Ponekad su već dašak finog mirisa, malo šminke i(li) opuštajuća njega dovoljni da svijet vidimo u ljepšem svjetlu.
Premda se tmurno raspoloženje ponajprije povezuje s prvim mjesecom u godini (takozvani siječanjski blues), ni prevrtljiva veljača mnogima nije po volji jer još nema “pravog” proljeća, a treba se suočavati sa stresnom svakodnevicom. Za poletniji dan često je dovoljno već neko malo zadovoljstvo poput opuštajuće kupke, energizirajućeg mirisa ili šminke u vedrim bojama.
Možda se takva rješenja doimaju banalnima, no postoje čak i znanstvene teorije o njihovu učinku - počevši od ruža za usne, za kojim je u proteklih stotinu godina potražnja najviše rasla u kriznim vremenima. Čini se da uljepšavajuća doza optimizma jednostavno “pali”.
POTICAJNE BOJE
Šminka u živahnim nijansama itekako može uljepšati dan, a “recept” je sličan modnom trendu poznatom kao dopamine dressing (odijevanje u izražajne boje što podižu raspoloženje). Trend je nazvan prema dopaminu, svojevrsnom hormonu sreće koji se pojačano stvara u mozgu kada se bavimo nečim što nam godi. Kad je riječ o zdravlju, visoka razina dopamina u organizmu nije uvijek povoljna, jer u nekim slučajevima može biti povezana s ovisnostima. No, u svijetu ljepote sasvim je drukčije - slobodno se možete “predozirati” intenzivnim, visokopigmentiranim bojama. Pritom šminka nije samo vizualno privlačna nego je i posebno ugodna za kožu zahvaljujući prozračnim “bestežinskim” teksturama.
MIRISNI ESKAPIZAM
Budući da mirisi snažno utječu na emocije, predvodnici su novog vala eskapizma. Pojam potječe od engleske riječi escapism (bijeg od stvarnosti), a označava potrebu za odmakom od stresne svakodnevice. Parfemi nude utješan “zagrljaj” mirisnih nota koje potiču osjećaj blagostanja, poput citrusa, bijelog cvijeća (npr. narančin cvijet i jasmin), slatkog voća... Poželjni su i takozvani zeleni mirisi s izraženom biljnom svježinom što pruža osjećaj lakoće i bistrine.
UDAHNITE VEDRINU
Ambijentalni mirisi poput svijeća i štapića odlični su “podizači” ugođaja u zatvorenom prostoru. No, treba birati one bez štetnih kemikalija te ih koristiti na održiv način. Pri prvom paljenju svijeće poželjno je da gori najmanje jedan sat, dok se ne otopi vosak na površini - time se pospješuje ujednačeno otapanje voska tijekom daljnje uporabe. Za optimalno isparavanje tekućih mirisa sa štapićima temperatura u prostoru treba biti od 20 do 22 ºC.
NAPUNITE BATERIJE
Uranjanje u kupku obogaćenu okrepljujućim prirodnim sastojcima čista je uživancija koja pomaže da se “resetiramo” te izađemo iz kade osjećajući se kao novi. Osobito su blagotvorne kupke s magnezijem - moćnim antistresnim mineralom koji smanjuje i psihičku i fizičku napetost, opuštajući mišiće i potičući pročišćavanje organizma. Ujedno magnezij revitalizira kožu, vraćajući joj jedrinu i blistavost. Izvrsni njegujući “antidepresivi” su i masažna ulja, kao i losioni za tijelo s umirujućim esencijama poput lavande i eukaliptusa. U njegujuće proizvode sve češće se dodaje i kanabidiol (CBD) iz konoplje. Često ga pogrešno poistovjećuju s narkoticima, ali nema takav učinak, jer potječe iz legalne industrijske konoplje (od koje se dobivaju i prehrambeni proizvodi). CBD opušta i olakšava san, a ujedno je olakšanje i za kožu jer djeluje protuupalno.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....