Ako imate mali vrt, odlična ideja je posaditi ih jer su lukovice anemona često cijenjene zbog svog dugog razdoblja cvatnje, koje može varirati od ranog proljeća do rane jeseni, a ako nemate vrt, jednako su dojmljive i u vazi
Prije nekoliko dana divili smo se prekrasnom buketu još ne sasvim rascvalih roza Mother‘s Choice božura i ruža u nijansi marcipana koje je umjetnik Saša Šekoranja složio u otmjen, veličanstven buket, ali ovaj put nas je još više oduševio kada je puno skromniji cvijet, gotovo zaboravljen, aranžirao u pravo umjetničko djelo.
Riječ je o anemonama koje puno manje viđamo u vazama svojih prijateljica i objavama na Instagramu, a baš šteta jer su tako dojmljive i zajedno s drugim vrstama cvijeća (Saša je uz njih koristio ljiljane, ruže i crvene grane) stvaraju veličanstvenu cvjetnu kompoziciju. Ali, jednako lijepo mogu izgledati i samostalno u buketu, jednobojnom ili u višebojnom.
Riječ je o anemonama, cvijeću porijeklom iz umjerenih i suptropskih regija diljem svijeta koje često rastu u šumama, livadama i planinskim predjelima. Anemone mogu cvjetati u raznim bojama, uključujući bijelu, ružičastu, ljubičastu, plavu i crvenu, a obično imaju jednostavan, ali elegantan oblik. Cvjetovi izranjaju iz čvrstih stabljika iznad lišća.
Ako imate mali vrt, odlična ideja je posaditi ih jer su lukovice anemona često cijenjene zbog svog dugog razdoblja cvatnje, koje može varirati od ranog proljeća do rane jeseni, a ako nemate vrt, jednako su dojmljive i u vazi.
Uz svoju ljupkost, anemona je cvijet s pričom. Njegovo ime povezano je s drevnim grčkim mitom o poznatoj ljubavnoj priči između Afrodite i Adonisa. U mitu Afrodita pretvara krv svog ranjenog ljubavnika u cvijet, crvenu anemonu, osiguravajući tako da on zauvijek živi kao cvijet.
Ako ste ih sad kad sve to znate i kad nas je Saša podsjetio na njihovu ljupkost poželjeli imati u svom domu, donosimo savjete kako da vam vaš buketić što dulje ostane svjež i lijep:
Brzo raspakirajte cvijeće
Nemojte ostavljati cvijeće predugo u originalnom omotu nakon kupnje, jer će se cvjetovi početi otvarati, a latice bi se mogle pritisnuti uz omot. Stabljike su obično savijene i mogu se zapetljati, pa pažljivo odvojite cvjetove kako ih ne biste oštetili.
Podrežite stabljike
Svaku stabljiku odrežite dijagonalno kako bi bolje upijale vodu. Koristite oštre škare kako ne biste zgnječili stabljike.
Pripremite vazu
Upotrijebite čistu vazu napunjenu vodom. Ako želite usporiti otvaranje cvjetova, koristite vodu sobne temperature.
Pružite podršku stabljikama
Odaberite visoku vazu koja će podupirati stabljike, tako da cvjetovi budu iznad ruba vaze. Ako vaza nije dovoljno visoka, stabljike možete labavo omotati papirom kako bi stajale uspravno. Pazite da papir ne dodiruje latice, kako ih ne bi oštetio.
Redovito mijenjajte vodu
Anemone su jako žedne. Provjeravajte razinu vode često i po potrebi je dolijte. Idealno je redovito mijenjati vodu kako biste spriječili nakupljanje bakterija, čime ćete produžiti vijek trajanja cvijeća.
Držite ih na hladnom
Cvijeće stavite u hladnu prostoriju ako je moguće, jer će to usporiti starenje i produžiti njihov životni vijek.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....