Pariz je uvijek dobra ideja, a to zna i Jasmina Kosanović koja je u Parizu razgledala izložbu fotografija Davida Bowieja i visoke mode u Louvreu te istraživala starinske dućane s tekstilom i štambiljima.
Kad čovjek prvi put dođe u glavni grad Francuske, opterećen je popisom znamenitosti koje mora obići pa takvo putovanje zna biti naporno, no kad u Pariz, poput mene, dolazite šesti put, sve što trebate jest opustiti se i uživati. Taj me grad uvijek napuni pozitivnom energijom i inspirira, što mi je kao umjetnici bitno, pa sam trenutak u kojem se moj zagrebački atelje preuređivao iskoristila da ga ponovno posjetim. Pronašla sam jeftine povratne avionske karte od 40 eura te četiri dana s prijateljicom uživala u sunčanju na terasama šarmantnih pariških kafića i obilaženju izložbi. Pariz je iznimno šarmantan i dinamičan grad koji uvijek iznova iznenadi pa mu se rado vraćam.
Dućani u kojima je vrijeme stalo
Već tradicionalno u Parizu odsjedam kod jedne gospođe koja je svoj stan, udaljen dvadesetak minuta hoda od užeg centra, pregradila u dva manja, od kojih jedan iznajmljuje po povoljnoj cijeni, a ima sobu, toalet i minijaturnu priručnu kuhinju koju sam koristila samo za brzi doručak. Prvi dan provela sam šećući gradom, istražujući kvartove koji nisu krcati turistima te obilazeći dućane u kojima je vrijeme stalo - one u kojima se prodaju tekstil i stari štambilji te svoje omiljene antikvarijate poput La Galcantea. Ondje se prodaju stari časopisi i posteri od koji nekih datiraju iz 1920-ih pa je ta trgovina moj omiljeni put u neka minula vremena. Kao dizajnericu uvijek me zanimaju dućani s krojevima, čipkama i trakicama, a favorit mi je Ultramod Mercerie Paris, čiji dekor podsjeća na pedesete. Volite li mirise, svakako posjetite malu obiteljsku parfumeriju Marie-Antoinette koju vode vrsni poznavatelji niche mirisa. Budući da sam velika ljubiteljica čajeva i skupljačica porculana, moja pariška shopping tura uvijek uključuje i poznate čajane, pa sam se kući vratila s nekoliko vrsta čajeva poznatog francuskog brenda Mariage Frères koji su 1854. osnovala braća Henri i Édouard.
Visoka moda u muzeju
U Parizu je uvijek nekoliko izložbi koje vrijedi posjetiti. U Galerie MR8 do 25. lipnja traje izložba "David Bowie, duga kosa gospodina Jonesa". Na njoj su izloženi portreti slavnog glazbenika, ali i fotografije drugih umjetnika koji su ga inspirirali kao što su Jim Morrison, Bob Dylan, Andy Warhol, Salvador Dalí i John Lennon. Ukupno je izloženo više od 70 fotografija s komentarima modnog fotografa Michela Haddija, Denisa O‘Regana, koji je pratio svjetsku turneju "Serious Moonlight", i naravno Philippea Auliaca, fotografa i prijatelja Davida Bowieja više od 35 godina. Nakon svijeta glazbe uronila sam u svijet mode zahvaljujući izložbi "Louvre Couture: Art and Fashion" koja je okupila kultne modne komade u rasponu od Christiana Diora do Marine Serre, prikazujući blizak odnos između suvremene mode i dekorativne umjetnosti. Na prostoru od oko 9000 četvornih metara izloženo je 65 eksponata koje je bilo uistinu dojmljivo vidjeti u tako prekrasnom i dramatičnom okruženju. Izložba se može razgledati do 21. srpnja, a ulaznica stoji 22 eura. Nakon što sam pogledala izložbu, ostala sam u Louvreu i prošetala dijelom muzeja s eksponatima iz stare Grčke i Rima te uživala u Lavu Babilonskom. Preporučam i izložbu "Matisse and Marquerite" posvećenu odnosu slavnog francuskog slikara Henrija Matissea i njegove kćeri, koja mu je bila muza i inspiracija . Počeo ju je slikati još kao djevojčicu te je postala njegov najstalniji model i jedina osoba koja se pojavljivala u njegovom radu tijekom nekoliko desetljeća.
Piknik u vrtu
Od Eiffelova tornja i gomile zadivljujućih muzeja do vožnje brodom po Sienni i istraživanja pariških kvartova i njegove prošlosti, milijun je stvari koje možete vidjeti i iskusiti. Nakon shoppinga, prijateljica i ja odlučile smo se odmoriti u jednom od prekrasnih gradskih vrtova gdje smo popile kavu i uživale u raskošnom zelenilu. Pariz ima petstotinjak vrtova, a jedan od najpoznatijih i najljepših je Luksemburški vrt u sklopu istoimene palače koji se prostire na 23 hektara u 6. arondismanu, između Latinske četvrti i Saint-Germain-des-Présa. Poznat je i po jezercu na kojem djeca uz pomoć dugih štapova upravljaju malim jedrilicama - riječ je o tradiciji započetoj još u 19. stoljeću.
Kvartovi u kojima se lijepo izgubiti
Spremate li se u Pariz, obavezno ponesite najudobnije cipele jer je grad najljepše istraživati pješice, kvart po kvart, a među onima koji oduševljavaju su Montmartre s panoramskim pogledom i artističkom atmosferom te Les Marais sa zanimljivom srednjovjekovnom arhitekturom. Na lijevoj obali Pariza, u 5. arondismanu, slavna je pariška knjižara Shakespeare & Company koja posluje od 1951. Otvorio ju je bivši američki vojnik George Whitman, koji je došao studirati na Sorbonu i nikad nije poželio otići. Rado su je posjećivali slavni pisci onog vremena poput Allena Ginsberga, Henryja Millera i Anaïs Nin, a Whitman ju je nazivao "socijalističkom utopijom koja se pretvara da je knjižara." Između polica naslaganih knjiga u stražnjim prostorijama postavio je pomoćne ležajeve namijenjene umjetnicima- putnicima, koji i danas tamo rado navrate.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....