Bojan Mušćet, tehnološki analitičar iz Zagreba, za Gloriju otkriva nepoznate atrakcije grada u pustinji gdje se svjetla nikada ne gase i u kojem se osjeća kao doma.
Znamo da je Las Vegas grad grijeha, prijestolnica kocke, a poznata je i izreka da ono što se dogodi u Vegasu, ostaje u Vegasu. Kad prvi put dolazite u ovaj grad, suočite se s njegovim blještavilom i napadnošću. No, kad vam postane američka baza kao meni i posjetili ste ga jedanaest puta, perspektiva se mijenja. Prije svega, kockanje je samo gubitak vremena koje se može mnogo bolje iskoristiti.
Početkom godine došao sam poslovno u Las Vegas na CES, najveći svjetski sajam potrošačke tehnologije. Ondje se dodjeljuje CES Innovation Award, najvažnija svjetska tehno - loška nagrada, a ja sam bio član žirija. Ovogodišnji CES se održao uživo nakon godinu dana pauze zbog korone.
Događaj je privukao više od 40 tisuća ljudi. Sajam svake godine privlači i mnoge slavne osobe, pa su tijekom godina ondje bili mnogi glazbenici, poput Neila Younga, Lemmyja Kilmistera, Lady Gage i Due Lipe.
Ove godine navratio je reper Jason Derulo koji se u predvorju hotela Aria potukao s nekolicinom provokatora nakon što su ga nazvali imenom njegova konkurenta Ushera. Prošao sam tim predvorjem samo pola sata nakon nemilog događaja, ali nije bilo nijednog znaka da se ondje događalo nešto ozbiljno. Paralelno sa sajmom održavaju se i manja tehnološka događanja, a na jednome od njih imao sam priliku sjesti u automobil DMC DeLorean koji se pojavio u jednom od filmova iz franšize “Povratak u budućnost”.
Čitajte i: Grad svjetla i romantike budi stare strasti i priziva nove ljubavi, vodimo vas u Pariz
Cool atrakcije
Za organizaciju slobodnog vremena koristio sam preporuke Anthonyja Bourdaina iz emisije “No Reservations”. Na dosadašnjim putovanjima obišao sam manje-više sve što Las Vegas nudi, od izvrsnih show programa kao što je “Love”, posvećen Beatlesima, do vožnje na drugom najvećem kotaču na svijetu, iznad hotela Lynq.
Ovoga puta zaputio sam se manje poznatim vegaškim atrakcijama, a jedna od njih je muzej Neon. Riječ je o jedinstvenom muzeju koji sadrži odbačene neonske reklame iz hotela i motela. Među njima se ističe obnovljeni svjetleći natpis za hotel Moulin Rouge koji je dizajnirala Betty Willis, autorica prepoznatljive oznake “Welcome to Las Vegas” na ulazu u grad. Logotip Moulin Rouge temeljen je na njezinom rukopisu.
Također, ondje se nalazi više od 25 metara visok svjetleći znak Hard Rock Cafea u obliku gitare - prvi takav na svijetu.
On se nalazio ispred nekadašnjeg Hard Rock Hotela i može ga se vidjeti u filmovima “Draga, povećao sam djecu” i “Odmor u Las Vegasu”. Novi Hard Rock Hotel niknut će na mjestu sadašnjeg hotela Mirage na Las Vegas Boulevardu koji zovu Strip. Bit će sagrađen u obliku gitare.
Izlazak za pamćenje
Drugo mjesto koje preporučuje Anthony Bourdain moja je stalna destinacija. Riječ je o punkerskom klubu Double Down Saloon koji se nalazi u sklopu nešto udaljenijeg skladišta. Bourdain ga je nazvao najsretnijim mjestom na svijetu i to je iskorišteno kao lajtmotiv pred klubom.
Uvjerio sam se kako su ondje uistinu svi neprestano s osmijehom na licu - i lokalni punkeri i namjernici iz svih krajeva svijeta. Unutrašnjost kluba je sva u grafitima, a da ipak sve ne bi bilo posve nevegaški, u klubu ima i nekoliko slot-mašina za kockanje. Osim toga, tu je i automat koji nudi lutriju s pivima u limenkama: svaka je omotana pa se ne zna koju ćete dobiti.
