PRESS
ERIKA SPIRIĆ

Primalja sa 42 godine radnog staža u rodilištu: "Znam s kakvim se strahovima žene susreću i kako im mogu pomoći da ih otklone"

Više od četiri desetljeća staža u rađaonici varaždinskog rodilišta Eriku Spirić učinilo je i više nego kompetentnom za pripremu budućih roditelja, a i danas im pomaže na iznimno korisnim edukacijama na tečaju za trudnice.

Više od četiri desetljeća staža u rađaonici varaždinskog rodilišta Eriku Spirić učinilo je i više nego kompetentnom za pripremu budućih roditelja, a i danas im pomaže na iznimno korisnim edukacijama na tečaju za trudnice.

Kako razlikovati prave od lažnih trudova, što ponijeti sa sobom u rodilište, kako komunicirati s osobljem, kako se nositi s trudovima... samo su neka od pitanja koja muče mame prije nego što na svijet donesu svoje mališane. Odgovore na njih – i još mnogo dragocjenih savjeta i znanja – daje Erika Spirić, primalja s 42 godine rada u rodilištu, koja se, iako je već devet godina u mirovini, rado odaziva ulozi predavačice u NajNaj školi za buduće roditelje.

Jednoj od osnivačica Hrvatske komore primalja njezino je dugogodišnje iskustvo priskrbilo priznanje UNICEF-a i Grada Varaždina ali, što joj je još draže, učinilo ju je dovoljno kompetentnom da budućim rodiljama pomogne otkloniti strahove. Iako sa sigurnošću ne može reći što ju je točno motiviralo da svoje školovanje usmjeri baš prema ovom zvanju, 70-godišnja Varaždinka kaže kako se nikada ne bi dvoumila kad bi ponovno morala birati – odlučila bi se za istu profesiju.

Dugo se zalažete za kvalitetnije primaljstvo i pravo žena na izbor tijekom porođaja. Koje su, po vašem mišljenju, trenutačno najveće prepreke s kojima se žene susreću u rodilištima?

Žene su preplavljene člancima o lošim iskustvima s porođaja. Stalno im se govori o mogućim rizicima i cijelu trudnoću ih se na neki način priprema da je porođaj potencijalno rizičan, a vrlo ih se rijetko ohrabruje u smislu pozitivnog i lijepog porođajnog iskustva. I sa svim tim strahovima dolaze u rodilište, gdje prečesto ne mogu razgovarati o onome što ih muči, jer za to nitko nema vremena. U niti jednom rodilištu neće dobiti manjak stručnosti – osoblje je sigurno stručno i zna što radi – ali prečesto će naići na pomanjkanje empatije i razumijevanja za njihove potrebe i razmišljanja. I to je ono što ženama najviše nedostaje.

image

Erika Spirić je kao primalja u varaždinskoj rađaonici radila 42 godine, a 2016. otišla je u penziju

PRESS

Koliko je važno da budući roditelji unaprijed znaju što ih čeka tijekom poroda i nakon dolaska bebe?

Željela bih da sve žene imaju porođaj koji će dugo s radošću pamtiti, a ne onaj koji bi najradije zaboravile čim izađu iz rodilišta. Zato je važno da znaju što se s njima i njihovim tijelima događa tijekom trudnoće i porođaja – kako bi za sebe mogle planirati iskustvo koje će ih ispuniti i potaknuti da možda požele i drugu trudnoću. Jer, znanje je moć. Ukoliko žena zna, moći će se nositi i s krutim bolničkim pravilima i izboriti za ono što je najbolje za nju. Ako razumije što se u njenom tijelu događa, lakše će razgovarati s liječnicima i primaljama i sudjelovati u izradi plana porođaja.

Sudjelujete kao predavačica na NajNaj školi za buduće roditelje. Kako ste se uključili u ovaj projekt i što vas je na to motiviralo?

