Opuštanje uz omiljenu knjigu bit će potpuno uredite li si poseban kutak za to, a mi vam donosimo ideje kako ga učiniti što udobnijim i atraktivnijim.
Knjiga nije hrana, već poslastica, riječi su Tina Ujevića s kojima će se složiti svaki knjigoljubac. Ona je i dar koji možemo uvijek iznova otvarati, san prenesen u slova i razonoda koja potiče na razmišljanje. Čitati se može svuda, no u omiljenom je štivu najljepše uživati u toplini vlastitog doma.
I dok si ljubitelji pisane riječi koji raspolažu velikim brojem kvadrata mogu priuštiti posebnu prostoriju koju kućna biblioteka najčešće dijeli s radnom sobom, u ostalim je slučajevima kutak namijenjen čitanju najbolje smjestiti u dnevni boravak, eventualno spavaću sobu pruža li ona više prostora za to.
Kad je o prostoru riječ, kućna čitaonica ne zahtijeva ga puno. Samo toliko da u nju stanu udobni naslonjač i možda tabure za noge, stolić za odlaganje knjiga, raznih tiskovina i šalice toplog čaja te svjetiljka. Iako same po sebi mogu biti vrlo dekorativne, police se ne moraju nalaziti odmah pored kutka za čitanje, tim više što je on zgodno rješenje za iskorištavanje praznog ugla prostorije.
U njega, doduše, možete staviti kutnu policu, no u nedostatku prostora ondje se može naći i podna svjetiljka. Rasvjeta je kod čitanja vrlo bitna, a uglavnom su najbolje kombinacije dvaju izvora svjetla, stropnog i zidnog, stolnog ili podnog. Bitno je da vam ono što čitate bude dobro osvijetljeno, jer tako si čuvate vid.
Dobro odabrana svjetiljka taj kutak može učiniti vrlo atraktivnim, baš kao i ostali komadi namještaja i ukrasni detalji kojima ga opremite. Nemate li tepihe koji se protežu cijelom prostorijom ili pak preferirate gole podove, kutak za čitanje možete naglasiti i manjim sagom. Važno je da se u njemu osjećate ušuškano i spremni za put u svijet mašte.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....