Bez digitalne tehnologije više ne možemo, ona je danas sastavni dio djetinjstva mališana. Međutim, iza privlačnih ekrana kriju se brojne zamke, a naučiti djecu o sigurnom snalaženju u virtualnom prostoru može biti pravi izazov. Srećom, neke inicijative roditeljima uvelike olakšavaju posao.
Digitalna tehnologija danas je integrirani dio djetinjstva, ali sa sobom donosi brojne izazove. Djeca se tako u potrazi za zabavom i znanjem, sve češće gube u virtualnom labirintu prepunom opasnosti - od neprimjerenih sadržaja, lažnih identiteta do cyberbullyinga. Gotovo da nema roditelja koji se ne pitaju kako mogu pomoći svome djetetu u sigurnom korištenju digitalnog svijeta.
Vrijeme pred ekranom
Pretjerano korištenje ekrana kod djece može rezultirati smanjenom koncentracijom, poremećajem sna i smanjenom socijalizacijom. Roditeljima se savjetuje postaviti jasne granice i poticati aktivnosti koje uključuju fizičku igru, čitanje ili boravak u prirodi. Naravno, ograničenja se mogu uvoditi postupno, uz dogovor s djecom, a to ih usput uči odgovornosti.
Digitalna ovisnost i društvena izolacija
Mlađi uzrasti lako se mogu namamiti u ovisničku simbiozu s društvenim mrežama i videoigarama što ih naposljetku udaljava od obitelji i prijatelja. Preventivno rješenje bi moglo biti u stvaranju zdravih navika te rutina koje uključuju obiteljske aktivnosti bez digitalnih uređaja. Ne treba zanemariti ni važnost otvorenih razgovora o prednostima i rizicima tehnologije.
Utjecaj digitalnih medija na vlastitu sliku
Uspoređivanje s nerealnim standardima koje vide na društvenim mrežama, djeci može znatno narušiti samopouzdanje. Važni su otvoreni i strpljivi razgovori s djecom o stvarnosti iza savršeno ‘ispeglanih‘ fotografija, a pomaže i poticanje na kreativne aktivnosti kako bi ojačali pozitivan pogled na sebe.
Sigurnost na internetu
U prevenciji odnosno prepoznavanju opasnosti na internetu leži snažna roditeljska odgovornost. Kako zapravo djecu naučiti sigurnom snalaženju u tom složenom virtualnom prostoru? Odgovor donosi nova slikovnica ‘Ivica i Marica‘, koja kroz suvremenu interpretaciju klasične bajke educira djecu o opasnostima interneta.
‘‘Ivica i Marica" – preslatko ilustrirani vodič kroz digitalni svijet
Nova slikovnica "Ivica i Marica", nastala u suradnji tvrtka Combis i Centar za nestalu i zlostavljanu djecu, simbolično je predstavljena na Svjetski dan djece, a sada je dostupna za prodaju. Nadovezuje se na ranije objavljene bajke Ružni Pačić, Pinokio, Crvenkapica i Tri Praščića u serijalu "Bajke u digitalnom svijetu", a na interaktivan i kreativan način pomaže djeci razumjeti internetske opasnosti. Kroz poznate motive klasične bajke - priči o Ivici i Marici, vještici i vuku - ova posljednja slikovnica na svoj način ilustrira kako prepoznati zamke na internetu i izbjeći ih.
‘‘Cilj nam je prikazati internet, odnosno šumu, kao nešto što može biti sigurno, a mi odrasli moramo biti oni koji će ostavljati kamenčiće i zapravo pokazati djeci da internet i općenito svijet može biti sigurno mjesto, ali da svatko mora krenuti od sebe. Važna je prevencija i edukacija, a cilj nam je potaknuti razgovor o internetu između roditelja i djece‘‘, kaže Ana Budimir, socijalna radnica iz Centra za nestalu i zlostavljanu djecu i Centra za sigurniji internet.
S edukacijom se preporučuje krenuti što ranije - slikovnice su prikladne za svu djecu, ali zadaci koji se nalaze pred kraj izdanja primjereniji su za predškolski uzrast s naglaskom na djecu između prvog i četvrtog razreda osnovne škole koja imaju razvijeno kritičko mišljenje i mogu povezati metafore.
‘‘Ključne poruke su kako biti siguran i kako se ponašati na internetu. Svi učimo i znamo kako prelaziti na cestu, a rijetko se može negdje učiti o ponašanju na internetu - a upravo na to se odnosi sadržaj svih bajki koje radimo‘‘, poručuje Goran Car, direktor tvrtke Combis i najavljuje šestu bajku koja dolazi nakon ‘Ivice i Marice.‘
Čini se kako je potreba za edukacijom ovakve vrste više nego potrebna. Potvrđuje to i činjenica, na zadovoljstvo IT tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, da su Ivica i Marica te slične bajke opće prihvaćene - kupuju ih tvrtke, škole, roditelji...
Sav prihod od prodaje slikovnice, čija je cijena 6,62 EUR, bit će doniran Centru za nestalu i zlostavljanu djecu. Sredstva će se koristiti za edukativne radionice i programe koji podupiru zaštitu djece u digitalnom svijetu.Trenutačno ih možete naručiti direktno od Centra za nestalu i zlostavljanu djecu putem e-mail adrese Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.. Ostale naslove možete kupiti online u Školskoj knjizi i VBZ-u, njihovim knjižarama, kao i u Tisak Media centrima diljem Hrvatske.
‘‘Internet nije i ne mora biti loše mjesto, već može biti dobro ako ga iskoristimo i ne treba od toga bježati‘‘, zaključuje socijalna radnica Ana Budimir.
Sponzorirani sadržaj je nastao u suradnji Gloria x Combis
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....