Tati oko pčela ponekad pomaže najmlađa kćer Lulu Sun Radovčić, teniska senzacija koja je na Wimbledonu s pozivnicom stigla do četvrtfinala

 PRIVATNI ALBUM
Borba za opstanak

Zagrebački pravnik predstavio je novi projekt koji je nastao iz hobija, a istu strast dijele i brojne holivudske zvijezde

Smanjenje pčelinje zajednice već godinama brine svjetsku zajednicu, u njihov spas uključile su se mnoge slavne osobe poput Angeline Jolie, Jennifer Garner i Morgana Freemena, a nedavno je s istim ciljem pokrenuta i inicijativa "Oprashi" iza koje stoji Zdeslav Radovčić.

Smanjenje pčelinje zajednice već godinama brine svjetsku zajednicu, u njihov spas uključile su se mnoge slavne osobe poput Angeline Jolie, Jennifer Garner i Morgana Freemena, a nedavno je s istim ciljem pokrenuta i inicijativa "Oprashi" iza koje stoji Zdeslav Radovčić.

Jedan od tri zalogaja hrane koji se konzumira diljem svijeta ovisi o oprašivačima, ponajviše o pčelama kojih je iz godine u godinu sve manje. Brojni znanstvenici zabrinuti su za njihov opstanak jer na njihovo izumiranje utječu klimatske promijene, upotreba insekticida, ali i nametnik Varroa koji je smrtonosan za medonosne pčele. Pčelari su uglavnom entuzijasti, zaljubljenici u te savršeno organizirane oprašivače bez kojih ne bi bilo voća, povrća i raznih drugih kultura koje prehranjuju svjetsku populaciju, ali sve češće odustaju od uzgoja pčela zbog navedenih problema.

Ovih dana predstavljena je jedinstvena građanska inicijativa pod nazivom Oprashi koja bi trebala pomoći da domaći pčelari zbog problema ne odustaju od uzgoja i da se pčelinje zajednice u Hrvatskoj ne smanjuju već povećavaju. Inicijativu je pokrenuo zagrebački pravnik i uspješni poduzetnik Zdeslav Radovčić koji se i sam prije tri godine iz hobija počeo baviti pčelarstvom.

image

Zdeslav Radovčić, inicijator projekta Oprashi

PRIVATNI ALBUM

‘‘Slučajno sam prije tri godine upoznao jednog pčelara kojem je taj posao zbog godina postao previše naporan, a ja sam zbog ljubavi prema prirodi i mirnijem životu odlučio preuzeti njegovih 40 košnica. Iako o pčelarstvu tada nisam znao apsolutno ništa, sreća me dovela do Domagoja Balje, iskusnog pčelara treće generacije koji je prvu košnicu od oca dobio sa sedam godina. I da je moje iskustvo s pčelama bilo bez problema nikada ne bi došlo do projekta Oprashi", kazao je Radovčić na konferenciji za medije. Tom prilikom prisjetio se i trenutka kada su mu jednom prilikom netragom nestale pčele. "Kao da su u zemlju propale što nisam znao da se može dogoditi i tada shvatio s koliko su veliki problemi s kojim se susreću pčelari. Tako sam došao na ideju da pokrenem ovaj projekt jer pomoć ne možemo očekivati od vrha i nadležnih institucija, već probleme treba rješavati u bazi, tamo gdje nastaju kako bi to bila realna osnova za buduće projekte i zakonske inicijative europske unije. Naravno, uz očuvanje nama neophodnih pčelinjih zajednica. U Hrvatskoj ima oko 450 tisuća košnica, a po bioraznolikosti moglo bi ih biti barem duplo. I to je naš cilj. Jer zbog smanjenja i drugih divljih oprašivača u problemu je čitava poljoprivreda i proizvodnja hrane‘‘, upozorio je osnivač inicijative Oprashi.

image

Na predstavljanju projekta Oprashi: Dražen Kocet, Domagoj Balja i Zdeslav Radovčić

INES STIPETIć

A radi se uistinu o jedinstvenom projektu u kojem svatko može "posvojiti" košnicu koja će nositi ime vlasnika, dok će se o pčelama brinuti iskusni pčelari. Vlasnik će moći dolaziti u posjet, upoznati se sa životom pčelinje zajednice te uživati u vlastitom prirodnom i kvalitetnom medu jer kako je na predstavljanju projekta Oprashi istaknuo Dražen Kocet, predsjednik Hrvatskog saveza pčelara, po službenim podacima iz Europske unije na tržištu se nalazi oko 46 posto meda sumnjive kvalitete, od patvorina do mješavina koje se ne mogu nazvati medom. U Hrvatskoj se proizvede oko 12 tona meda, a uvozi 3 tone onog upitne kvalitete i dampinških cijena što uništava domaću proizvodnju. Tim više što su domaći pčelari više entuzijasti nego medari jer samo deset posto njih ima više od 50 ili 100 košnica. Stoga svaka pomoć pčelarima i pčelama je više nego dobro došla inicijativa, pogotovo jer uz brigu o prirodi i bioraznolikosti, zauzvrat na stol stiže kvalitetan prirodni nektar pun vitamina i minerala.

