Sandra Petrač

 PRIVATNA ARHIVA
Otkrivanje Japana

Zagrebačka travel blogerica ispunila si je davnu želju, nakon transformacije u gejšu nije ju prepoznala ni vlastita mama

Sandra Petrač i njezin suprug Mario posjetili su Japan, gdje su isprobali spavanje u kapsulama, naučili što se ne smije i smije raditi na ulicama, a ona se prepustila transformaciji u gejšu koja je potrajala čak tri sata, nakon koje nije bila nalik samoj sebi.

Sandra Petrač i njezin suprug Mario posjetili su Japan, gdje su isprobali spavanje u kapsulama, naučili što se ne smije i smije raditi na ulicama, a ona se prepustila transformaciji u gejšu koja je potrajala čak tri sata, nakon koje nije bila nalik samoj sebi.

Japan nam je oduvijek bio na listi želja – fascinira nas njihova kultura, tradicija, tehnologija i priroda. Odluka je pala kad smo pronašli izuzetno povoljne karte iz Budimpešte, a dodatni motiv bio je i povijesno nizak jen, što je putovanje učinilo još pristupačnijim. Nakon kupnje karti, shvatila sam da će to biti jedno od najzahtjevnijih logističkih putovanja koje sam dosad planirala.

image

Sandra na ulicama Tokyja

PRIVATNA ARHIVA

Putovanje je trajalo dva tjedna, a zadnja dva dana spontano smo odlučili provesti u Šangaju, s obzirom na to da nam je presjedanje bilo tamo. Dva tjedna smo intenzivno slagali plan, iako smo puno toga radili u zadnji čas. Uz planiranje od nekoliko mjeseci unaprijed, cijelo iskustvo može biti još opuštenije. Organizirali smo ga kao klasični "trokut" koji mnogi odabiru prilikom prvog posjeta Japanu – Tokio, Kyoto i Osaka. To je idealan način upoznavanja kulture, povijesti i modernog Japana. Sljedeći put planiramo istraživati manje poznata mjesta, prirodu i nacionalne parkove, da doživimo drugu stranu. Osim putovnice i osnovnih potrepština, nisam imala osjećaj da nešto posebno moram nositi jer je Japan poznat po odličnom shoppingu pa je česta preporuka drugih putnika ponijeti dodatni kofer ili doći s polupraznim. Iskustvo to svakako potvrđuje – teško je odoljeti svemu što tamo možete pronaći.

image

Što se tiče života u Japanu, može se zamisliti kako tamo provod nekoliko mjeseci godišnje, upijajući kulturu i uživajući u načinu života

PRIVATNA ARHIVA

Mnogo putujemo i mislili smo da nas ništa ne može iznenaditi, dočekao nas je pravi kulturni šok. Od potpuno drugačijih pravila ponašanja, nepoznatih objekata i mjesta do izazovne komunikacije. No, nakon nekoliko dana, kada uhvatiš ritam i shvatiš kako stvari funkcioniraju, postane lakše. Taj osjećaj otkrivanja novog svijeta bio je zapravo nevjerojatno uzbudljiv.

image

Fushimi Inari-taisha, hram s više od 10 tisuća crvenih torii vrata

PRIVATNA ARHIVA

Hrana

To je iskustvo za sebe i posebno smo uživali. Japanci nevjerojatno paze na svježinu i kvalitetu namirnica, svaki je zalogaj pravi doživljaj. Bilo da je riječ o sushiju, ramen juhama ili najobičnijim sendvičima iz trgovine, sve je savršeno pripremljeno i ukusno. Nisam mogla vjerovati koliko su okusi usklađeni i koliko pažnje posvećuju svakom jelu. Ako moram izdvojiti nešto što mi se nije svidjelo, to bi bio tofu. Iako sam vegetarijanka, njegov slatko-kiseli okus mi nije odgovarao, pa sam ga izbjegavala. No, osim toga, sve ostalo je bilo apsolutno fantastično.

image

Ramen

PRIVATNA ARHIVA
image

Japanci nevjerojatno paze na svježinu i kvalitetu namirnica, svaki je zalogaj pravi doživljaj

PRIVATNA ARHIVA
image

Bilo da je riječ o sushiju, ramen juhama ili najobičnijim sendvičima iz trgovine, sve je savršeno pripremljeno i ukusno

