UNA TV
OMILJENI GLUMAC

Andrija Milošević: "Sa 16 sam ostavio školu i upisao fakultet, često bio gladan, ali danas mi to sve izgleda romantično"

Njegovo oružje je smijeh kojim rasprodaje mjesecima unaprijed sve svoje predstave. Jedna od njih je „Idem putem pa zagrlim drvo” koju ovoga vikenda zadnji put izvodi u Zagrebu, a za predstavu „Šećer je sitan osim kad je kocka”, s kojom dolazi u veljači iduće godine - već se sada traži karta više.

Njegovo oružje je smijeh kojim rasprodaje mjesecima unaprijed sve svoje predstave. Jedna od njih je „Idem putem pa zagrlim drvo” koju ovoga vikenda zadnji put izvodi u Zagrebu, a za predstavu „Šećer je sitan osim kad je kocka”, s kojom dolazi u veljači iduće godine - već se sada traži karta više.

Otkako je monodrama „Idem putem pa zagrlim drvo” 2019. imala premijeru u beogradskom Teatru na Brdu, predstava je diljem regije rasprodana tjednima unaprijed. Tako je i s gostovanjima u hrvatskoj metropoli jer, nije tajna, crnogorski glumac Andrija Milošević (46) i zagrebačka publika vole se javno. U Zagrebu, kaže, više nije gost, već redovna pojava jer su ga ovdje zavoljeli zbog serijala „Andrija i Anđelka”. Nakon što 22. prosinca u Zagrebu posljednji put izvede tu urnebesno komičnu priču o sinu kojem mama traži pravu ženu, u veljači ponovno dolazi s jednom od najprodavanijih komedija u Beogradu. Riječ je o predstavi „Šećer je sitan, osim kad je kocka” u kojoj glumi sa svojom životnom partnericom, glumicom Aleksandrom Tomić, te Viktorom Savićem i Slobodom Micalović. U njoj se svatko može prepoznati, jer na komičan način prikazuje bračnu situaciju.

image

Aleksandra Tomić i Andrija Milošević zajedno u predstavi

PROMO TEATAR NA BRDU

"Ekstrovertna sam osoba i u mnogim slučajevima sam taj koji zabavlja druge. To volim, iako su u mom društvu svi zabavni i pametni jer u ovim godinama biram ljude u svojoj blizini. Uglavnom pričamo o ozbiljnim stvarima, ali događa se da se to pretvori u zezanje. Moj kut gledanja omogućuje mi da relativiziram trivijalne stvari, da me neka opća mjesta ne dotiču i da nemam u sebi nikakvu zadršku kada je u pitanju moj napredak - osobni, umni i duhovni. To je nešto što me održava", govori Andrija, čiji se roditelji Peko i Vera nisu bavili umjetnošću, već su oboje radili u Pivovari Trebjesa. No, Andrija je još kao klinac osvijestio da ima talent za glumu.

"Dio odrastanja proveo sam u Nikšiću, koji je u to doba bio industrijski grad. Svi smo dolazili iz sličnih radničkih obitelji. Kao najpozitivniji trenutak pamtim to što se nismo mnogo razlikovali, svi smo bili ravnopravni. Moja najranija sjećanja vezana su za obitelj, planinu, baku, tetku, prijatelje, prisne ljudske odnose na kakve danas rijetko nailazimo. Vremena su se previše promijenila da bismo mogli uspoređivati život tada i sada. Bila su to lijepa vremena, a danas su toliko surova da mi iz ovog ugla moje djetinjstvo djeluje romantično. Obilježeno je slobodom, igrom, ravnopravnosti u obitelji, slobodnim vremenom. To je pridonijelo razvitku mašte, osobne, emotivne i karakterne motorike, zahvaljujući kojoj se danas na zreo način mogu baviti poslom. Sudbinski je sve neumoljivo vodilo prema ovome jer sam oduvijek volio zabavljati ljude i pokušavao na zanimljiv način gledati na događaje iz života. U obitelji se nitko nije bavio glumom, iako je moj otac bio zanimljiv čovjek, dobro je pjevao i bio talentiran za glazbu, pomalo sklon boemskom načinu života. Možda se na meni slomilo da budem glumac", objašnjava Andrija, dodajući kako je radio razne poslove da bi zaradio džeparac. U Podgorici, gdje su tada živjeli, bili su popularni „Podgorički grafiti”, satirične novine u kojima su se, uz ostalo, opisivale dogodovštine tamošnjih stanovnika. "Znali smo točno tko čita te novine pa smo ulazili ljudima u zgrade, zvonili na vrata i tako prodavali. Sa zarađenim novcem otišli smo na burek ili pizzu", prisjeća se Andrija, koji je bio odličan učenik i škola mu nikada nije predstavljala problem. Pohađao je srednju glazbenu školu, gdje je završio samo prvi razred, i s nostalgijom se prisjeća 1997., kada se otvaralo obnovljeno Crnogorsko narodno pozorište. Tu je nastupao s predstavom dok su njegovi prijatelji iz srednje škole slavili maturu. Naime, kao 16-godišnjak je polagao razliku ispita i već tada postao prva generacija na Fakultetu dramskih umjetnosti Cetinje. Po završetku njegov put se sve više usmjerava prema Beogradu.

