Irska književna senzacija Sally Rooney od sramežljive i nesigurne djevojke postala je spisateljica o kojoj bruji cijeli svijet - nakon dvije objavljene uspješnice, prema njezinu romanu BBC je snimio hit-seriju.
Postoje brojni romani i filmovi koji se bave ljubavi u nježnim godinama, kada svaki poljubac predstavlja pitanje života ili smrti, ali s vremena na vrijeme ipak se pojavi nova priča koja svojom svježinom i intenzitetom emocija osvoji srca publike. Primjer je serija “Normal People”, koja je u samo nekoliko tjedana od premijere postala svjetski hit, ali i prometnula autoricu Sally Rooney, po čijem je romanu snimljena, u novu književnu zvijezdu.
- Ne osjećam se kao zvijezda pa mi je čudno kada tako pišu o meni - govori 29-godišnja irska književnica. Od slave, ipak, više ne može pobjeći. Društvene mreže prepune su citata iz njezina romana, a među oduševljenim čitateljima su i holivudski glumci Sarah Jessica Parker i Ben Affleck te popularni modeli Kaia Gerber i Emily Ratajkowski.Doduše, ljubiteljima dobre literature Sally Rooney nije nepoznanica. Televizijska adaptacija ljubavne priče pametne, ali nesretne djevojke iz bogataške obitelji i popularnog, ali sramežljivog mladića iz radničke obitelji, samo je potvrdila njezin status “Salingera za Snapchat generaciju”, kako ju je opisao američki izdavač.
- Škola me uvijek zbunjivala. Nisam shvaćala kako drugi učenici ne vide da su nas stavili u represivni sustav protiv kojeg se možemo pobuniti. Ipak nas je više nego njih - objasnila je Rooney, koja je utočište pronašla u književnosti.
S 18 objavila prve pjesme
Već je kao tinejdžerica počela opsesivno pisati, a s osamnaest godina objavila prve dvije pjesme u književnom časopisu The Stinging Fly. Studij književnosti upisala je na Sveučilištu Trinity u Dublinu. Iako je bila jedna od najperspektivnijih studentica, priznaje da u tim godinama nije imala puno vjere u sebe.
- U to vrijeme bila sam spremna učiniti sve kako bih se svidjela drugima. Bila sam spremna otkriti svoje najskrivenije tajne, posuditi novac kada ga nisam imala, biti u vezi s bilo kime tko pokaže da je imalo zainteresiran za mene... Imala sam manjak samopouzdanja, a jedina moja snaga bila je odlučnost - prisjetila se književnica studentskih dana.
Na nastupima 'umirala' od straha
Prekretnica se dogodila kada je tu odlučnost usmjerila prema novoj opsesiji - debatiranju. Na prvim nastupima umirala je od straha dok je obrazlagala svoje stavove, no uskoro se toliko usavršila da je 2013. u Manchesteru postala sveučilišna europska prvakinja u debati. Važnija od titule je bila činjenica da je stekla moć da jasno i bez straha iznese svoje stavove.
Vidjelo se to i u njezinu debitantskom romanu “Razgovori s prijateljima” iz 2017., a čije je hrvatsko izdanje nedavno objavila Fraktura. Pronicljivu priču o dvije studentice koje započinju prijateljsko-intimni odnos s petnaestak godina starijom fotografkinjom i njezinim suprugom napisala je u samo tri mjeseca dok je završavala studij.
Mnogo bi pisaca prvo uživalo u pohvalama, a zatim godinama razmišljalo kako nadmašiti uspjeh debitantskog romana, no Rooney je samo sjela za stol i napisala “Normal People”. Ljubavna priča s nizom autobiografskih detalja, gdje Marianne poput nje izbjegava školu i idealizira druge, dok Connell studira književnost na Sveučilištu Trinity, donijela joj je nagradu za najbolji britanski roman, a bila je i u širem izboru za prestižni Booker.
- Ako imam ideju, ništa me ne može zaustaviti. No, ako ne znam o čemu bih pisala, onda znam mjesecima pronalaziti brojne druge zanimacije samo da ne bih morala sjesti za kompjutor i početi pisati - objasnila je svoj kreativni proces Rooney.
Ljubav joj je najveća inspiracija
Već nekoliko godina u vezi je s profesorom matematike Johnom Prasifkom. Upoznali su se za vrijeme studija, a Rooney tvrdi da je počela pisati zanimljive priče tek nakon što se zaljubila u njega. Tada je počela shvaćati ono što ju je oduvijek najviše zanimalo - odnosi moći unutar ljudskih, najčešće ljubavnih veza.
- Svjesna sam da je dosta kritičara primijetilo kako su moje knjige zapravo romani iz devetnaestog stoljeća odjeveni u suvremeno ruho - sa smiješkom govori Rooney, potvrđujući tako izreku da u književnosti najčešće nije toliko važno o čemu pišeš, već kako pišeš.
Čitajte i:
Martina Mlinarević iz Češke o povratku u život: Evo kad se otvaraju kafići, škole, frizerski saloni
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....