PRIVATNA ARHIVA
image

U kući čaja staroj više od 300 godina

PRIVATNA ARHIVA
image

Matcha napitak i kolačić

PRIVATNA ARHIVA

Što posjetiti i suveniri

Teško je izdvojiti samo jedno mjesto jer je svaki kutak Japana poseban, ali Kyoto mi je stvarno ostao u srcu. Pun je turista, ali uspjela sam osjetiti njegovu atmosferu – kao da se prošlost i sadašnjost susreću na svakom koraku, odmah shvatite zašto ga zovu carskim gradom. Šetnja uskim uličicama, tišina u hramovima i prizor gejši koje prolaze kraj tebe djeluju gotovo nestvarno. Za razliku od užurbanog ritma Tokija i moderne vibracije Osake, Kyoto ima neku smirenost ili kako volim reći "zen" koja te odmah osvoji. Za suvenire ne samo da je bilo prostora, već smo ponijeli poseban kofer samo za njih! Donijeli smo stvarno svega – japanske začine, tradicionalne noževe, nešto tehnologije, slatkiša kakvih nema kod nas, japanskog viskija, odjeće i obuće japanskih modnih brendova, čajeva i naravno, matche. Mislim da smo i sami sebe iznenadili koliko smo toga kupili. Dobro da je i jedan dodatni kofer bio dovoljan – moglo je lako završiti i s dva!

image

Često su nailazili na jezične barijere, ali google prevoditelj, gestikulacija i osmijeh bili su dovoljni za razumijevanje

PRIVATNA ARHIVA
image

Shibuya raskrižje kroz koje dnevno prođe nekoliko milijuna ljudi

PRIVATNA ARHIVA

Transformacija u gejšu

Poruka moje mame s pitanjem "tko je ovo?" nakon što sam joj poslala fotografije s gejša makeovera zauvijek će me nasmijavati. Nije me prepoznala i to dovoljno govori koliko je transformacija bila potpuna. Želja za to postojala je puno prije nego što smo rezervirali avionske karte. Čak sam ovo iskustvo rezervirala prije hotela! Gejše me fasciniraju od malena – njihov način života, školovanje i tradicija. Pročitala sam knjigu "Sjećanja jedne gejše", koja mi je bolja od filma i pogledala brojne dokumentarce i željela sam barem na trenutak iskusiti taj svijet. Makeover traje tri sata i vrlo je izazovan. Oblače vas u pravi svileni kimono s 12 slojeva, a kretanje postaje gotovo nemoguće. Sve radite u sitnim koracima, a disanje je teško jer su pojasevi jako stegnuti. Sada još više poštujem žene koje su sate, pa i cijele dane, mogle provesti u ovakvom ruhu.

image

Sandra kao gejša i suprug Mario u tradicionalnim japanskim kimonima

PRIVATNA ARHIVA
image

Sandra Petrač kao gejša

PRIVATNA ARHIVA

Hostel s kapsulama za spavanje i ryokan

Bili smo smješteni u privatnim apartmanima, hotelima, kapsul hostelima i ryokanima. Neću lagati, bilo me strah spavanja u kapsuli – najviše zbog klaustrofobije. Čak sam na recepciji pitala supruga da odustanemo i odemo u klasičan hotel. Ali na kraju je ispalo da je meni iskustvo bilo bolje nego njemu! Čak sam se tamo najbolje naspavala na cijelom putovanju, što je bilo totalno iznenađenje. Ne znam zašto sam uopće sumnjala – sve je toliko dobro organizirano, smisleno i čisto, šalila sam se kako ćemo ubuduće ostajati samo u japanskim hostelima ako ovako izgledaju. To je stvarno jedno od onih iskustava koja zvuče zastrašujuće dok ih ne doživite, a onda se pitate zašto ste uopće brinuli. Spavanje u ryokanu -tradicionalnom japanskom smještaju, također je poseban doživljaj. Od tatami prostirki do jutarnjeg doručka koji je često pravo malo umjetničko djelo. Što se cijena tiče, rekla bih da su srednjeg ranga i da nema velike razlike u odnosu na europske gradove, Japan je u nekim segmentima povoljniji. Birali smo smještaje prema kvartovima u kojima smo željeli odsjesti – uvijek preferiram centar kako bih maksimalno smanjila vrijeme provedeno u javnom prijevozu. Svjesna sam da to ponekad znači veću cijenu, ali najvažnije mi je uživati u razgledavanju, a što manje vremena provoditi u tranzitu.

