Nakon devet godina potvrđena je presuda kojom je glazbenik Goran Bregović tražio naknadu štete od Kalrovačke pivovare zbog neovlaštenog korištenja njegovih glazbenih djela u promociji, ali je naposljetku ostao bez odštete.
Visoki trgovački sud u Hrvatskoj potvrdio je 19. listopada 2019. presudu u devet godina staroj tužbi kojom je poznati glazbenik Goran Bregović tražio naknadu štete od Karlovačke pivovare, odnosno Heinekena, zbog neovlaštenog korištenja njegovih glazbenih djela u promociji svoje trgovačke marke tijekom turneje Karlovačko live 2007. godine, potvrdili su iz Aquariusa.
Sud je utvrdio da je Heineken neovlašteno koristio autorsko djelo Gorana Bregovića, pjesmu "Bitanga i princeza". Karlovačka pivovara, koja je u vlasništvu Heinekena, koristila je glazbu u sklopu marketinške kampanje, a pjesmu su preradili, odnosno sinkronizirali u TV i radijski spot. Sud je zaključio da je time povrijeđeno imovinsko pravo autora.
Unatoč presudi u njegovu korist, Bregović nije dobio 600.000 kuna koji se spominju, već zapravo nije dobio ništa, tvrde iz Aquarius Music Publishinga.
"Istina je da je Sud potvrdio presudu Trgovačkog suda u Zagrebu kojom je naloženo tuženicima, odnosno Heinekenu, da isplate Goranu Bregoviću iznos od 200.000 kuna, s pripadajućim zateznim kamatama, što je puno manji iznos od onoga što smo mi tražili, a tri puta manji iznos od onoga što se spominje u medijima. Osim toga, presuđeno je da svaka stranka snosi svoje troškove, a mi smo tijekom devet godina suđenja imali 178.000 kuna troškova" – ističe Tomislav Škulić, direktor Aquarius Music Publishinga, nakladnika Gorana Bregovića, dodajući kako su prije ove imali dvije prvostupanjske presude pri čemu je sudac smatrao da je tražena šteta premalena, s obzirom na to o kakvom se glazbeniku radi te kakva su iskustva u svijetu vezano za zaštitu autorskih prava.
"Međutim, na Visokom sudu je presuda odbačena u cijelosti, smanjen je odštetni zahtjev te je naloženo da svaka strana pokrije svoje troškove, ne vodeći računa o tome da su troškovi gotovo jednaki dosuđenom iznosu za isplatu. Bespredmetno je navoditi slične primjere u svijetu jer svijet u digitalno vrijeme već desetljećima ide prema naprijed i štiti autorska prava, a izgleda da mi velikim koracima idemo prema natrag" – dodaje Škulić, ističući da im ne preostaje ništa drugo nego da podnesu tužbu Ustavnom sudu, što će uskoro i učiniti.
Bregović je podnio tužbu još 2010. zbog neovlaštenog korištenja njegovih djela. Suđenje je trajalo punih devet godina, a nakon dvije prvostupanjske presude u korist Bregovića, Visoki sud odbacuje presude, ponovno presuđuje u korist tužitelja, ali mu smanjuje odštetni zahtjev na iznos tri puta manji od traženog i traži da sam plati troškove suđenja, čime se sve svodi na to da nije dobio ništa.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....