Anamarija Tkalčec i Petra Salarić po uzoru na neke europske zemlje koje su stvorile bolje uvjete za svoje zaposlenice odlučile su napraviti anketu s ciljem promjene i osvještavanja poslodavaca.
Koliko su menstruacija i menopauza i dalje tabu u poslovnom okruženju? Kako simptomi utječu na radnu učinkovitost i dobrobit žena? Imaju li zaposlenice podršku svojih poslodavaca? Na ta pitanja odgovore pokušava dati prvo istraživanje u Hrvatskoj o iskustvima žena koje su tijekom posljednjih pet godina imale menstruaciju ili prolazile kroz perimenopauzu i menopauzu na radnome mjestu. Istraživanje provode Anamarija Tkalčec iz CESI-ja i Petra Salarić, osnivačica konzultantske tvrtke pstaboo. Njihova suradnja započela je kada se Petra nakon osam godina života u inozemstvu vratila u Hrvatsku s idejom djelovanja na tabu temama te se povezala s organizacijama koje se bave pitanjima tabua i jednakosti. Prepoznale su da u Hrvatskoj nedostaju podaci i sustavan rad na ženskom zdravlju i dobrobiti žena unutar radnog okruženja.
"Istraživanja iz Engleske i SAD-a pokazuju da simptomi menstruacije i menopauze značajno utječu na radnu učinkovitost, odnose s kolegama i opću dobrobit, no slični podaci kod nas nisu prikupljeni", objašnjava Anamarija Tkalčec, koja u CESI-ju vodi program Rodne ravnopravnosti u svijetu rada. Petra Salarić dodaje da je rad na tabuima njezina specijalnost te da su menstruacija i menopauza teme o kojima se u poslovnom okruženju nerado govori. Upravo je njezin diplomski bio na temu menstruacije i objavljen je u Gloriji. "U istraživanju želimo doznati što žene zaista doživljavaju i s kojim se preprekama susreću. Stigma i tišina oko tih tema otežavaju stvaranje prilagodbi na radnome mjestu", kaže Petra.
Iako konkretni podaci o utjecaju menstruacije i menopauze na radnu sposobnost postoje u svijetu, u Hrvatskoj takve analize još nisu provedene. Engleska prednjači po ovom pitanju, a istraživanje Udruženja za razvoj ljudskih resursa (CIPD) pokazalo je da 69 posto osoba koje dobivaju menstruaciju doživljava negativna iskustva na poslu zbog simptoma menstruacije, dok samo 12 posto organizacija pruža podršku zaposlenicama u toj situaciji. Osim toga, istraživanje kompanije Forth pokazalo je da je 69 posto žena u menopauzi doživjelo neki oblik diskriminacije na radnome mjestu, a 47 posto onih koje su morale uzeti slobodan dan zbog simptoma nisu navele pravi razlog poslodavcu.
Ovi podaci jasno upućuju na potrebu za većom osviješćenošću i podrškom ženama kako bi se smanjili negativni utjecaji menstrualnih i menopauzalnih simptoma na njihovu karijeru i dobrobit. Tkalčec ističe kako su fizičke i psihičke posljedice tih simptoma često zanemarene. "Umor, nesanica, glavobolje, problemi s koncentracijom, izljevi krvi, bolovi u prsima i leđima, anksioznost i osjećaj srama mogu znatno utjecati na profesionalni život žena. A ako se o tome ne priča, problemi ostaju nevidljivi i ignorirani", kaže Anamarija Tkalčec.
Preliminarni rezultati ankete pokazuju da zaposlenice u javnom sektoru rjeđe imaju prilike za prilagodbe i podršku u odnosu na privatni sektor. IT sektor, koji najčešće od svih ima najviše mjera za unapređenje dobrobiti zaposlenika, još izbjegava otvorene razgovore o menstruaciji i menopauzi jer je pretežito muški sektor. Reakcije poslodavaca na ovu temu su podijeljene. Dok pojedine kompanije prepoznaju važnost zdravlja žena i počinju uvoditi prilagodbe, drugi i dalje smatraju da su menstruacija i menopauza privatna pitanja koja ne spadaju u poslovno okruženje. Upravo zbog toga i dalje postoji otpor prema razgovorima o ženskom zdravlju na radnome mjestu, a tema se često doživljava kontroverznom.
"Žene se najčešće povjeravaju kolegicama, dok s muškim nadređenima rijetko razgovaraju o svojim tegobama. Boje se da će ih se doživljavati kao manje sposobne ili da će biti omalovažavane", navodi Salarić. Na temelju rezultata istraživanja, Petra i Anamarija planiraju raditi na prijedlozima politika i mjera koje bi poboljšale podršku ženama u poslovnom okruženju. Ističu da ne postoji univerzalno rješenje koje bi odgovaralo svim industrijama i radnim organizacijama, već je ključno educirati poslodavce i omogućiti otvoreni dijalog sa zaposlenicama kako bi se razvile mjere prilagođene specifičnim potrebama svake organizacije. Primjeri iz drugih zemalja pokazuju da je moguće stvoriti bolje uvjete - u Engleskoj su uvedeni menopause champions, osobe educirane za pružanje podrške kolegicama, dok su Španjolska i Kanada uvele fleksibilne radne politike i dodatne beneficije za žene u menopauzi.
Žene mogu same zagovarati svoja prava i potrebe, ali ključna je odgovornost na poslodavcima da stvore sigurno radno okruženje u kojem je moguće otvoreno govoriti o izazovima s kojima se suočavaju tijekom menstruacije i menopauze. Tijekom izrade ankete Petra Salarić i Aanamarija Tkalčec konzultirale su se s ginekologinjom, pravnicom i sociologinjom, a testiranje s ispitanicama omogućilo im je dodatne uvide i prilagodbu pitanja.
Pozivamo čitateljice da ispune anketu, posebno one koje su u menopauzi!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....