image

Gion, četvrt u Kyotu poznata po hramovima i gejšama

PRIVATNA ARHIVA
image

Kinkaku-ji (Zlatni paviljon)
je nekadašnja luksuzna vila, danas hram prekriven pravim zlatnim listićima, simbolom pročišćenja i harmonije

PRIVATNA ARHIVA
image

Sandra kod Zlatnog paviljona koji je 1950. godine zapalio mladi redovnik, na temelju čega je nastao roman “Zlatni paviljon”

PRIVATNA ARHIVA

Troškovi puta

Najskuplji trošak na putovanju bio je JR Pass - karta za neograničeno putovanje brzim vlakovima. Može se isplatiti, ali važno je unaprijed provjeriti isplativost na kalkulatorima jer nije nužno potreban za svako putovanje. Nama se na kraju nije isplatio, ali sve je to dio "putne škole". S druge strane, najpovoljnije je bila hrana što me iznenadilo. Od obroka u malim lokalnim restoranima do gotovih jela u trgovinama poput 7-Elevena, kvaliteta je nevjerojatna, a cijene često povoljnije nego što biste očekivali. Povoljna je i vožnja kyo-vlakom Garaku koji vozi između Osake i Kyota uređen je kao muzej na kotačima, svaki od njegovih šest vagona inspiriran je godišnjim dobima Japana, a interijer je pravo umjetničko djelo: tatami sjedala, mini vrtovi i detalji koji prenose duh Kyota, a vožnja stoji manje od tri eura.

image

Kyo-trainu Garaku vozi između Osake i Kyota uređen je kao muzej na kotačima, svaki od njegovih šest vagona inspiriran je godišnjim dobima Japana, a interijer je pravo umjetničko djelo: tatami sjedala, mini vrtovi i detalji koji prenose duh Kyota

PRIVATNA ARHIVA
image

Kiyomizu-dera, hram, jedan od simbola Kyota, idealan za zalazak sunca

PRIVATNA ARHIVA

Japanci kao domaćini

Japanci su nevjerojatno ljubazni i gostoljubivi domaćini. Često smo nailazili na jezične barijere, ali google prevoditelj, gestikulacija i osmijeh bili su dovoljni za razumijevanje. Posebno iskustvo doživjeli smo u obiteljskom ryokanu, gdje je ljubaznost domaćina bila toliko izražena da smo se u jednom trenutku osjećali gotovo neugodno jer nismo navikli na takvu razinu pažnje i topline. Što se tiče života u Japanu, mogu se zamisliti kako tamo provodim nekoliko mjeseci godišnje, upijajući kulturu i uživajući u načinu života. No, dugoročno bih dobro razmislila o profesionalnoj strani života tamo. Njihova radna etika, iako inspirativna, može biti vrlo zahtjevna, a posljedice koje takav tempo ostavlja na pojedinca ponekad su vrlo teške. Bio bi to veliki izazov, ali svakako i iskustvo koje mijenja perspektivu.

image

Japanci su nevjerojatno ljubazni i gostoljubivi domaćini

PRIVATNA ARHIVA

Dobro je znati

Preporučujem da se svi upoznaju s osnovnim pravilima ponašanja, važno je poštovati lokalnu kulturu i običaje. Primjerice, u metrou se ne priča glasno, nitko ne jede dok hoda, a plaćanje novčanicama obavezno je uz dvije ruke i blagi naklon. Također, spremite se nositi smeće sa sobom – kante za otpad su rijetke, pa ćete ga najčešće odložiti tek po povratku u hotel. Još jedna zanimljivost je da mnogi Japanci ne nose sunčane naočale, ako imate tetovaže, ne možete u termalne kupke. Rekla bih da Japan nije samo destinacija, već doživljaj koji vas uči o svijetu, ali i o samima sebi. Svakako se dobro pripremite, ali ostavite prostora za iznenađenja – Japan će vas možda oduševiti na načine koje ni ne očekujete!

Linker
01. prosinac 2024 13:03