Tri godine nakon što joj je tvrtka otišla u stečaj, počelo je suđenje nekadašnjoj zvijezdi Silicijske doline: tereti je se da je lažirala poslovne rezultate svog uređaja za detektiranje bolesti iz kapljice krvi, čime je ugrozila na tisuće života.
Sudskim dramama skloni Amerikanci dobili su novu poslasticu: počelo je suđenje ženi koja je izvela jednu od najspektakularnijih podvala u Silicijskoj dolini. S 19 godina Elizabeth Holmes odustala je od studiranja na Stanfordu kako bi u Paolo Altu osnovala biotehnološki start-up Theranos, obećavajući investitorima revolucionarnu tehnologiju za detektiranje bolesti testiranjem kapljice krvi iz prsta.
Mnogi naoko racionalni i proračunati ulagači lakomo su poput somova zagrizli mamac da će se mnoštvo bolesti rano i brzo otkrivati pomoću minijaturnog Theranosova uređaja kupljenog u ljekarni. Dvanaest godina kasnije poduzetna Elizabeth ušla je na Forbesovu listu kao najmlađa samostvorena milijarderka, koja je bogatstvo zgrnula isključivo zahvaljujući svojoj karizmi i genijalnosti.
Mediji su je veličali kao žensku inkarnaciju Stevea Jobsa, što je godilo njezinom egu pa je taj imidž dodatno potencirala često se pojavljujući u crnoj dolčevitki. U nadzornom odboru Theranosa sjedio je Henry Kissinger, među većim investitorima bio je i Rupert Murdoch, a u jednom trenutku tržišna vrijednost te kompanije iznosila je devet milijardi dolara. Onda je Wall Street Journal 2015. odigrao ulogu Sherlocka Holmesa i serijom članaka razotkrio da je disneyjevska bajka o poslovnom uspjehu gospođice Holmes bila gnjusna laž i obmana.
Theranosova tehnologija jednostavno nije funkcionirala onako kako su je reklamirali pacijentima, liječnicima i investitorima. Naprotiv - ugrožavala je na tisuće života. Potpuno zdravi korisnici njihovih usluga dobivali su suludo pogrešne dijagnoze, primjerice da su H.I.V. pozitivni. Iako je s trudnoćom jedne žene sve bilo u najboljem redu, poslali su joj obavijest da je pobacila.
Duga je lista takvih primjera i mnogi će od oštećenih sjesti na klupu za svjedoke. U rujnu 2018. Theranos je otišao u stečaj. Prethodno je američko državno odvjetništvo pokrenulo istragu protiv Elizabeth Holmes i njezinog bivšeg ljubavnika Ramesha Balwanija zvanog Sunny, koji je obnašao funkciju predsjednika neslavno propale kompanije.
Holmesovoj se sudi pod optužbom da je svjesno lažirala poslovne rezultate iako je znala koliko su Theranosovi testovi nepouzdani, čime je teško oštetila sve koji su ih koristili, a investitori su zbog njezinih obmana izgubili na stotine milijuna dolara. Balwaniju će se suditi odvojeno; na optuženičku će klupu sjesti u siječnju iduće godine.
"Ne osjećam se krivom", izjavila je na početku suđenja posrnula 37-godišnja poduzetnica. Nagađa se da će njezini odvjetnici odgovornost za propast Theranosa svaljivati na 19 godina starijeg Balwanija, koji ju je u vezi navodno zlostavljao, a u poslu primoravao na nezakonite radnje.
Tužiteljstvo je uvjereno da je Holmesova itekako znala što radi i da je nitko nije poticao na kriminal, već je to radila zbog vlastite pohlepe. Kad je shvatila da ne može ispuniti olako izrečena obećanja, okrenula se prijevari i pronevjeri kako ne bi ostala bez novca. Theranos je već 2013., tvrdi tužiteljstvo, upao u financijske poteškoće, trošeći i do dva milijuna dolara tjedno na razvoj tehnologije koja se nije micala s mjesta.
Čitajte i: Prevarila je cijeli svijet: Najmlađa milijarderka opet je na sudu i to - s osmijehom na licu
Umjesto da pošteno prizna poslovni poraz, Elizabeth je probleme rješavala lažima serviranim investitorima i medijima. Bezočno je, primjerice, lagala da su Theranosovu tehnologiju blagoslovile vodeće farmaceutske kompanije i da je američka vojska već uspješno koristi na ratištima. Proglase li je krivom, Elizabeth Holmes mogla bi fasovati i do 20 godina zatvora. Početak njezina suđenja odugovlačio se prvo zbog covida, potom stoga što je ostala u drugom stanju.
Rodila je početkom srpnja sina Williama, a dječakov otac je Billy Evans (27), nasljednik kalifornijskog lanca hotela. Vjenčali su se pretprošlog ljeta i žive unutar ultraluksuznog stambenog kompleksa u kalifornijskom gradiću Woodsideu, gdje nema kuće jeftinije od četiri milijuna dolara. Tamo su im na raspolaganju bazen veličine stadiona, teniski tereni, raskošni vrtovi, šumarci i restorani s Michelinovom zvjezdicom. Woodside, jedna od najbogatijih enklava u SAD-u, tek je 40 kilometara udaljen od suda u San Joseu, gdje se odlučuje o sudbini nekadašnje zvijezde Silicijske doline.
Budući da je sada majka male bebe, odobreno joj je da se u stankama suđenja može povući u posebnu prostoriju kako bi bila nasamo s djetetom. Kad završi suđenje, a moglo bi potrajati i do četiri mjeseca, saga o Elizabeth Holmes, već opisana u knjigama i dokumentarcima, dobit će i umjetničku obradu.
Američka streaming platforma Hulu najavila je mini seriju “The Dropout” - “nevjerojatnu priču kako su ambicija i slava krenuli strašnom stranputicom” - gdje će osramoćenu Elizabethu Holmes glumiti Amanda Seyfried.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....