugogodišnji rekreativni biciklist i poveo gledati prvu utrku. Iako je i ona krenula s rukometom, danas je jedina rukometna nada u obitelji pet godina mlađi brat Stipe.
- S 50 kilograma i 165 centimetara visine bila sam presitna za rukomet, a gotovo idealne građe za biciklizam. Odgovaraju mi ravne cestovne utrke koje završavaju sprintom jer sam prirodno eksplozivna - kaže Maja, koju ni epidemija koronavirusa nije spriječila u svakodnevnim treninzima.
Sezona se nastavlja
Karantenu je provela u Zadru vozeći rute koje bi joj zadao trener. Ne sumnja da će se do kolovoza, kada se sezona nastavlja utrkom Strade Bianche u Sienni, pokazati u dobroj formi. Dotad će još imati priliku povremeno uživati i u vlastitim rutama, manje kao profesionalka, više kao rekreativka.
- Nama profesionalcima trening izgleda točno onako kako trener zamisli i u tome se lako može izgubiti istinski užitak koji osjećam kad sam na biciklu kao rekreativka - priča Maja, kojoj su najdraže rute prema Velebitu, kod Obrovca prema Sv. Roku i Prezidu.
- Zadar je dobar za bicikliranje jer je ravan, ali, kao ni Rijeka, nema još dovoljno razvijenu infrastrukturu. Ljeti, kad su ogromne gužve i kad se vraćam s treninga, na ulazu u grad kolona je ponekad dugačka i po deset kilometara - kaže Maja, koja je u okolici svog rodnog grada doživjela i nemoguće uvjete za vožnju, poput snažnih udara bure.
Ništa njoj ne smeta
Vozila je i po kiši i tuči, a lani je tijekom tri dana kišne utrke u Napulju staza bila kao klizalište. U Dohi je vozila na 45 stupnjeva, a u nju je puhao vruć vjetar, ipak najgore podnosi hladnoću, što će joj ove godine biti izazov jer sezona traje sve do studenog.
- Bit će utrka po Italiji i Belgiji, pa Europsko prvenstvo u Francuskoj, a na početku rujna i Giro di Italia, etapna utrka koja traje deset dana i to je najduža utrka za cure - kaže Maja, kojoj je trenutačno glavni cilj kvalificirati se na Olimpijske igre.
MAJINE BICIKLISTIČKE BROJKE
• 40 km/h prosječna je brzina kojom vozi na utrkama, a rekord joj je 110 km/h
• Dnevno vozi od 40 do 150 kilometara, a rekord joj je 180 kilometara
• Njezin bicikl teži 7 kilograma: što je lakši bicikl, lakše je voziti
• Top pet najvažnijih sporednih komada opreme su sprinterice, dres, kaciga, rukavice i sportski sat
• Trenira šest do osam puta tjedno
• Na treningu potroši i do 3000 kalorija, zbog čega svakih pola sata mora pojesti energetsku pločicu
ČITAJTE I:
Potvrđen razlaz Doris Pinčić i Borisa Rogoznice! Doznajemo što se dogodilo s brakom slavnog para
Očito mu više nije smiješno: Nakon mjeseci šutnje Ashton Kutcher progovorio o memoarima svoje bivše
Stiski sud | Troje domaćih dizajnera u ulozi modnih kritičara stajlinga slavne ruske manekenke
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....