Supruga je upoznala u Londonu, atelje za pleteninu pokrenuli su 1953. kad su se vjenčali, a modno carstvo Missoni i danas je u većinskom obiteljskom vlasništvu, na što je bila silno ponosna
Da nije bilo Rosite Missoni, suosnivačice istoimenog modnog brenda koja je preminula u dobi od 93 godine, možda nikad ne bismo nosili pleteninu razigranog cik-cak uzorka zvanog ‘fiammato‘ i samo toj kući svojstven print u kojem kao da se zrcali dugin spektar. Udovica Ottavia Missonija s kojim je 1953. osnovala atelje za pleteninu u Gallarateu gdje su kreiranju boja i oblika pristupali kao slikarskom platnu, jednom prilikom je objasnila da su njihovi prvi odjevni komadi bili izrađeni uz pomoć raschel strojeva, koji se su nekada koristili za izradu kupaćih kostima i pokrivača.
"Moji baka i djed koristili su ih za izradu raznobojnih vezenih šalova s velikim uzorcima ruža i dugim resama, sve je bilo ručno vezeno, šalove ste mogli bacati na sjenila svjetiljki", rekla je za The Guardian.
Kada su se proslavili, postali su dio odabrane grupe vrhunskih dizajnera koji su proslavili talijansku modu diljem svijeta. Sve je umalo propalo 1967. godine, kada su Ottavio i Rosita tijekom modne revije u palači Pitti u Firenci, povukli (pre)smion potez: njihovi modeli nosili su reviju bez grudnjaka u prozirnim majicama pa im je nakratko bilo zabranjena prezentirati svoj rad.
Konzervativna odluka organizatora revija izazvala je buru u svijetu mode: prosvjedovala je, među ostalima, urednica američkog Voguea Diane Vreeland, talijanska modna ikona Anna Maria Piaggi i Joan Burstein, vlasnica kultnog modnog dućana, londonskog Brownsa, piše The Guardian, pa je zabrana povučena. Bračni par Missoni je iste 1967. započeo nezaustavljiv poslovno-kreativni modni uzlet i stvorio prepoznatljiv, luksuzan modni brend.
Dodajmo i to da je suosnivačica modne kuće rođena kao Rosita Jelmini u malom gradu Golasecci, u Lombardiji, 1931. godine. Supruga, rođenog u Dubrovniku, upoznala je u Londonu u ljeto 1948., on je bio izvanredan atletičar koji se u disciplini 400 metara s preponama se natjecao na Olimpijskim igrama, a ona se nalazila na studijskoj godini i učila engleski u internatu u Hampsteadu. Vjenčali su se 1953., kada su pokrenuli posao s pleteninom, a ostalo je legenda.
Dobili su troje djece: sinove Vittorija i Lucu te kći Angelu koje su uključili u obiteljski posao. Sredinom 90-ih Angela i Luca preuzeli su kreativni dio, dok je Vittorio postao direktor marketinga i naposljetku, izvršni direktor obiteljske modne kuće.
Rosita Missoni nastavila je raditi na ekstenziji tvrtke Missoni Home i nakon 2013. kad je joj je preminuo suprug Ottavio. Srce joj je bilo slomljeno te iste 2013. godine jer je osim supruga, izgubila i starijeg sina Vittorija: poginuo u zrakoplovnoj nesreći u dobi od 58 godina.
Obitelj je zbog želje da se kompanija nastavi razvijati 2018. prodala manjinski paket dionica fondu Fondo Strategico Italiano, ali je zadržala kontrolu nad modnim imperijem. Recimo i to da je poput kuće Armani, Missoni većinski obiteljska tvrtka na što je Rosita bila silno ponosna.
Bila je strastvena putnica i kolekcionarka umjetnina, ekološki osviještena zagovornica spore mode i second hand tržišta, a njen dom u Sumiragu, Lombardija, bio je ne samo jedan od najljepše uređenih u Italiji (gdje je konkurencija žestoka) već je stvarala trendove u uređenju interijera: dakako, posvuda su dominirale razigrane boje i printevi. Obiteljsku tvrtku naslijedili su njezin sin Luca i kći Angela, devetero unučadi i njihove obitelji stoga je za očekivati da će nastaviti tradiciju prema temeljima koje su davno postavili osnivači modne dinastije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....