Knjigu povodom Valentinova zagrebački putopisac i avanturisti sa suprugom potpisuje u zagrebačkom Muzeju čokolade, a hrvatsku premijeru filma, koji kreće u svjetsku distribuciju, planira u svibnju u zagrebačkom kinu Tuškanac.
Zagrebački avanturisti i putopisci Davor i Anđela Rostuhar napokon su dočekali da svoj medeni mjesec - bračno putovanje oko svijeta u trajanju od 365 dana vide ukoričeno u knjizi Ljubav oko svijeta, te u istoimenom dokumentarnom filmu.
Svjetska premijera zakazana je na Dan zaljubljenih 14. veljače na televiziji ARTE, istovremeno u Njemačkoj i Francuskoj.
Osim toga, za njihov dvodijelni dokumentarni TV serijal o ljubavi vlada veliki interes mnogih nacionalnih televizija, a planirani su i brojni prijevodi knjige koja je odmah po izlasku u Hrvatskoj postala - bestseller. Davor i Anđela su, naime, na svom putovanju obišli svih pet naseljenih kontinenata u potrazi za autentičnim ljubavnim pričama - od domorodačkih i nomadskih po Africi i Aziji do onih koje se odigravaju u najnapučenijim metropolama, poput Tokija ili New Yorka. Svaka od tih priča je, kažu, iznimna - bilo da je riječ o heteroseksualnim i homoseksualnim parovima iz urbanih sredina, ili pak o ljudima iz tradicionalnih domorodačkih zajednica, u kojima još postoji poligamija. I njihova je vrlo zanimljiva: upoznali su se prije šest godina, kad se Anđela javila na Davorov oglas za poslovnu asistenticu. Ubrzo nakon toga Davor joj je izjavio ljubav na klupici u zagrebačkom parku. Zaprosio ju je u Zaljevu ljubavi na Antarktici, kamo ga je Anđela dopratila na njegovu ekspediciju do Južnog pola, a vjenčali su se preklani u planinarskom domu na Medvednici.
Koliko vam je pandemija promijenila planove u promociji filma i knjige?
- Ne smijemo se žaliti, jer je u našem slučaju moglo biti i puno gore. Da je pandemija krenula kad smo bili na putu oko svijeta, cijeli projekt bi nam propao. Ovako nas je zatekla kad smo se vratili kući i kad smo se ionako trebali posvetiti radu na knjizi i filmu. Doduše propalo nam je putovanje po Europi gdje smo trebali snimati još neke intervjue, ali dio toga uspjeli smo riješiti na daljinu. Propala su nam i skoro sva predavanja od kojih se inače financiramo. Moje motivacijsko predavanje o ekspediciji na Južni pol je jako popularno u poslovnom i korporativnom sektoru i imao sam dogovorene brojne nastupe, koji su otkazani, a samo manji broj je na kraju održan online. Propali su nam i ambiciozni planovi za promociju knjige i filma. Prije godinu dana smo rezervirali 10 dana u veljači u kinu Tuškanac za hrvatsku premijeru filma, a sad je to prebačeno za svibanj. Nadamo se da će do tada pandemija završiti, a život se ponovo pokrenuti. Isto tako morali smo otkazati promociju knjige, a jedino čime ćemo obilježiti objavljivanje je potpisivanje u zagrebačkom Muzeju čokolade u Varšavskoj 5 - ovog četvrtak i petak od 16 do 20, te subotu i nedjelju od 11 do 20 sati.
Više informacija o ovom iznimnom izdanju potražite ovdje.
Kako su se u priču uklopili poznati parovi - Mira Furlan i Goran Gajić u Los Angelesu, bolivudske zvijezde u Indiji...?
- Snimili smo više od 120 intervjua s raznim parovima i pojedincima, s idejom da dokumentiramo što raznovrsniije priče. Uz ostalo zanimalo nas je kako slava utječe na ljubavni odnos. Tako smo snimili dirljivu priču Mire i Gorana, zambijsku pop pjevačicu Salmu Dodiu i njezinog supruga, te menadžera Tivu, bollywoodsku glumicu Samidhu Kokanbakar, kolumbijskog glazbenika Juana Canasa Palacia, infulencere Camille i Jeana čiji instagram profil @backpackdiariez prati više od 350 tisuća ljudi. Svi oni primili su nas otvorenog srca i podijelili s nama svoje najintimnije osjećaje.
Zašto je po vama priča pokojne filmske dive Mire Furlan i Gorana Gajića, filmskog redatelja, ideal ljubavi?
- Zato što su oni i nakon 30 godina veze zadržali žar i zaljubljenost, što statistički i neuroznanstveno gledano polazi za rukom jako malom broju parova. Osim toga njihova je priča, priča o zabranjenoj ljubavi. Podsjeća na priču o Romeu i Juliji koja je preteča romantizma u književnosti. Tragedija Romea i Julije bila je u tome što društvo u kojem su živjeli nije prihvaćalo i podržavalo njihovu ljubav. Isto se, u naše doba, na našim prostorima dogodilo Miri i Goranu. Zato što su pripadali različitim plemenima njihova društva proklela su ih i odbacila, ali oni nisu popustili tom pritisku besmisla, nego su sačuvali svoju ljubav te zdrav razum i pobjegli na drugi kraj svijeta, započevši život ispočetka, ali zajedno. Oni su po meni istinski junaci našeg doba.
Što ste najvažnije naučili o ljubavi?
- Da je ljubav apstraktni pojam, u koji svatko upisuje svoja značenja. Baš kao i u domovinu, boga, pravdu... Apstrakcije nemaju objektivnu stvarnost, niti postoje po sebi, pa ih je nemoguće definirati, tj. svatko im pridaje drukčija značenja. I baš zato se često ne slažemo oko toga. Mnoge svađe u komentarima ispod tekstova na portalima, svađe u obitelji, između stranaca, ratovi između nacija - sve se to vodi zbog neslaganja oko apstraktnih pojmova. Kroz ovaj naš projekt pokušali smo pokazati koliko je različitih pogleda na ljubav i ukazati na to da se zbog toga ne moramo svađati. Jer emocije koje osjećamo iste su svugdje, od Amazone do Himalaje, od pustinja Afrike do njujorških nebodera.
Gledate li sada Anđelu drugim očima?
- Naravno, što je više poznajem to ju je lakše, teže i ljepše voljeti!
A ona vas?
- Tvrdi da me vidi jasnije i voli snažnije.
Što su po vama najveće ljubavne kušnje i izazovi?
- Znanstveno i statistički razlozi zbog kojih se ljudi najčešće rastaju su nevjera, neplodnost, nasilje i ovisnost. Psihološki, najveći izazovi su naše vlastite iskrivljene predodžbe o životu, stvarnosti, ljubavi, partneru, tome kakva bi ljubav trebala biti.
A darovi?
- Ljubav nam jedina omogućuje da sagledamo život ne samo iz naše uske, sebične i egocentrične perspektive, nego i iz perspektive drugog. To je neizmjerno bitno.
Planirate li djecu?
- Da, kad za to dođe vrijeme.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....