Njihov kućni koktel ima zanimljivu ponudu - naručite li jedan, stajat će vas četiri dolara, a naručite li dva - devet!
Pogledao sam izvrstan nastup banda Franks & Deans koji u punk/ska maniri obrađuju klasike Franka Sinatre, Deana Martina, Sammyja Davisa Jr.-a i drugih pripadnika rat packa, a u pauzama svoje točke imaju punk striptizete. Osim dobre zabave, u Las Vegasu može se i izvrsno jesti, a cijene variraju, od vrlo prihvatljivih, uglavnom izvan Stripa, do onih koji odgovaraju renomeu restorana ili kuhara kao što je Gordon Ramsay, koji u glavnoj ulici ima čak tri restorana.
Neviđeni specijaliteti
Svake godine posjetimo azijski dio grada - Chinatown - koji u mnogobrojnim zalogajnicama i restoranima nudi sve tipove azijske kuhinje, što je nakon dva-tri dana prehrane ukusnim, ali i kaloričnim američkim specijalitetima prava blagodat. Pho juha u vijetnamskim restoranima ili ramen će svakako poboljšati funkcioniranje organizma. Ove godine posjetili smo Chengdu Taste s izvrsnom ponudom sečuanskih delicija.
Na Stripu me pak oduševio restoran koji kombinira japansku, brazilsku i peruansku kuhinju, a smješten je u Venetian Resortu. Osim specijaliteta kao što su ceviche od jastoga s čipsom od baby-banane i cikle, ražnjića od filetiranog brancina s peruanskim kukuruzom, tacosa s limetom i gratiniranim škampima, sushija s carpacciom od četiri vrste tune i mochija punjenih sladoledom s kockama od saća i mladog meda, restoran Sushisamba iznimno je dizajniran.
Osim zanimljivih arhitektonskih rješenja, sadrži freske brazilskoga uličnog umjetnika Felipea Younga Flipa koji je prenio energiju Sao Paola u kombinaciji s japanskom kaligrafijom na svaki zid restorana.
Neobičan muzej
Oni kojima je hrana u ovakvom restoranu nedostatna, svakako će prave obroke naći u Heart Attack Grillu na Freemont Streetu u starijem dijelu Las Vegasa, gdje se poslužuje hrana koja je vrlo nezdrava i bogata mastima, šećerom i kolesterolom. Restoran s ponosom ističe svoj moto “Hrana za koju vrijedi umrijeti”, s obzirom na to da je, kako se hvale, nekoliko kuhara i gostiju umrlo od srčanog udara nakon obroka ondje. Ipak, imaju i ponudu za vegetarijance - kutiju cigareta.
U blizini Heart Attack Grilla nalazi se i muzej mafije. Mob Museum ima službeni naziv: Muzej organiziranog kriminala i provedbe zakona. Muzej ima pristojnu kolekciju pravoga mafijaškog oružja, električnu stolicu i komad zida pred kojim se dogodio masakr na Dan svetog Valentina. Manje poznate vegaške lokacije svakako upotpunjavaju dojam o gradu koji nikad ne spava, čemu pridonosi kako jet-lag, tako i neprekidna ponuda svih oblika dobre zabave.
Cijena ulaznice za Neon museum
Neon Museum, na čijem se ulazu nalazi i ploča sa zvijezdom Elvisa Presleyja što je originalno stajala na Stazi slavnih, pred danas srušenim hotelom Riviera, ima dvije cijene ulaznica. Danju je 23 dolara, a kad padne mrak i upale se svjetla, cijena za 45-minutnu turu s vodičem je 28 dolara.
Shopping
Dva velika outleta na oprečnim krajevima Las Vegasa osiguravala su obnovu garderobe po izvrsnim cijenama do početka korone. Sada više nije tako - neki dućani su zatvoreni, a u mnogima je ponuda mnogo oskudnija uz skromne popuste. Većina shoppinga preselila se online. Možete online kupljenu robu naručiti u hotel uz naknadu za preuzimanje od 10 dolara.
Boravišna pristojba
Kad rezervirate smještaj u Las Vegasu, svakako se raspitajte za boravišnu pristojbu (hotel ili resort fee). Ona može stajati uobičajenih par dolara po danu, u nekim hotelima na Stripu naplaćuju i 50 dolara, a pristojba se mora platiti isključivo na recepciji nakon boravka.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....