Frontmen grupe Teens je sa suprugom Barbarom i sinom Liamom uživao na Tenerifeu, a osim blage klime i golemog vulkana oduševili su ga i najveće utočište papiga te najveći vodeni park na svijetu.
Kao obitelj volimo provoditi mnogo vremena zajedno te putovati i istraživati razne destinacije kad god je to moguće. Skijam od malih nogu pa sa suprugom Barbarom i našim šestogodišnjim sinom Liamom, koji su s vremenom također proskijali, rado odlazim na zimski odmor u Italiju, Austriju ili Francusku. No, kako Barbara voli i toplija odredišta, spominjala je Tenerife. Ta nas je ideja ponovno zaintrigirala kad su nam prije šest mjeseci prijatelji na kavi rekli da u listopadu lete na taj španjolski otok u Atlantskom oceanu - najveći u arhipelagu Kanara. Barbara me pogledala i sve je odmah bilo jasno: već isti dan i mi smo kupili avionske karte te s prijateljima, koji imaju sina Liamovih godina, odlučili otputovati na Tenerife. Sve se savršeno poklopilo: klima je ugodna (prosječna temperatura je 25 stupnjeva pa Tenerife zovu "otok vječnog proljeća"), a i mogao sam napuniti baterije za koncert Teensa 7. studenog u zagrebačkoj Tvornici kulture.
TURISTIČKA MEKA
Iz Hrvatske nema direktnog leta za Tenerife pa smo išli iz Bologne. Let je trajao pet sati (povratni sat kraće), a želite li proći povoljnije, najbolje je putovati niskobudžetnom aviokompanijom - jer tada povratna karta stoji manje od 100 eura. Let nam je bio u ranim jutarnjim satima pa smo u Bolognu došli dan ranije i ondje prespavali. Na Tenerifeu smo bili smješteni u apartmanskim vilama s bazenom Kora Nivaria Beach na jugu otoka, u blizini predivnih pješčanih plaža, a detaljan plan devetodnevnog putovanja napravile su naše supruge. Dani su nam bili ispunjeni od jutra do mraka, ali našli smo vremena i za "chillanje" na plaži. Tim više što otok nije velik - dugačak je 80, a širok 40 kilometara - pa ga se automobilom može obići za dva i pol sata. Tenerife godišnje posjeti skoro šest milijuna turista, a stalnih stanovnika ima oko 950 tisuća, što je više od 40 posto ukupne populacije Kanarskih otoka.
SPAŠENE VRSTE
Odrasli i djeca svakako trebaju vidjeti Loro Parque (u prijevodu sa španjolskog "park papiga"), prekrasno uređen zoološki vrt koji je 1972. u gradu Puerto de la Cruz osnovao njemački biznismen Wolfgang Kiessling. U početku se prostirao na 13 tisuća četvornih metara i imao 150 papiga, a s vremenom je narastao deset puta i sada ima 4000 tih osebujnih ptica. Zapravo je riječ o mjestu s najvećom "zbirkom" papiga na svijetu, a čelnici zoološkog vrta ističu kako su čak devet vrsta spasili od izumiranja. No, Loro Parque ima i više od 400 vrsta drugih životinja - uz bujnu i raznovrsnu vegetaciju - a mi smo uživali u predstavama s dupinima, orkama i tuljanima. Cijena karte za odrasle je 42, za klince do jedanaest godina 30 eura.
TAJLANDSKA PRINCEZA
Wolfgang Kiessling i njegov sin Christoph vlasnici su još jedne atrakcije - Siam Parka u Costa Adejeu na južnoj strani otoka. Riječ je o najvećem vodenom parku na svijetu (prostire se na 18,5 hektara), gdje su nas malo razočarale velike gužve i dugo čekanje u redu. Cijeli Siam Park nadahnut je Tajlandom - od tobogana do restorana - a s 25 građevina je najveći arhitektonski kompleks u tajlandskom stilu izvan te azijske kraljevine. Dizajner parka Christoph Kiessling dobio je dozvolu od tajlandske kraljevske obitelji za korištenje imena i teme parka, ali poštujući njihovu želju nije kopirao palače monarha, hramove i kipove Bude. Zato ga je i otvorila tajlandska princeza Maha Chakri Sirindhorn. Gradnja Siam Parka, koja je stajala 52 milijuna dolara, započela je 2004., a završila četiri godine kasnije.
PRIRODNE LJEPOTE
Na otoku su nas oduševili i Camel Park, u kojem se može jahati na devama, plantaža banana Finca Las Margaritas, gdje smo naučili sve o uzgoju tog voća, te istraživanje vulkana Teidea. U središtu je Tenerifea, na nadmorskoj visini od čak 3718 metara, i najviša je točka Španjolske. Ujedno je treći najviši vulkan na svijetu, a zadnji put je erumpirao prije tristotinjak godina. Dio je Nacionalnog parka Teide osnovanog prije sedamdeset godina, a s površinom od skoro 19 tisuća hektara najveći je u zemlji. Tenerife je poznat i po brojnim pješčanim plažama, među kojima je najduža i najpopularnija El Medano na južnoj strani otoka. Dugačka je dva kilometra, a kupače privlači kristalnim morem i zlatnosivom bojom pijeska. Ako su veliki valovi, kupanja nema, ali tada dolaze kitesurferi.
GASTRONOMSKA PONUDA
Tenerife ima i mnogo lijepih gradića kao što su Santa Cruz de Tenerife (glavni i najveći na otoku), La Orotava, El Sauzal, Candelaria, Icod de los Vinos, Garachico, Los Gigantes... Fenomenalna je i gastro ponuda, a jedan od specijaliteta je ropa vieja. Riječ je o karipskom jelu čiji je glavni sastojak pirjana govedina, ali se u inačici s Tenerifea miješa s piletinom, krumpirima i slanutkom. Popularne delicije su i conejo al salmorejo (zečji paprikaš), atún en adobo (marinirana tuna) te sancocho canario (usoljena bijela riba s kuhanim krumpirom). Uz mnoga jela servira se mojo, umak od crvene ili zelene paprike, čili papričica i češnjaka, a u pravilu se prelije preko kuhanog mladog krumpira - što se na Tenerifeu zove papas arrugadas. Inače je hrana u restoranima malo jeftinija nego u Hrvatskoj. Ni suveniri nisu skupi pa smo kupili magnet za hladnjak, privjesak s grumenom vulkanske zemlje, med i liker od banane.
DOBRO JE ZNATI
ODLIČNA POVEZANOST
Tenerife ima čak dvije međunarodne zračne luke. Tenerife South Airport, poznat i kao Reina Sofia Airport (Aerodrom kraljice Sofije), godišnje primi više od 11 milijuna putnika i među najprometnijima je u Španjolskoj. Manji je Tenerife North Airport, koji se nekad zvao Los Rodeos.
ZABAVA POD MASKAMA
U gradu Santa Cruz de Tenerife u veljači ili ožujku se održava najveći karneval u Španjolskoj i jedan od najmasovnijih na svijetu. Tijekom 15 dana izmjenjuju se maskirane povorke praćene plesom i glazbom. Među izvođačima je bio i Juan Luis Guerra, glazbenik iz Dominikanske Republike koji je 2019. okupio čak 400 tisuća ljudi, što je bio rekordan broj posjetitelja na karnevalu.
SVETAC ZAŠTITNIK
Zastava Tenerifea ista je kao i škotska - bijeli križ nalik slovu "X" na plavom polju. I to zato što je i jednima i drugima zaštitnik sv. Andrija, kojeg Škoti zovu Saint Andrew, a Španjolci San Andrés.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....