Magistra pedagogije i portugalskog jezika Patricia Lacković strastvena je putnica koja donosi sasvim novi pogled na balearski otok: unajmljenim automobilom odvezla se do njegovih skrivenih, turistički manje poznatih kutaka te otkrila detalje iz njegove bogate povijesti
Svjetski epicentar partijanja i raj za bogataše isplati se posjetiti izvan sezone - tad su cijene normalnije, nema gužvi i imaš svoj mir. Povratnu avionsku kartu iz Milana za Ibizu platila sam 40 eura, a ondje smo unajmili automobil kako bismo mogli istražiti otok. Sredinom osamdesetih Ibiza se transformirala u meku za ljubitelje elektronske glazbe (kasnije je stekla reputaciju "Disneylanda za techno-rave generaciju"). To je otok na kojem je malo toga zabranjeno, a hedonističke želje postaju stvarnost. O razuzdanom partijanju, doduše, ne mogu ništa reći, ali zato mogu o prirodi i atrakcijama.
Ibiza ima 160 tisuća stanovnika, a ovaj balearski otok u špici sezone posjeti i do šest milijuna turista. Omiljena je destinacija slavnih, od kojih mnogi ondje imaju i vlastite nekretnine (DJ David Guetta, pjevačice Kylie Minogue i Shakira, glumac Orlando Bloom, nogometaš Zlatan Ibrahimović...). Oskarovac Leonardo DiCaprio, pjevač Justin Bieber i nogometaš Cristiano Ronaldo posjećuju otok gotovo svake godine. Tu se uživa na plažama, u beach barovima, hoda se po takozvanim pueblos blancos (bijela sela), istražuju se skrivene uvale i špilje, tržnice su pune života, ima, dakako, i vrijednih povijesnih znamenitosti.
Ibiza zbog svog strateškog položaja u Sredozemlju ima mrežu od sedam obrambenih tornjeva sagrađenih između 16. i 18. stoljeća. Svjetionik Punta Moscarter aktivni je svjetionik, koji radi od 1978. Betonski toranj visok 52 metra tada je bio najviši svjetionik na balearskim otocima.
Kratka povijest ribarskog mjesta
Sant Antoni de Portmany je drugi po veličini grad na otoku. Razvio se iz malog ribarskog sela, koje je pak nastalo iz rimske prirodne luke Portus Magnus, no počeo je rasti kasnih 1950-ih kada su sagrađeni mnogi hoteli i turistička naselja. Od 1980-ih britanski turisti čine većinu ljetnih posjetitelja, a ovdje smo se smjestili i mi. Bili smo i na slikovitoj plaži Sa Caleta (Es Bol Nou), okruženoj crvenim liticama koje na prvu djeluju prilično dramatično. Kod parkinga se nalazi i restoran Sa Caleta. Na rtu iznad plaže nalazi se Interpretacijski centar (koji je bio zatvoren), bunkeri iz Španjolskog građanskog rata (zaključani), ali i ostaci prvog feničkog naselja na Ibizi, koje datira iz 654. pr. Kr. i nalazi se pod zaštitom UNESCO-a. U blizini su i tradicionalne ribarske kućice.
Umjetničke instalacije
Festival Club, napušteni klub u brdima San Joséa, danas je kultno mjesto za avanturiste i ljubitelje grafita. Otvoren 1972., veliki kompleks uključivao je restoran, amfiteatar i nekoliko plesnih podija, tu su se održavali glazbeni koncerti, lažne borbe s bikovima (samo za zabavu turista, nije bilo krvi), zabavne izvedbe i još mnogo toga - prva velika višenamjenska diskoteka na Ibizi! Zbog financijskih problema zatvoren je 1974. i planirano je da se ponovno otvori, no do toga nikad nije došlo, pa ga je priroda preuzela te je danas jedna unikatna atrakcija i služi kao pozadina za kreativne projekte.
Time and Space (Vrijeme i prostor) umjetnička je instalacija Andrewa Rogersa iz 2014. smještena na litici u Cala Llentia poznata i kao "Stonehenge Ibize". Skulptura je izrađena od bazalta i predstavlja sunčev sustav, središnji i najveći stup (bio je) prekriven zlatom, simbolizirajući sunce, dok ostali stupovi predstavljaju planete.
Vrata za nigdje (Las Puertas Can Soleil) još je jedna umjetnička instalacija, smještana vrlo blizu. Vrata kao da stoje usred krajolika bez ikakvog cilja i svrhe, no zapravo pojačavaju osjećaj beskonačnosti i mogućnosti. S pogledom na otok Es Vedrà, poziva posjetitelje na meditaciju i promišljanje o vlastitim životnim putevima - simbolizira mogućnosti koje se otvaraju u životu.
