Multikulturalni slavonski gradić poznat je po starorimskom izvoru ljekovite vode, engleskom perivoju i kineskom stablu ginka, ali i vrhunskom češkom pivu koje će se moći kušati na najpoznatijem domaćem craft festivalu.
Premda u Daruvaru nema ždralova, a umjesto Mađara najzastupljenija manjinska zajednica su Česi, koji su se naselili u vrijeme Austro-Ugarske Monarhije, ime mu je mađarskog porijekla i u prijevodu znači “Ždralov dvor”. Za njegov je razvoj, naime, zaslužna ugarskohrvatska plemićka obitelj Janković, čiji grb krasi močvarna ptica koja prema narodnom vjerovanju nikad ne spava. Grofovi Janković, koji su u Daruvar došli u 18. stoljeću, više ne bdiju nad najzelenijim gradom zapadne Slavonije, no ostavili su brojne znamenitosti.
PETI PIVSKI ELEMENT
Među ostalim, i pivovaru sagrađenu 1840. godine, što je čini najstarijom u Hrvatskoj. Posebna je i po tome što osvježavajući alkoholni napitak proizvodi prema tradicionalnoj češkoj recepturi pa odatle i naziv Staročeško pivo. Daruvarska pivovara šesta je po veličini u našoj zemlji, a u novije vrijeme proizvodi i craft pivo 5th Element čiji su sastojci voda, slad, kvasac i hmelj te - ljubav majstora pivara. Stoga se u Daruvaru 17. i 18. svibnja održavaju Dani piva, a u sklopu njih i Festival malih nezavisnih pivovara.
DOMAĆI SIREVI
Jedno je to od najvećih okupljanja domaćih “kraftera” pa će posjetitelji moći kušati više od 70 različitih craft piva vrhunske kvalitete, ali i različite domaće specijalitete koji su spoj slavonske, češke i mađarske tradicije. Uz tortu od crnog piva, tu su i knedle s kiselim kupusom, fišpaprikaš, gulaš, razne vrste pečenja te sirevi iz lokalne sirane Biogal. Ondje se proizvodi više od 20 vrsta kravljih, ovčjih i kozjih sireva, a među njima su i oni s lješnjacima, tartufima, košticama bundeve, pistacijama, feferonima…
LJEČILIŠNI PERIVOJ
Neki od tih specijaliteta mogu se kušati u restoranu Terasa, uvrštenom među 100 najboljih u Hrvatskoj, gdje je prosječna cijena glavnog jela šezdesetak kuna. Restoran je u Julijevu parku, jednom od najstarijih i najljepših lječilišnih perivoja u ovom dijelu Europe. Ime je dobio prema grofu Juliju Jankoviću, zaslužnom za kulturni procvat grada, a spoj je baroknog, historicističkog te engleskog krajobraznog stila. Krase ga stoljetna stabla, više od 60 vrsta biljaka, vile te kupke sagrađene na temeljima rimskih termi.
GOLA KUPAČICA
Oni koji prošeću perivojem, što je idealno za trošenje kalorija nakon pivskog hedonizma, vidjet će i Kupačicu, brončanu skulpturu koju je 1927. izradio poznati hrvatski kipar Antun Augustinčić. Nazivaju je i “gola Maja” te “nerotkinja Mara” - iako voda iz tamošnjeg vrela, navodno, liječi neplodnost. Zbog izvora ljekovite termalne vode i mineralnog blata ondje su sagrađene Daruvarske toplice, moderni kompleks specijaliziran za rehabilitacijske i wellness programe.
GRADSKA ŠPICA
Pripadaju im hotel Termal i depandansa Arcadia gdje je prosječna cijena noćenja u dvokrevetnoj sobi 300 kuna. U blizini je i vodeni termalni park Aqua Balissae (cijena dnevne ulaznice za odrasle je 40 kuna), koji se prostire na 10 tisuća četvornih metara. Ima otvoreni i zatvoreni bazen s toboganima, gejzirima, slapovima i takozvanom mirnom rijekom dužine 220 metara, kao i prostor za relaksaciju. Opustiti se može i u nekom od brojnih kafića i barova na Trgu kralja Tomislava - svojevrsnoj gradskoj “špici”.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....