image

Tati oko pčela ponekad pomaže najmlađa kćer Lulu Sun Radovčić, teniska senzacija koja je na Wimbledonu s pozivnicom stigla do četvrtfinala

PRIVATNI ALBUM

Osim u prehrani, pčelinji med koristi se i u kozmetici, a po mnogim istraživanjima pčelinji otrov se u tradicionalnoj kineskoj medicini tisućljećima upotrebljava kao lijek. Istraživanja provedena u Rusiji pokazala su da zbog pčelinjih uboda, velik udio tamošnjih pčelara doživi i stotu pa se smatra i čudotvornim lijekom za dugovječnost. Pčelinji otrov je i prirodni botoks za kojim su posegnule brojne slavne osobe. Britanska kraljica Camilla svoje je bore uoči vjenčanja za Charlesa ublažila organskom maskom za lice Heaven Bee Venom koju je preporučila i princezi Catherine. Kate, kao i ostatak kraljevske obitelji izuzetno je angažirana oko organske proizvodnje hrane pa tako i zaštite pčela, a u svojoj kolekciji nakita ima i zlatne naušnice u obliku pčela.

A kako su opstankom pčela zabrinuti diljem svijeta, u kampanju za svjesnost o problemu njihovog izumiranja uključile su se i brojne slavne osobe. Glumica i humanitarka Angelina Jolie zaštitom pčela bavi se već 20 godina i to je dio programa jedne od njezinih zaklada koje nosi ime po najstarijem sinu Maddoxu. Prije tri godine sudjelovala je u programu Žene za pčele kojeg je pokrenula kozmetička kompanija Guerlain kojom su se žene iz raznih dijelova svijeta obrazovale o pčelarstvu i dobile svoje košnice kako bi dobile priliku za samostalnu zaradu, ali kako bi se i povećale pčelinje zajednice. I ona je završila tečaj o pčelarstvu, no iako nema svoje košnice, odazove se u svaku kampanju kako bi širila svjesnost o ugrozi pčela.

image

Angelina Jolie promovira uzgoj pčela

VOGUE/FERRARI/PROFIMEDIA

Pčele uzgaja i nekada slavna glumica Izabela Rosselini koji je život u gradu i svjetla reflektora zamijenila životom na farmi. Ovih dana dobila je i jedna pčelinji ‘poklon‘, ljekoviti ubod u usnu čime se uz fotografiju pohvalila i na društvenim mrežama. ‘‘Uhvatile su me! Pčele! Ugrizle su me za usnu! Zamatala sam košnice da se pčele zimi ugriju. Ove “djevojčice” su male, ali moćne (90 % pčela u košnici su ženke i one mogu ubosti)‘‘, napisala je uz svoju fotografiju.

Na svom seoskom imanju u Cotswolds pčelarstvom se bavi i David Beckham. Svojih desetak košnica sam je izradio i smjestio u poseban dio vrta gdje raste prirodno cvijeće kako bi njegove pčele imale hranu za svoj med kojeg njegova supruga Victoria zove - ljepljiva stvar.

Svoj zvjezdani status u svrhu spašavanja i zaštite pčela iskoristila je i glumica Jennifer Garner koja ima veliko seosko imanje, biodinamičku farmu u Oklahomi gdje uzgaja bundeve, grašak, raž, suncokrete i borovnice o čijem se oprašivanju brinu njezine pčele. Na društvenim mrežama u pčelarskoj uniformi poručila je: "Ponašajte se prema pčelama iz svog susjedstva s ljubavlju i poštovanjem. Neka naš planet bude oprašen."

Zbog ljekovitog djelovanja meda i slavna Beyonce na svom imanju ima dvije košnice s 80 tisuća pčela. Naime, kako je objasnila, njezine kćeri Blue Ivy i Rumi imaju alergije koje im smanjuje konzumacija meda. ‘‘Med s brojnim ljekovitim svojstvima im pomaže smanjiti alergijske reakcije, a godišnje dobijemo i stotinjak staklenki meda u kojima moje cure uživaju.‘‘

image

Morgan Freeman svoj je ranč prepustio pčelama

LANDMARK MEDIA/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA LANDMARK MEDIA/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

A možda je među najdjelotvornijim spasiteljima pčela slavni glumac Morgan Freeman koji je svoj ogromni ranč od 50 hektara u Mississippiju pretvorio u utočište za pčele. Pčelarstvom se počeo baviti 2014. kada se njihova zajednica na američkom kontinentu počela alarmantno smanjivati što je bio i povod da na svoje imanje postavi 26 košnica. Na imanju je zasadio magnolije, djetelinu, lavandu... sve ono što hrani pčele. ‘‘Nismo ni svjesni koliko su pčele važne za našu planetu. One ju drže na životu i trebamo postati svjesni te činjenice‘‘, zaključio je Freeman.

Linker
18. studeni 2024 06:36