image

Andrija Milošević

UNA TV

"Kada danas razmišljam o periodu studiranja, studentski dom za nas je bio kao sklonište, naša kuća. Uvijek smo dobivali mali komad mesa i puno kruha da bismo bili siti. Jednom sam došao kasno i sjećam se da su ostala neka pržena jaja od jutra. Pojeo sam dvanaest hladnih prženih jaja bez kruha. To su bila vremena gladi, ali i gladi za umjetnošću, uspjehom, razvojem. Imao sam dosta predstava u Crnoj Gori, ali i u Beogradu, tako da sam godinu i pol svaku večer putovao noćnim vlakom nakon predstave kako bih paralelno igrao u dva kazališta. Nije mi teško padala svakodnevna vožnja 400 kilometara jednim od najsporijih vlakova u povijesti, samo sam želio baviti se glumom. Prestao sam živjeti u vlaku krajem 2001., kada sam se u potpunosti preselio u Beograd", objašnjava glumac.

image

Na setu sa snimanja humoristične serije Andrija i Anđelka




DANIJEL SOLDO/CROPIX

S početka karijere rado izdvaja predstavu „Bokeški d mol”, za koju smatra da mu je bila vjetar u leđa. Glavnu ulogu igrala je legendarna Milena Dravić.

"Ona je svojom energijom, talentom i načinom na koji je sve nas mlade gledala, donijela neko novo viđenje stvarnosti. Tada sam prvi put povjerovao da bih se možda mogao ostvariti u ovom poslu", prisjeća se Andrija, čiji je životni put, kaže, bio poput roller coastera. Najponosniji je na to što iz njega nije ispao. Sve to zahvaljuje roditeljima i ponovno se vraća na djetinjstvo, naglašavajući kako su ga puštali da bude svoj te da slijedi svoj instinkt i svoje snove.

image

Andrija Milošević

UNA TV

Takav roditelj želi biti i svom sinu Relji, kojega je dobio u veljači 2022. s kolegicom Aleksandrom Tomić (41) nakon deset godina veze.

"Roditeljstvo je za nas bio logičan slijed, ali ne treba od toga raditi veliku filozofiju, jer je to pitanje ljubavi. Širimo obitelj i uživamo u tome. U ljubavi ništa nije lako jer je surova, zato treba imati pameti i takta, razmišljati i na pravi način pristupiti novim odnosima. Život nas stalno mijenja. Relji želimo dati svu slobodu, da leti svojim krilima i da mu se ništa ne nameće, ali da shvati u kakvom svijetu živi. Želimo da zna da će uvijek imati našu podršku i svoj dom gdje god bio i što god radio", govori Andrija Milošević.

Trudi se biti prisutan u njegovom životu koliko god mu vrijeme dopušta, no posla ima mnogo. Osim predstava i premijera u svom kazalištu Teatar na Brdu, koje je osnovao 2018., paralelno snima serije, a na Uni TV svakoga ponedjeljka vodi emisiju „Dobro veče sa Andrijom” u koju dovodi zvijezde iz regije.

22. siječanj 2025 04:16