Dugo je vremena bio namijenjen ponajprije njezi masne kože, no sada se zna da djeluje protuupalno i antiseptički, hidrirajuće i antioksidativno, pa se počinje primjenjivati i za umirenje kože, njenu regeneraciju i protiv bora.
Biljka hamamelis već se stoljećima koristi u njezi kože, najčešće kao adstringent, odnosno za stezanje tkiva, smanjenje pora i izvlačenje viška masnoće iz kože. Skroman grm (lat. Hamamelis Virginiana, hrv. vještičja lijeska, engl. witch hazel) u posljednje je vrijeme procvjetao i ušao u formule brojnih proizvoda za njegu, pa i onih najšminkerskijih.
Kako piše Allure, starosjedilački narodi Sjeverne Amerike koristili su hamamelis za liječenje, a u kozmetiku se probio u 19. stoljeću. Zanimljivo je da cvijeta zimi, a pripravak za njegu kože dobiva se namakanjem ili destilacijom vodenom parom lišća, stabljike i kore. Dugo je vremena bio namijenjen ponajprije njezi masne kože i kože sklone aknama, no sada se hamamelis pojavljuje u puno više uloga.
Djeluje protuupalno i antiseptički te se koristi za smirivanje kože i umirivanje crvenila, pa i kod uboda kukaca i kod folikulitisa. Otkrivena su i njegova hidrirajuća i antioksidativna svojstva, pa se hamamelis počinje primjenjivati u regeneraciji kože, za bolji tonus i protiv bora.
Nešto staro, nešto inovativno
Izgleda da smo tek na početku upoznavanja odlika ove sasvim posebne biljke, koje su potrošači, a i proizvođači shvatili dosta ozbiljno – paralelno raste i broj inovativnih proizvoda s ovim sastojkom i zanimanje za njegovo uključivanje u njegu. Na TikToku je hamamelis prikupio oko 70 milijuna pregleda, a klasični brendovi kao što su Humphreys ili Dickinson (koji su prve proizvode s hamamelisom lansirali još sredinom 19. stoljeća) brzo su reagirali i ponovo plasirali svoje originalne formule, ali i cijeli niz inovativnih proizvoda.
Hibridi tonika i seruma
Dickinson je, primjerice, predstavio liniju za njegu s njihovim originalnim hamamelisom koji su u hibridima tonika i seruma spojili sa sastojcima koji ciljaju različita stanja na koži. U liniji su tonik i serum za čišći i sjajniji ten s grejpom i vitaminom C, hidratantni i protuupalni tonik-serum s hijaluronskom kiselinom i ružinom vodicom, formula protiv akni, ali i protiv bora s eukaliptusom, salicilnom kiselinom i niacinamidom... U ovim je kombinacijama hamamelis zadužen za sprečavanje bilo kakvih iritacija koje bi mogli izazvati ostali sastojci.
Humphreys pak, između ostaloga, ima maramice za čišćenje Clarifying Witch Hazel Cleansing Pads u kojima je hamamelisu dodao aloe veru. Pogodne su ne samo za lice, nego i za prsa i leđa.
Svi ga žele
I dok klasični brendovi unapređuju stare formulacije, ni puno mlađi ne oklijevaju uvesti hamamelis u svoje proizvode. Kim Kardashian u toniku marke SKKN kombinira hamamelis s niacinamidom za neutraliziranje eksfolijacijskih učinaka voćnih enzima i AHA kiselina.
U proizvodu za čišćenje Doré Le Cleanser spojeni su lišće hamamelisa i ekstrakti bijelog ljiljana i goji bobica za nježno čišćenje koje osvježava, a ne oduzima koži vlagu. Mario Badescu hamamelis spaja s ružinom vodicom ili lavandom za umirenje i uravnoteženje kože poslije čišćenja.
Želite li se okupati u hamamelisu, možete i to, uz luksuznu kupku Susanne Kaufmann Witch Hazel Bath minimalističkog dizajna koja njeguje kožu i umiruje iritacije.
Hamamelis više nije rezerviran samo za lice, sve je češći i u formulacijama proizvoda za njegu kose.
Ceremonia Champú de Yucca & Witch Hazel nježno kontrolira produkciju sebuma, dok Briogeo Blossom + Bloom Ginseng + Biotin Volumizing Spray u praktičnom spreju spaja hamamelis i limun, također za rješavanje viška masnoće.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....