Nakon što je proputovala sjever Italije, manekenka i poduzetnica Josipa Kusić uputila se i na krajnji jug te zemlje, pred čijom je bogatom poviješću osjetila strahopoštovanje - kao i pred njihovom vrhunskom gastronomijom te odličnim vinima.
Italija mi je omiljena destinacija. Već sam obišla sjeverni dio zemlje, amalfijsku obalu, a Siciliju sam ostavila za posebno putovanje. Kad su popustila ograničenja zbog pandemije, bio je idealan trenutak da je upoznam. Bogata povijest, lijepe plaže, gastronomija, limuni i naranče, sve to čini Siciliju posebnom.
Tragovi prošlosti
Putovali smo avionom iz Venecije za Palermo, gdje smo ostali jedan dan. Palermo je političko i kulturno središte Sicilije, njen najveći grad i jedan od najvećih u Italiji, iza Rima, Milana, Napulja i Torina. Osnovali su ga Feničani, a tijekom stoljeća bio je pod vlašću Grka, Rimljana, Vandala, Bizantinaca, Arapa, Normana i Španjolaca. Svi su ti osvajači ostavili tragove, u kulturi, arhitekturi, gastronomiji...
Mnoge građevine u staroj gradskoj jezgri su pod zaštitom UNESCO-a, a nama su se posebno svidjeli Normanska palača, sjedište normanskih kraljeva, i operna kuća Teatro Massimo na Verdijevom trgu, ali i tržnice prepune svježeg voća i povrća. Iz Palerma smo unajmljenim automobilom prvo krenuli sedam kilometara južno u unutrašnjost otoka, u mjestašce Monreale, u koje se poslije arapskog osvajanja Palerma u skromnu crkvicu preselila crkvena vlast, a na tom je mjestu poslije sagrađena veličanstvena katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije, koja je također na UNESCO-ovom popisu mjesta svjetske baštine.
Pogled na Etnu
Drugi dan izdvojili smo za mjestašce Cefalù na obali Tirenskog mora, oko sedamdeset kilometara istočno od Palerma. Poznato je kao turističko središte s lijepim plažama i tu smo se prvi put okupali. Sljedeći dan vozili smo se kroz unutrašnjost otoka do Taormine na obali Jonskog mora. Odsjeli smo u hotelu s prekrasnim pogledom na grad i na Etnu, najaktivniji europski vulkan, koji je baš tih dana trebao eruptirati.
Taormina je gradić s jako dobrim restoranima i barovima - mi smo jeli u restoranu Granduca, s odličnom hranom i terasom na litici visoko nad morem. Posjetili smo i obližnje slikovito mjestašce Castelmola, sagrađeno na stijeni, pa se s njega vidi okolica. Nije toliko razvikano pa nema puno turista, ali ga vrijedi vidjeti. Za preporuku su i plaže u okolici. Najviše nam se svidjela Naxos, ali lijepe su i druge u mjestima koja smo prošli na putu prema Sirakuzi.
Nejljepši grčki grad
Ciceron je Sirakuzu opisao kao “od svih najveći i najljepši grčki grad”. Rodno mjesto matematičara Arhimeda, Sirakuza je u grčko doba po važnosti bila uz bok Ateni, o čemu svjedoči bogati arheološki muzej. I danas je prekrasna, s lijepim ulicama i trgovima, tratorijama i barovima te velikom šetnicom uz obalu, uz koju se nalazi i izvor pitke vode - Aretuzin izvor. Prema legendi, nimfa Aretuza je na tom mjestu izronila na površinu kad je pobjegla iz svog doma pod morem u Arkadiji. Izvor je obrastao papirusom i ograđen je kamenim zidom. U Sirakuzu bih se svakako voljela vratiti.
Turske stube
Naša sljedeća postaja bila je gradić Agrigento, poznat po Dolini hramova, s ostacima sedam hramova iz doba antičke Grčke. U blizini je i Scala dei Turchi (Turske stepenice), klif između dvije pješčane plaže od zasljepljuće bijelih stijena koje se stepenasto spuštaju prema moru. Prije povratka u Palermo i leta za Veneciju zaustavili smo se u selu Corleone, poznatom iz filmova “Kum”, no moja je preporuka da ne gubite vrijeme na njega. Jedino što je u njemu zanimljivo jest putokaz uz cestu. Uostalom, scena u “Kumu” u kojoj Michael Corleone u baru Vitelli traži dopuštenje vlasnika da upozna njegovu kćer Apolloniju nisu snimljene u Corleoneu, nego u selu Savoca, oko 170 kilometara istočno od Palerma. Bar još postoji, nije se puno promijenio i često ga posjećuju ljubitelji filma.
Hrana i restorani
Sicilijanska je kuhinja fenomenalna, vina također. Oduševilo me, primjerice, desertno vino Ben Ryé, jedno od najboljih koje sam ikada pila. Što se tiče restorana, osim Granduca u Taormini, odlični su i Osteria dei vespri u Palermu, À Putia u blizini Taormine, Don Camillo u Sirakuzi, Al Porticciolo in Cefalùu, LB u Scali dei Turchi... Cijene su slične kao kod nas na obali. A što se tiče epidemioloških mjera, za razliku od sjevera Italije, gdje se one poštuju, ovdje se čini kao da covida nikad nije ni bilo - jedino ograničenje je što barovi i restorani rade do 24 sata.
Dobro je znati
Udaljenost i položaj: Sicilija je najveći otok u Sredozemnom moru na krajnjem jugu Italije. Glavni grad je Palermo, udaljen 881 km od Zagreba.
Pod vulkanom: Etna je najveći aktivni vulkan u Europi. Izdiže se 3345 metara nad morem, nalazi se na istočnoj obali Sicilije, a posljednji je put eruptirao 7. srpnja ove godine.
Bogatstvo polja i mora: Plodno tlo i topla klima idealni za uzgoj kvalitetnog voća i povrća, uz more bogato ribom, daju odlične premise za vrhunsku gastronomiju po kojoj je Sicilija poznata.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....