S mirisima u bočicama Kristian Nasteski prvi se put susreo kao dječak, dobivajući ih na poklon od roditelja i proučavajući njihove parfemske kolekcije, ali Indija je presudila da se njima počne ozbiljno baviti.
Kristian Nasteski (36) strastveni je zaljubljenik u daleke destinacije, putuje kad ne radi svoj posao fizioterapeuta u maloj obiteljskoj klinici u Svetom Ivanu Zelini, a za putovanja najradije bira Indiju s kojom ga veže posebna veza. Kao trinaestogodišnji dječak tamo je s obitelji proveo godinu i pol dana, a ponovno se vratio petnaest godina kasnije i pronašao inspiraciju za pomalo neuobičajen hobi - stvaranje parfema povezujući njezine mirise, emocije i duhovnost. S mirisima u bočicama prvi se put susreo kao dječak, dobivajući ih na poklon od roditelja i proučavajući njihove parfemske kolekcije, ali Indija je presudila da se njima počne ozbiljno baviti.
"Mirisna ulja su u Indiji dostupna i volio sam provoditi vrijeme u trgovinama gdje se prodaju. Na jednu ruku nanio bih miris vetivera, na drugu jantara ili sandalovine, pa hodao ulicama i povremeno ih mirisao. Kada bi mi dosadili, trljao bih ruke da ih pomiješam i napravim neki zanimljiviji miris. I tada sam pomislio - zašto ne bih napravio svoj parfem? Imao sam malo sirovina i htio ih kombinirati na različite načine. Prvi su nastali u prosincu 2019. godine i nazvao ih je "Wizard‘s Aftershave", "Sex in the Elevator" i "Jasminov A-mol". Ispala su super, ali toga sam tek kasnije postao svjestan jer nisam imao pojma što radim i samo sam se igrao, a kasnije počeo više učiti o tome. Nisam se vodio nikakvim uputstvima i nisam se zamarao pravilima. Igrao sam se i slijedio svoj nos. Pomiješao sam dva sastojka u omjeru 1:1 i čekao što će se dogoditi", prisjeća se.
Njegovi se radovi razlikuju od niche parfema i komercijalnih čime se ponosi. "Oni u veledrogerijama stvoreni su da fino mirišu i prate trendove. Niche parfemi se izrađuju za specifično tržište u manjim količinama, iako su to i dalje astronomske količine u odnosu na koje ja radim. Mene zanimaju novi mirisi koji ne postoje i izlaze iz okvira. Niche parfemi i komercijalni se rade od sintetike ili eventualno izoliranih prirodnih sastojaka", pojašnjava Kristian.
Izrada jednog primjerka obično ne uspijeva iz prvog pokušaja. "To je predana, strpljiva i ustrajna umjetnost. Sirovine su nepredvidive. Od dobrih sastojaka je lako napraviti parfem koji fino miriše, ali morate biti spremni na propale pokušaje i bačen materijal. Dugo sazrijevaju, mijenjaju se odležavanjem, ponekad to potraje mjesecima. Moram poznavati sirovine i znati kojom brzinom hlape kao i osnovna pravila kako bi ih ponekad prekršio. Povijest je pokazala da se svjetska parfumerija najljepše razvila "outside of the box", kada su se pravila kršila na fin i kreativan način", otkriva.
Voli kombinirati orijentalne i mediteranske note, a većinu ulja nabavlja u Indiji jer su pristupačnija. "Cijene strahovito variraju. Znatno su povoljnija, ali neka poput prave sandalovine, čistog jasmina, ruže ili absoluta lotosa, posvuda su dragocjeni. O agarwoodu (smolasto drvo koje se često koristi pri izradi parfema) da ne govorim, on spada u ekstreme. Posjetio sam plantaže ruža i radio s obiteljskim destilerijama koje ih kuhaju na stari tradicionalni način Mogulskog Carstva", govori Kristian.
Iz njegove kućne radionice stižu i unikati koje radi personalizirano, na temelju karaktera i opisa osobe koja će ih nositi. "Dio proizvoda je rezultat promatranja i razumijevanja, a dio dolazi intuitivno kroz mirisno upoznavanje osobe koja će nositi parfem i njezina stila, a zatim kroz razgovor napraviti personalizirani parfem koje ljudi jako vole. Ja to doživljavam uistinu vrlo osobno", pojašnjava naš sugovornik.
Kristijanovi radovi dolaze u pakiranjima koja sam osmišljava i izrađuje, a nedavno je predstavio mirisnu kolekciju "Mala alkemija". "Jedna dugogodišnja prijateljica je otvorila kutiju i rekla - "ajme, ovo je Kiki u bočicama". Dakle to je refleksija mene i mog života. Na putovanjima Indijom i Europom biram ručno rađene detalje i fine papire kojima uređujem kutijice, rezuckam ih i lijepim", ističe Kristian.
Svoje vještine i znanja odlučio je prenijeti na druge, pa za one koji žele naučiti više organizira radionice. "Kroz radionice parfema volim upoznavati nove ljude, pričati svoje priče, slušati tuđe i zajedno s ljudima stvarati nove. Cijena jedne iznosi 50 do 80 eura po osobi. Postoje dvije i treća je u pripremi. Prva se zove "The Art of Fugitive i na njoj se uči razlika između arta i crafta, ulazi u osnove parfumerije i kreiraju se prvi mirisne akordi. Druga se zove "Little Alchemy - aperture to Reality". To je duboka radionica, kombinacija alkemije, parfumerije i poezije. Upravo osmišljavam treću koja će biti kraća i bit će uvod svima koji se žele upoznati s mojim radom. Ona će se zvati Perfumeria Avangarda Natural. Priznajem da mi je marketing slaba točka. Za sada sve novosti i informacije objavljujem na Instagram profilu Crispy Travelers. S obzirom na to da nemam komercijalnu proizvodnju i prodaju, limitirana pakiranja "Male Alkemije", mogu se nabaviti isključivo kod mene direktno. Cijena jedne iznosi 150 eura", govori Kristian.
A to sve ne bi bilo moguće bez njegove obitelji - sina Benjamina (5) i supruge Ane (38) koja mu je podrška, hrabro podnosi i tolerira njegova duža izbivanja zbog putovanja. Ona je isprva uvijek komentirala mirise, ali ih nije nosila, što je njemu bila tiha i oštra kritika, sve dok slučajno nije izradio jedan koji ju je oduševio. "Najdraži su joj "Pinnocent", a koristi i "Viline suze" i "Summer drops". Ana mi je velik oslonac, ona je tu da me podsjeti da sam se ponekad podcijenio, ali ponekad i precijenio", priznaje Kristian.
Početkom sljedeće godine kreće u novu indijsku avanturu s manjom grupom polaznika u sklopu "IV Souls of India", programa putovanja koji je osmislio prije četiri godine, a čekaju ga i novi mirisni zadaci. "Moja putovanja uvijek započinju preporukama prijatelja, nisam ih nikada posebno reklamirao", govori nam Kristijan kojeg ove jeseni čekaju mirisni eventi u Zagrebu, ali i drugim gradovim u Hrvatskoj s kojima kreće ove jeseni.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....