pravilo je jasno

U ovoj tvrtki zaposlenicima je zabranjeno korištenje mobitela. A sve je počelo zabrinjavajućim slučajem jedne djevojke

 ilustracija/Shutterstock

Rasprava o korištenju mobitela ne vodi se samo u školama. I u salzburškoj tvrtki Fahnen Gärtner iz Mittersilla (Pinzgau) privatni pametni telefoni su zabranjeni tijekom radnog vremena – što izaziva pozornost javnosti.

Poduzeće s oko 100 zaposlenih nije uvelo zabranu mobitela iz hira, već na temelju konkretnih iskustava. Još prije 15-ak godina jedno je naučeničko mjesto obilježio slučaj djevojke koja je pokazivala snažnu ovisnost o pametnom telefonu. Tada se prvi put ozbiljno pristupilo temi ovisničkog ponašanja – kroz radionice, razgovore, potporu roditelja i terapiju, koja je na kraju omogućila uspješan završetak njezina školovanja.

Od tada u tvrtki Fahnen Gärtner vrijedi pravilo: privatni mobitel se na početku radnog vremena sprema u ormarić. No, ovdje se izričito ne govori o prisili ili zabrani. Umjesto toga, tvrtka se oslanja na edukaciju i otvorenu komunikaciju – čak i kada se pojavi ovisničko ponašanje, piše Fenix-magazin.

„Jednom je jedan mladi zaposlenik pokušao ostaviti mobitel kod kuće, ali to nije funkcioniralo“, ispričala je voditeljica ljudskih resursa Heidi Deutsch u intervjuu za ORF. „Zatim nas je zamolio da mu ga zaključamo i da ga kolege upozore svaki put kad pogleda na pametni sat.“

Da je privatno korištenje mobitela na radnom mjestu nepoželjno, u ovoj tvrtki iz Oberpinzgaua odavno je uobičajena praksa. To stoji i u ugovorima o radu te se izravno priopćuje novim zaposlenicima. Umjesto mobitela, u cijeloj firmi su dostupni fiksni telefoni – čak i za privatne razgovore, kako ističe Deutsch: „Jer oni ne izazivaju ovisnost.“

Zona bez mobitela redovita je tema internog programa za zdravlje, u kojem se većina zaposlenika uvijek iznova jasno izjašnjava za zadržavanje tog pravila.

Odluka o radu bez mobitela, prema riječima Heidi Deutsch, također je pitanje koncentracije i međuljudskih odnosa: „Tiskarski stroj i šivaća mašina ne mogu se koristiti jednom rukom. Ako jedan radi koncentrirano, a drugi gleda u mobitel, to nije dobro ni za dinamiku u grupi.“

Da to u praksi funkcionira, pokazuje svakodnevni rad: „Oko 90 posto zaposlenika se zaista dobro nosi s tim. Kod ostalih se vidi da im mobitel nedostaje.“

Podrška dolazi i iz redova zaposlenih – 80 posto ih stoji iza ove inicijative: „Kad znaš da ti je mobitel pokraj tebe, stalno potajno bacaš pogled. A kad ga nema, onda si jednostavno više usredotočen na posao“, rekla je jedna djelatnica za ServusTV. Jedan kolega dodaje: „Um puno jasnije razmišlja.“

Unatoč svemu, odlaganje mobitela na početku radnog vremena pravno je sporno:

„Po mom mišljenju, to predstavlja zadiranje u pravo vlasništva – i to mi poslodavac apsolutno ne može nametnuti“, kaže Peter Eckel, pravnik iz Radničke komore u Salzburgu.

Ipak, poslodavci smiju svojim zaposlenicima zabraniti korištenje mobitela tijekom radnog vremena, piše Fenix-magazin.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Učitavanje komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
14. svibanj 2025 11:21