Splićanin Jurica Galić Juka dokumentira etničke skupine čiji običaji i tradicija nestaju, a lani je snimio neobičan prizor iz života naroda Mundari u Južnom Sudanu - i to mobitelom.
U poplavi travel blogera i influencera koji se fotografiraju na razvikanim destinacijama poput Maldiva i Dubaija, ima i onih koji putuju s dubljim smislom - da bi dokumentirali manje poznata, ali fascinantna mjesta i ljude. Među takvim istraživačima je i Jurica Galić Juka (48), splitski fotograf i putopisac koji je zbog ljubavi prema etnologiji i antropologiji lani u siječnju ovjekovječio prizore iz života drevnog plemena u nestabilnom i opasnom Južnom Sudanu. Za jednu takvu fotografiju, koja se zove "Back to the Past", osvojio je više od dvadeset domaćih i međunarodnih nagrada, a o njoj su nedavno pisale i ugledne britanske dnevne novine The Guardian.
"Već dugi niz godina dokumentiram etničke skupine diljem svijeta čiji običaji i tradicija nestaju, a ova fotografija prikazuje pripadnika naroda Mundari iz Južnog Sudana koji glinom ukrašava rogove goveda. Riječ je o vrsti ankole-watusi, koja je Mundarijima i hrana, i sredstvo plaćanja, i statusni simbol", objašnjava Jurica Galić, koji je čitajući brojnu literaturu i gledajući dokumentarce doznao za jedan od mnogih zanimljivih običaja Mundarija.
Među njima je i onaj da se od komaraca koji prenose malariju štite tako da pred zalazak sunca zapale osušeni kravlji izmet pa ta dimna zavjesa u kombinaciji s bojama sutona stvara čarobnu svjetlosnu kulisu. Juka je tri dana snimao zalazak sunca u kampu četrdesetak kilometara sjeverno od glavnoga grada Jube, uz obalu Bijelog Nila, i iako je tu bilo izvrsnih fotografija, nedostajala mu je ona o kojoj je sanjao.
"I onda mi se treći dan otvorilo nebo. U najbolje vrijeme "zlatnog sata" ugledao sam savršenu scenu kroz rogove jednog goveda. Snimio sam sedam dojmljivih fotografija na takav način, a kad se u trećem planu pojavio i čovjek - to je bilo to. Taj savršeni trenutak je trajao tek toliko da okinem dvije fotografije, jer nedugo nakon toga govedo iz prvog plana se pomaklo, a i čovjek je otišao. Da rezimiramo, snimio sam fotografiju koju sam priželjkivao, ali uz veliku količinu sreće i spontanosti. Upravo u tome i jest njena snaga", govori Jurica Galić, dodajući kako je zanimljiva i tehnička strana nagrađene fotografije.
Iako je cijelu ekspediciju snimao profesionalnim fotoaparatom, desilo se da su mu se baš taj treći dan (ondje ih je ukupno proveo deset) ispraznile baterije. Dok je pred njim bila "scena života" punile su se na slabom solarnom punjaču pa je Juka, svjestan činjenice da čarobni trenutak neće trajati dugo, zgrabio svoj mobitel.
"Poigrao sam se s postavkama i snimio ovu jedinstvenu fotografiju. Bio bih sretniji da sam to učinio sa svojim Canonom, ali i mobitel je više nego dobro obavio svoj zadatak. Primarno sam ga i kupio za pomoć u snimanju, a tek nakon toga za komunikaciju", otkriva Jurica Galić Juka koji je, uz ostalo, radio kao zaštitar u noćnim klubovima te bio vođa navijačke skupine Torcida. Više od dva desetljeća strast su mu putovanja, koja naziva poslanjem, a uz to što fotografira (dosad je imao trinaest samostalnih izložbi), snima i kratke dokumentarce.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....