Organizatori NajNaj škole su, vodeći se vlastitim iskustvima porođaja, prilikom osnivanja nastojali okupiti tim stručnjaka koji će buduće roditelje informirati iz različitih perspektiva. Za područje primaljstva obratili su se Hrvatskoj komori primalja, koja je predložila mene. Objema rukama sam to prihvatila, jer sam željela svoje znanje i iskustvo podijeliti s budućim roditeljima i pomoći im da – kroz prizmu fiziološkog porođaja – prevladaju strahove koji ih muče.

Koja je, po vašem mišljenju, najvažnija lekcija koju trudnice nose s vašeg tečaja – ne samo za porod, nego i za cijelo majčinstvo?

Smatram da je izuzetno važno da žene znaju što se u njihovom tijelu tijekom trudnoće događa. One su izvor moći tijekom porođaja – možda će im ponekad trebati pomoć, koju svakako zaslužuju, ali trebaju znati da su uvijek bile, da jesu i da će biti moćne. I da će svojom snagom moći poroditi svoje dijete. Jer, fiziološki je porođaj najbolji i najpoštedniji za majku i dijete. Porođaj bez lijekova je sasvim drugačije iskustvo – ispunjujuće i lijepo. U takvom porođaju žena mnogo jače osjeća da ima kontrolu nad svojim tijelom i zdravljem svoga djeteta.

image

Budućim mamama potrebna je sva pomoć

PRESS

Što biste savjetovali trudnicama koje imaju strah od poroda?

U svakom je slučaju važna dobra priprema, sve ono o čemu sam već govorila. No, unatoč pripremljenosti i razumijevanju fiziološkog porođaja, kod nekih je žena strah od porođaja i boli toliko velik da im je potrebna i medicinska pomoć. U takvim je slučajevima izuzetno važno razgovarati s liječnicima – koji će im pružiti sve informacije i pomoći da dogovore način porođaja koji će im najviše odgovarati, ovisno o mogućnostima koje pruža rodilište koje su odabrale (primjerice, upotreba lijekova, epiduralna analgezija, rajski plin...).

Ako biste mogli poslati jednu poruku budućim roditeljima koji razmišljaju o upisu u Školu, koja bi to poruka bila?

Mnoge žene misle da je porođaj zadnja prepreka koju moraju svladati, a onda mogu mirno uživati u majčinstvu. Međutim, nije tako. I nakon poroda ih čekaju razne izazovne situacije – poput uspostave dojenja. Zato je svaki segment ovog tečaja jednako važan jer priprema roditelje za sve što ih čeka – i prije i poslije dolaska djeteta.

Što biste kao iskusna primalja poručili trudnicama i budućim roditeljima koji se pripremaju za porod?

Porod je intenzivno životno iskustvo – zadnja stepenica prema roditeljstvu, a roditeljstvo je najljepša i najzahtjevnija uloga koju imamo. Dobra priprema i razumijevanje porođaja daju ženi mogućnost da sudjeluje u donošenju odluka o tijeku svoga poroda. Ponekad se neće sve odvijati onako kako je očekivala, možda će biti potrebne intervencije ili lijekovi – ali već i sama činjenica da je aktivna sudionica u vlastitom porodu može učiniti to iskustvo pozitivnim i osnažujućim.

image

Cjeloviti trudnički tečaj koristan je način dolaska do važnih informacija

PRESS

Cjeloviti trudnički tečaj koji organizira najnaj.eu u suradnji s vrhunskim stručnjacima iz područja roditeljstva održava se od ožujka 2024. godine (s ljetnim i zimskim stankama) i do sada ga je prošlo više od 60 (budućih) roditelja. Škola se sastoji od osam susreta tijekom mjesec dana – svakog utorka i četvrtka.

Polaznike očekuju: ginekologinja, primalja, doula, pedijatri i pedijatrijske medicinske sestre, savjetnica za dojenje, nutricionistička savjetnica, psihologinja, rehabilitatorica te savjetnica za nošenje i sigurnost – svi s ciljem da ih najbolje pripreme za dolazak bebe.

Trenutno su otvorene prijave za svibanj.


Sponzorirani sadržaj je nastao u suradnji Gloria x Naj Naj

Najnovije
31. ožujak 2025 14:19