Prepunjene jagodice, napuhane usne, neprirodno zategnuti podočnjaci... umjesto svježine i mladolikosti, previše hijaluronskih punila daje licu neprirodan i umoran izgled: što tada treba učiniti, piše estetski liječnik Jakov Jurčević
Sve je počelo s jagodicama. Malo volumena ovdje, diskretno podizanje ondje. Zatim su došle usne - prenapuhane, prevelike, lišene proporcija. Na kraju, podočnjaci. Pretjerano popunjeni, neprirodno zategnuti. Kada je pacijentica ušla u moju ordinaciju, njezin pogled bio je tiha kombinacija nesigurnosti i nade. "Možete li mi pomoći", rekla je, svjesna da njeno lice više nije - njeno. Gledajući se u ogledalo, izgubila je sebe, a pronašla prepunjeno, napuhano lice koje je bilo sve osim prirodnog.
Njen slučaj nije iznimka. Gotovo četvrtina mog posla danas se svodi na "reset" - topljenje loše izvedenih zahvata koji su prešli granicu dobrog ukusa. Fileri sami po sebi nisu problem. Ono što čini razliku između skladnog i pretjeranog jesu stručnost, iskustvo i - najvažnije - jasna vizija lica. Unatoč sve većem broju pacijenata kojima pomažem ispraviti pogreške, moja potrošnja filera raste iz godine u godinu. To nije kontradikcija - to je dokaz da, kada su pravilno korišteni, fileri mogu postići rezultate koji su potpuno prirodni, neupadljivi i u savršenom skladu s licem. Naglasak je na riječi "neupadljivi" - jer ono što se vidi, uvijek je previše.
Svi slučajevi poput ovog moje pacijentice zahtijevaju tretmane hijaluronidazom - enzimom koji ciljano razgrađuje hijaluronski filer. Injekcija enzima daje se direktno u područje koje treba korigirati: aplikacija može biti neugodna i izazvati kratkotrajnu nelagodu, no koristim lokalne anestetike kako bi se taj osjećaj umanjio. U nekim slučajevima potrebno je ponoviti proceduru nekoliko puta, a sve ovisi o količini i vrsti korištenog filera.
Uz hijaluronidazu, često koristim i druge rekombinantne enzime kako bih smanjio fibrozu koja može nastati kao posljedica loše apliciranih filera i stimulatora kolagena. Ovi enzimi pomažu u vraćanju elastičnosti tkiva i smanjenju ožiljnih promjena. Također, napredne tehnologije poput biorevitalizacije ključne su za regeneraciju i oporavak tretiranog tkiva, kojem vraćaju prirodnu teksturu i svježinu.
Pitanje koje često čujem od pacijenata je: "Hoće li moje lice biti kao prije?" Odgovor je - da! Lice se vraća na svoju prirodnu osnovu, što daje priliku za novi početak i pravilnije planiranje daljnjih koraka. Godinama su nas društvene mreže bombardirale slikama savršenstva. Prepunjene jagodice, napuhane usne, podočnjaci ispunjeni do točke nakon koje lice izgleda neprirodno i umorno, iako je cilj bio suprotan. No, srećom, nešto se promijenilo. U zraku se osjeća novi trend - povratak prirodnosti. Lica koja izgledaju svježe, odmorno i, što je najvažnije, autentično.
Za mene ovo nije revolucija jer to je oduvijek bio moj pristup. Prirodnost nije trend; ona je filozofija. Rezultat estetskog zahvata ne smije biti vidljiv, nego takav da promatrač pomisli - "Nevjerojatno je kako dobro izgleda!"
Još jedna zanimljiva tema u estetskoj medicini danas je umjetna inteligencija. Iako se još razvija, UI već pokazuje potencijal u analizi lica i planiranju tretmana. Postoje sustavi koji omogućuju simulaciju rezultata, pružajući pacijentima uvid u to kako bi njihovo lice izgledalo nakon zahvata. Trenutačno ne koristim takve alate jer vjerujem da je ljudski element ključan - ništa ne može zamijeniti iskustvo i intuiciju stručnjaka. No, vidim prostor za UI kao pomoćni alat koji bi u budućnosti mogao dodatno unaprijediti personalizaciju tretmana.
Estetska medicina balansira na tankoj liniji između umjetnosti i tehnologije. I dok alati poput hijaluronidaze vraćaju ravnotežu, a umjetna inteligencija obećava novu dimenziju personalizacije, ključno je da sve počiva na stručnosti, viziji i poštivanju individualnosti svakog pacijenta.
Problem nastaje kada se lice promatra kao zbir detalja koji trebaju korekciju. "Ova linija mi smeta." "Želim da ova borica nestane." "Mogu li imati još malo volumena ovdje?" Ali estetska medicina nije bojanka u kojoj brišemo linije i ispunjavamo praznine. Lice nije platno, ono je priča. A svaka priča ima svoje linije, obrise i sitne nepravilnosti koje joj daju šarm i autentičnost.
Ne treba "popraviti" sve što primijetite. Umjesto toga, treba sagledati lice u cjelini. Linije ne treba ispeglati pod svaku cijenu; ključno je usmjeriti pažnju na ono što čini lice svježim, odmornim i mladolikim. Moj posao nije obrisati svaki trag vremena. Moj posao je vratiti mladolike emocionalne atribute - svježinu, podignute konture i odmoran izgled.
Naravno, to zahtijeva povjerenje. Povjerenje u viziju. Povjerenje da vaš liječnik zna kada treba reći ne. Jer, vjerujte mi, veliki dio mog posla je upravo to - odbiti pacijente. Ponekad želje nisu u skladu s njihovim najboljim interesima. Ponekad zahtjevi prelaze granicu dobrog ukusa. A ponekad, jednostavno, već imaju dovoljno.
Ljepota nije trend. Ne može se birati s menija, niti ju je moguće pronaći u ordinacijama koje obećavaju "najjeftinije" ili "najbrže" rezultate. Moj savjet? Pronađite liječnika kojem vjerujete. Onog koji će vas znati odbiti kad treba. Onog koji će vas podsjetiti da ljepota nije u količini filera, već u ravnoteži i viziji. Povjerenje je ključ - povjerenje u stručnost i razumijevanje. Jer estetska medicina ne smije biti površna, već precizna i suptilna, što čini razliku između prosječnog i izvanrednog.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....