Zagrebačku fitness trenericu ni pandemija nije spriječila da posjeti prijestolnicu Katalonije, prazniju nego ikada, pa je neometano mogla šetati najfrekventnijom ulicom La Ramblom i kupati se na pustoj Barceloneti.
Ovog ljeta prvi sam put posjetila Barcelonu, prijestolnicu španjolske pokrajine Katalonije i jedan od najljepših gradova na svijetu, u kojoj se mnogo toga može vidjeti i doživjeti. Odluku sam već ranije donijela, pa nisam htjela odgađati put ni zbog korone, iako sam znala da ću cijelo vrijeme, čak i na otvorenom, morati nositi zaštitnu masku. Kupila sam avionsku kartu i rezervirala smještaj u središtu grada te krenula na put.
Odsjela sam u blizini četvrti Montjuïc i spomenika Kristoforu Kolumbu te Avenide del Paralelo, jedne od glavnih ulica u gradu, koja dijeli stari grad od novih dijelova i spušta se sve do morske obale, a ime je dobila jer je paralelna s ekvatorom. Nisam sve isplanirala, svaki sam dan otkrivala nešto novo, što bi me odvelo do nekog drugog dijela grada, no neke stvari nisam propustila.
Veličanstvena Sagrada Família
Vidjela sam crkvu Sagrada Família, veličanstveno i posebno djelo katalonskog modernističkog arhitekta Antonija Gaudíja, koja se počela graditi 1882., a trebala je biti završena 2026., na stotu godišnjicu njegove smrti. No, korona je poremetila te planove pa još nije sigurno hoće li se taj plan ostvariti.
Osim te crkve, Gaudí je projektirao i park Güell, koji sam također posjetila i sjela na klupu zmijolikog oblika za koju kažu da je najduža na svijetu. Nigdje nije bilo gužvi, kao inače prije pandemije, pa sam imala priliku doživjeti Barcelonu kako inače ne bih mogla.
Barceloneta je pješčana plaža, duga više od kilometar. Na njoj se nisu morale nositi maske, ali su ručnici morali biti udaljeni dva metra jedan od drugoga. No, čim bi se izašlo s plaže, morala se staviti maska, a policija je upozoravala ljude i kažnjavala ih ako to ne učine.
Kažnjavali su i ilegalne iznajmljivače suncobrana i parea, a ovi su se skrivali tako da bi svoje rekvizite zakopavali i prekrivali pijeskom kad bi vidjeli policajce koji bi dolazili s malim vozilima za plažu ili bi se pretvarali da su turisti.
Malo shoppinga, malo ukusnih tapasa
Nisam propustila ni La Boqueriju, veliku tržnicu sa stotinama štandova, pokraj La Ramble, ulice za pješake s prekrasnim drvoredom.
Uživala sam, bila sam prava turistkinja, razgledavala, sunčala se i kupala, ispijala kave po trgovima, istraživala, malo kupovala... Probala sam i tradicionalna španjolska jela, paellu i tapase, kao i neke slastice za koje su mi rekli da su tipične za Barcelonu.
Susretljivi i ljubazni ljudi
Kretala sam se uglavnom pješice, samo ponekad taksijem, jer sam htjela što više doživjeti grad. Budući da su na snazi bile epidemiološke mjere, što je podrazumijevalo zatvorene klubove, kao i neke muzeje, navečer bih otišla na piće na nekoj terasi, u restoran i u šetnju gradom.
Iako ima turista, neusporedivo ih je manje nego inače. Međutim dobro je to što se može lakše ući na neka mjesta, nema gužvi, na plaži ima mnogo slobodnog prostora. Barcelona je jednostavno predivna! Arhitektura, parkovi, avenije... Svaki dio grada ima svoju priču i zanimljivu povijest, a ljudi su jako ljubazni i susretljivi.
Dobro je znati
Pazite na novčanice
Policija upozorava turiste da paze kako im netko ne bi podvalio lažne novčanice. I sama sam se uvjerila da zaista treba biti oprezan - jer mi se to dogodilo u taksiju.
Zaštitne maske
Nose se posvuda, ne samo u zatvorenim prostorijama nego i na otvorenom, osim na plaži. Ne morate ih imati ni u kafićima i restoranima, ali tek kad sjednete za stol.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....