Svaki ima svoje pristalice i svoj ritam korištenja - bitno je da budu dio redovite njege jer je koža nakon pilinga kao nova.
Posve je neupitno da je piling koristan dio njege lica, samo je bitno odrediti kojom vrstom preparata ga izvoditi i - kada. Što se vremena tiče, najbolje je to raditi u ritmu koji nameće koža - suhoj treba rjeđe, a masnoj češće - a ako već ne postoji redovita navika, ten će jasno dati do znanja da je “pet do dvanaest” promjenom boje, teksture i gubitkom sjaja. To znači da su na površini kože nakupljene mrtve stanice, koje otežavaju redovitu obnovu zdravih, a u kombinaciji s masnoćom koja se prirodno stvara, mogu začepiti pore i uzrokovati nastanak akni. Sad dolazimo do dvojbe - mehanički ili kemijski?
Većina žena sklonija je mehaničkom pilingiranju jer se čini jednostavnije ukloniti mrtve stanice preparatima koji sadrže sitno mljeveni prah prirodnog porijekla (poput mljevenih koštica marelice). Bitno je da te čestice budu dovoljno velike da postignu efekt, a opet dovoljno fino mljevene da ne uzrokuju prevelika oštećenja i iritacije. Upravo su mikrooštećenja do kojih dolazi tijekom eksfolijacije ključni faktor - jer potiču stvaranje novih stanica kože, a rezultat je mekši, ljepši i ujednačeniji ten.





Kemijski pilinzi, pak, svoju snagu temelje ne kiselinama, takozvanim AHA (dobivaju se iz prirodnih tvari poput šećerne trske, citrusa i mlijeka) i BHA (salicilna kiselina), koje naprosto tope veze između novih i starih stanica - potonje se nakon nekoliko minuta samo isperu s lica.
- Kemijski pilinzi su neizostavni u antiaging postupcima, u liječenju akni i rozaceje, korekcijskih ožiljaka i hiperpigmentacija... Ali njima se također koža potiče na hidrataciju i stvaranje kolagena u papilarnom dermisu - kaže dermatologinja Elvira Lazić Mosler. Kemijski pilinzi se uglavnom poistovjećuju s profesionalnim izvedbama u salonima - gdje se doduše jedino izvode dubinski tretmani, koji rješavaju ozbiljnije probleme i zahtijevaju dulji oporavak - no postoje i kućne varijante.



Najnoviji, ujedno najsnažniji kućni kemijski piling, nedavno je stigao iz laboratorija američke dermokozmetike Dermalogica. Za Rapid Power Peel moglo bi se reći da je “prozračan” iako također sadrži kiseline, no one su pažljivo izbalansirane s biljnim enzimima te hidratantnim i umirujućim sastojcima. Stoga se može koristiti cijele godine (a ne samo zimi), i to jednom tjedno. Postoji i profesionalna verzija, Pro Power Peel, koja se sastoji od tri različite otopine za piling - jedna za ujednačavanje tena, druga za ublažavanje bora i hiperpigmentacija, a treća uravnotežuje lučenje sebuma i djeluje protuupalno.







Teško je odrediti koliko često koristiti kućne pilinge, no stručnjaci se slažu kako je najbolje osluškivati kožu; mehaničke pilinge možete raditi jednom do dvaput tjedno, dok je neke kemijske moguće koristiti i na dnevnoj bazi, ovisno o postotku kiseline koji sadrže. Pilinzi su doista ključan dio njege kože, jer bez njih možete završiti u krugu nedovoljno nahranjene, nedovoljno sjajne i nedovoljno njegovane kože. Prekinite taj ciklus već danas.
DOBRO JE ZNATI
• Pogrešna je pretpostavka da piling treba samo masnoj koži - jer se na površini svake kože nakupljaju nečistoće i mrtve stanice.
• AHA kiseline u kemijskom pilingu uklanjaju površinski sloj mrtvih stanica, dok BHA kiseline prodiru u dublje slojeve kože te djeluju protuupalno.
Komentari
0