Ljepota je u oku promatrača. Iako u ovoj staroj izreci ima istine, ima nešto i u kolagenu! Sve se više žena kune u značajnu ulogu kolagena u službi ljepote, a evo što ovaj protein čini tijelu!
Kolagen, čarobni sastojak mnogih kozmetičkih proizvoda zapravo je najzastupljeniji protein u našem tijelu te čini čak trećinu proteinskog sastava ljudskog organizma. Jedan je od glavnih gradivnih dijelova kože, mišića, tetiva i ligamenata, a nalazi se i u mnogim drugim dijelovima tijela, uključujući krvne žile, rožnicu i zube.
Može se opisati kao "ljepilo" koje sve navedene dijelove tijela čini čvrstima i postojanima. Od najmanje 16 poznatih vrsta kolagena, četiri glavne su tip I, tip II, tip III i tip IV.
Tip I čini 90% kolagena u našem tijelu, a glavna uloga mu je pružanje strukture koži, kostima, tetivama, vlaknastoj hrskavici, vezivnom tkivu i zubima. Tip II se nalazi u elastičnoj hrskavici koja ublažava trenje zglobova, dok tip III podržava strukturu mišića, organa i arterija.
Starenjem, tijelo proizvodi sve manje kvalitetnog kolagena, čiji rezultat su smanjenje elastičnosti i čvrstoće kože i vidljivost prvih znakova starenja.
Osim kao posljedica procesa starenja, kolagen se troši i smanjuje kod prekomjerne konzumacije rafiniranog šećera koji sprječava mogućnost obnavljanja ovog proteina. Ultraljubičasto zračenje također negativno utječe na proizvodnju kolagena, stoga se za zadržavanje optimalne razine kolagena u organizmu preporučuje izbjegavanje pretjeranog izlaganja suncu.
Pušenje je također jedna od negativnih navika koja smanjuje proizvodnju kolagena. Na taj se način slabi sposobnost tijela u zacjeljivanju rana te se na tijelu stvaraju bore. Neki autoimuni poremećaji, poput lupusa, također mogu oštetiti kolagen.
Prirodni izvori kolagena
Kolagen se nalazi u vezivnom tkivu životinjske hrane - u pilećoj i svinjskoj koži. Jedan posebno bogat izvor kolagena je juha od kostiju, odnosno pileći i goveđi temeljac.
Želatina je u osnovi kuhani kolagen, pa je vrlo bogata aminokiselinama potrebnim za njezinu proizvodnju. Ipak, piše Healthline, još se uvijek vode rasprave o tome povećava li konzumacija hrane bogate kolagenom zapravo razinu ovog proteina u vašem tijelu.
Kolagen kao dodatak prehrani
Ono što sigurno povećava razinu kolagena u tijelu je kolagen kao dodatak prehrani. Iako postoje razni oblici kolagena, preporučuje se konzumacija hidroliziranog kolagena koji nastaje preradom kostiju, tetiva i drugih životinjskih dijelova. Nakon dehidracije, zadnjeg koraka prilikom stvaranja hidroliziranog kolagena, nastaju čiste aminokiseline u prahu, koje se brzo apsorbiraju te pridonose elasticitetu kože.
Čitajte i: Znate li što je biohakiranje prehrane? Trend koji nam treba da izvučemo najbolje iz organizma
Ostale namjene
Kolagen osim u službi ljepote ima i druge namjene - od službe u prehrani pa do sastojka u lijekovima.
Tisućama godina kolagen se koristio za stvaranje ljepila, dok se danas još uvijek koristi za stvaranje gudača za glazbene instrumente.
U hrani se kolagen zagrijava da stvori želatinu te se koristi za izradu crijeva za kobasice. U medicini se pak koristi kao "filer", u plastičnoj kirurgiji i kao pomoć kod teških opeklina. U svakom slučaju, kolagen je važan protein koji održava strukturu mnogih dijelova tijela, pa s kolagenom kao dodatkom prehrani zasigurno nećete pogriješiti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....