Es Vedrá, kapela Sa Talaia i Dalt Vila
Es Vedrá, mali stjenoviti otok jugozapadno od Ibize, jedno je od najprepoznatljivijih i najmističnijih mjesta na otoku. Prirodne ljepote i legende privlače turiste i lokalno stanovništvo upravo ovdje. Najbolji vidikovac za uživanje u pogledu na Es Vedrá nalazi se kod parkirališta Torre des Savinar. Odatle se pruža pogled na otok i Sredozemno more, a brojna svjetina se okuplja u vrijeme zalaska sunca. Preporučuje se ponijeti piće i grickalice jer na vidikovcu se nalazi samo prijenosni bar i koktel majstor (kokteli su 8 eura).
Kapela Sa Talaia smještena je na brdu sjeverno od Sant Antonia. Ima više staza, mi smo gore odlučili planinariti po strmoj i težoj, a vraćali smo se okolnim putem. S vrha se pruža lijep pogled na grad i obližnje otoke! Nismo sreli nikoga i zaista je divno i mirno mjesto za odmor i kontemplaciju.
Dalt Vila je povijesno srce grada Ibize, stara četvrt smještena unutar renesansnih gradskih zidina i dio UNESCO-ove svjetske baštine. Ove impozantne zidine, izgrađene u sedmerokutnom obliku, okružuju povijesno središte s katedralom, dvorcem, tunelima i brojnim kulturnim znamenitostima. Uske ulice i stara arhitektura odražavaju bogatu povijest Ibize, s tragovima Feničana, Rimljana, Bizantinaca, Maura i Katalonaca. S bedema pucaju odlične panorame, a utvrda je i domaćin IMS finala (International Music Summit) s nastupima svjetski poznatih DJ-a.
U potrazi za Atlantidom
Atlantis je stari kamenolom čije su stijene služile za izgradnju povijesnih zdanja poput zidina Dalt Vile. Iskopi su stvorili neobične asimetrične oblike u stijeni, a kada ih ispuni morska voda, tvore prirodne bazene i nestvaran krajolik. Put do Atlantisa je malo zahtjevniji, vodi strmom stazom i trebat će vam 40-ak minuta hoda, ali se itekako isplati. Mjesto su 1960-ih otkrili hipiji i nazvali ga "Atlantidom" zbog nadrealnog izgleda. Preporučuje se čvrsta obuća, zaštita od sunca i dovoljno vode jer nema hladovine, a teren je izazovan.
Plaže
Cala Benirrás je plaža okružena borovom šumom, dugačka je 300 metara, dok se na stijenama sa strane nalazi nekoliko ribarskih koliba. U središtu uvale uzdiže se stijena Cap Bernat, poznata kao "Božja ruka", a neki kažu da nalikuje ženi u molitvi, divovskoj bebi ili čak sfingi. Svake nedjelje lokalni bubnjari se okupljaju za zalazak sunca, što je već postalo kultno. Ova tradicija potječe iz antiratnog okupljanja 1991., održanog u znak protesta protiv Zaljevskog rata. Plaža ima i restoran Elements Ibiza, poznat po organskoj kuhinji i ambijentu.
Playa d‘en Bossa najduža je pješčana plaža na Ibizi i jedna od najpopularnijih. Dom je poznatih klubova kao što su Ushuaia i Hi Ibiza te brojnih beach barova.
Park iz snova
Ses Salines sastoji se od stoljetnih sustava kanala, nasipa i brana kojima je stvoreno vlažno područje iznimne ljepote i ekološke važnosti. Park obuhvaća 3000 hektara kopna i 13 tisuća hektara mora, a poznat je po proizvodnji soli koja traje stotinama godina, stvarajući jedinstven krajolik i močvarno stanište za brojne ptice tijekom migracija (ima i plamenaca).
Dobro je znati
1. Najveći noćni klub na svijetu nalazi se na Ibizi: donedavno se zvao Privilege i mogao je primiti oko 10.000 ljudi, a sad se preimenovao u [UNVRS] i otvara se 2025. kao "prvi hiperklub na svijetu".
2. Posidonija igra ključnu ulogu u ekosustavu Ibize, odgovorna je za kristalno čisto more i djeluje kao "pluća Mediterana", a zbog svoje važnosti nalazi se i pod zaštitom UNESCO-a.
3. Ibiza je dom jedne od najstarijih europskih hipi zajednica.
4. Zovu je i Bijeli otok - zbog soli ("bijelo zlato").
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....