Maja Subotić Šušak i Katarina Zlatec u Gornjoj Bistri stvaraju jedinstvene vijence i bukete, koristeći pritom samo bilje iz okoline i prirodne materijale.
Odrastanje Maje Subotić Šušak (30) u Kostreni i Katarine Zlatec (34) u Đurđevcu obilježio je neposredni kontakt s prirodom i ljubav prema cvijeću. Maja ju je, kaže, naslijedila od svoje none, s kojom je brala samoniklo bilje i izrađivala herbarije.
Katarina je pak oduvijek maštala o vlastitom seoskom imanju i vrtu punom cvijeća, a san joj se ispunio prije tri godine kada je sa suprugom Antom kupila kuću u Gornjoj Bistri. Posadila je mali vrt, počela brati bilje u obližnjoj šumi i izrađivati vijence za vlastiti gušt.
Iz toga se razvilo prijateljstvo, ali i poslovna ideja - potpuno drukčiji koncept cvjećarnice, naziva “Samonikla”, a u kojem se spajaju njihove strasti prema umjetnosti, prirodi i cvijeću.
- U jesen prošle godine odredile smo smjer kojim želimo ići, a to je održivo cvjećarstvo - kaže Maja Subotić Šušak. Njihov je pristup organski, čist, jednostavan, a stvaraju bukete i vijence od sušenog i svježeg cvijeća u želji da se u njihovom radu odražava sirova ljepota prirode.
Žele nadahnuti ljude
Kako su dizajnerice, vrlo im je važno pa kombiniraju bilje i boje koje prenose osjećaj ravnoteže i sklada šume u sezoni. Kako se pogled na cvjećarstvo u svijetu mijenja, i one se nadaju da svojim radom mogu nadahnuti ljude da promisle o održivosti i onome što kupuju. U procesu izrade stoga koriste samo prirodne materijale - rade bez cvjećarske spužve, bez plastike, ljepila, bojanja, izbjeljivanja... Osim toga, ne žele sudjelovati u stvaranju nerazgradivog otpada koji generira cvjetna industrija, poput plastične ambalaže, posuda, ukrasa, vrpci na sintetičkoj bazi...
- U inozemstvu, posebice u Australiji, koncept održivog cvjećarstva vrlo je aktualan. U Hrvatskoj je on još u povojima, a mi bismo voljele da se o tome više govori i educira javnost. Bilje beremo u šumi, dio uzgajamo u vrtu u Gornjoj Bistri, a dio kupujemo od lokalnih proizvođača. Hrvatska uvozi jako puno cvijeća, dolazi iz Nizozemske, Afrike, putuje avionima do prodavača, potom do cvjećarnice pa tek onda do kupca. A da bi ostalo “svježe” - tretira se kemikalijama. Naš je pristup drugačiji - kad osoba naruči buket, cvijeće se tek tada bere, priprema i takvo dolazi u vaš dom. Zato naši buketi mogu izgledati svježe i nakon 14 dana - objašnjava Katarina Zlatec.
Zasad se njihove kreacije mogu naručiti preko Instagram stranice, no kroz mjesec dana planiraju otvoriti cvjetni atelje nedaleko od Kvaternikovog trga u Zagrebu, svojevrsni showroom gdje će se kupci i uživo moći uvjeriti u originalnost njihovog izričaja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....