TOM DUBRAVEC CROPIX
Povijesni dan

Velika podrška Donni Vekić u finalu Olimpijskih igara, pogledajte tko ju je sve srčano bodrio na tribinama u Parizu

Naša trenutačno najuspješnija tenisačica borila se za zlatnu medalju, a ovo je bio prvi put da Hrvatska u pojedinačnoj konkurenciji imala priliku osvojiti to odličje.

Gotov je napeti teniski meč u kojem se naša Donna Vekić (28) borila za zlatnu olimpijsku medalju, a u kojem joj je suparnica bila Kineskinja Qinwen Zheng (21).

Dok je igrala susret karijere i ispisivala povijest hrvatskog tenisa, Donnu su na tribinama bodrili i za nju navijali roditelji Brankica i Igor Vekić, uz njih je bila bivša predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, bivša tenisačica Iva Majoli, predsjednik HNS-a Marijan Kustić, predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora Zlatko Mateša sa suprugom Blankom Kačer.

image

Donna je trenutačno najuspješnija hrvatska tenisačica i nastavlja niz nevjerojatnih uspjeha - nakon što je na Wimbledonu došla do polufinala, na Olimpijskim igrama je pobjedom protiv Slovakinje Anne Karoline Schmiedlove uspjela izboriti ovo veliko finale. Polufinale je izborila u dramatičnom meču s Ukrajinkom Martom Kostjuk, a prije nje je pobijedila drugu tenisačicu svijeta Coco Gauff.

"Toliko sam sretna, toliko olakšanje nakon meča da nemam riječi. To je jedan od ciljeva od početka moje karijere, a ove sezone to mi je bio najveći cilj. Ne znam što bih rekla. Igram na podlozi koja mi najmanje odgovara. Da mi je netko rekao da ću biti u finalu, ne bih mu vjerovala. Ali svaki meč sam ostavljala sve na terenu i isplatilo se", izjavila je Donna Vekić u razgovoru za HRT, koja je u dosadašnjoj karijeri stigla do dvanaest finala WTA turnira i osvojila četiri titule.

Tenis je počela trenirati prije 22 godine, a državna juniorska prvakinja postala je 2011. Za hrvatsku je Fed Cup reprezentaciju debitirala u veljači 2012. godine, a svoju prvu WTA titulu osvojila je 2014. u Kuala Lumpuru pobijedivši u finalu tada desetu tenisačicu svijeta Dominiku Cibulkovu.

"Tenis sam počela igrati sa šest godina i tada mi je to bila isključivo zabava, nikako odricanje. Što sam bila starija i kako je tenis uzimao maha, počela sam shvaćati da ne mogu raditi sve što poželim jer to možda nije najbolje za moju karijeru. Odabrala sam taj put, imam postavljene ciljeve i, na kraju krajeva, to je moja velika ljubav, pa se u tom kontekstu ništa ne čini preteško", kazala je Donna 2020. godine u intervjuu za Gloriju Glam i dodala da za nju ne postoji ljepši osjećaj od dobivenog meča ili, još bolje, osvojenog turnira, a zbog osvojenog olimpijskog srebra može biti itekako ponosna na sebe.