U gotovo 20 godina rada chef Jure Tomič ugostio je mnoge državnike, no najviše mu laska što većinu gostiju njegova restorana u Brežicama čine - zagrebački fajnšmekeri.
Otprilike sat vremena vožnje automobilom udaljen je od hrvatskog glavnog grada slovenski restoran koji obožavaju - Zagrepčani. Oni čine čak 70 posto gostiju oštarije Debeluh u Brežicama, u kojoj kuha chef i sommelier Jure Tomič (39). Po struci pekar, sa završenom Prehrambenom školom u Mariboru, u gastronomiju se zaljubio uz oca kuhara, koji je svoju obitelj često vodio u dobre restorane. To je Juru Tomiča i potaknulo da 2002. otvori vlastitu gostionicu, koja danas ima deset zaposlenih.
- Veliki mi je kompliment što su nam gosti Hrvati. Generacija mojih roditelja radije je odlazila na kavu i kolače u Samobor nego u Brežice i ponosan sam što Debeluh nazivaju zagrebačkim restoranom - govori Jure Tomič, inače član prestižnog međunarodnog udruženja Jeune Restaurateurs d’Europe. Uz to, i cijenjeni gastronomski vodiči Gault Millau te Michelin preporučuju njegov restoran, no od svih laskavih strukovnih priznanja njemu je vrjednije ono koje dobiva od - zadovoljnog gosta.
Među najtraženijim jelima, koja su na meniju već godinama, su teleća pašteta s carpacciom, goveđi obrazi s pireom od celera te takozvana, vrlo popularna, “pobjednička pašta”.
Naime, Jure Tomič je 2016. na Barillinom natjecanju postao svjetski prvak u pripravi tjestenine, a titulu su mu priskrbili njegovi fusili s kozjim sirom, cvijetom tikvica i snijegom od bučina ulja. Upravo ta jela obožavaju i predsjednici država iz regije, koji su mu česti gosti. U Debeluh dolazi slovenski šef države Borut Pahor, austrijski Alexander Van der Belleni kao i hrvatski predsjednik Zoran Milanović.
- Vrlo je srdačan i susretljiv, a zanimaju ga hrana i priča o našem restoranu. Moje iskustvo s predsjednicima je da su kao i svi drugi gosti, bez prohtjeva i nisu izbirljivi ni oko čega - kaže Tomič, koji sezonske namirnice nabavlja od lokalnih proizvođača. Svježu tjesteninu u restoranu rade sami, dok sušenu naručuju iz mjesta u blizini Napulja jer u svojem “pogonu” još nemaju uvjete za sušenje pašte. Vrhunska hrana i prihvatljive cijene razlog su zbog kojeg se mnogi vraćaju u Debeluh, mjesto za gastronomske užitke i njegovanje dobrosusjedskih odnosa.
Goveđi obrazi
Sastojci i priprava
Meso
- 4 komada goveđih obraza
- maslinovo ulje
- timijan
- sol, papar
Obraze začiniti po ukusu, staviti ih u vrećicu za pečenje i dodati maslinovo ulje. Vrećicu dobro zatvoriti i staviti u pećnicu ugrijanu na 160 stupnjeva na 2 sata.
Pire od celera
- 400 g celera
- 200 ml mlijeka
- 70 g vrhnja za kuhanje
- 200 ml vode
- sol
Celer oguliti i kuhati s vodom, mlijekom i vrhnjem dok ne omekša. Kad je kuhano, izmiksati i začiniti po želji.
Mrkva
- 4 male mrkve
- žlica meda
- 50 g maslaca
- 200 ml goveđeg temeljaca
- sol
Mrkve oguliti i oblikovati u željenu formu. Kuhati u tavi s ostalim sastojcima oko 12 minuta.
Zeleno ulje
- 150 g peršina
- 100 g timijana
- 60 g ružmarina
- 250 ml ulja
Peršin, timijan i ružmarin blanširati i potom ‘šokirati’ u ledenoj vodi da zadrži lijepu zelenu boju. Miksati s uljem i procijediti kroz gazu.
Pobjednička pašta
Sastojci (za 4 osobe)
- 140 g tjestenine (orecchiette)
- 60 g cvijeta od tikvice
- 80 g kozjeg sira
- 70 g vrhnja za kuhanje
- 20 g poriluka
- 30 g bučinog ulja
- maslinovo ulje
U lonac staviti slanu vodu da proključa i ubaciti orecchiette. U tavi prepržiti poriluk, dodati cvjetove tikvice i vrhnje za kuhanje. Kad su orecchiette kuhane (al dente), staviti ih u tavu s porilukom i vrhnjem. Dodati kozji sir i kuhati na laganoj vatri da se dobije kremasta tekstura. Dodati malo bučinog ulja za puniji okus. Servirati s cvijetom od tikvica i prahom od bučinog ulja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....