Najpoznatija američka odvjetnica za ženska prava osobno je motivirana za borbu protiv seksualnih predatora, poput glazbenika R. Kellyja i producenta Harveyja Weinsteina - jer je i sama bila žrtva nasilnika.
Potrebna je ogromna količina hrabrosti biti žena, biti žrtva seksualnog zlostavljanja, svjedočiti o tome na sudu i preživjeti unakrsno ispitivanje obrane. Bez njihove hrabrosti pravda ne bi bila zadovoljena, kaže Gloria Allred (80), najpoznatija američka odvjetnica za ženska prava, koja je zastupala i nekoliko žrtvi nedavno osuđenog zlostavljača, R&B pjevača R. Kellyja (54).
Premda će sud tek početkom svibnja iduće godine odrediti koliko će desetljeća glazbenik provesti u zatvoru, Allred je zadovoljna epilogom sudske bitke jer je proglašen krivim po svim točkama optužnice.
Kad je suđenje završeno, izjavila je za New York Times da je u 46 godina dugoj karijeri progonila mnoge seksualne predatore koji su počinili zločine nad ženama i djecom, od Harveyja Weinsteina i Billa Cosbyja do Michaela Jacksona, ali je Robert Sylvester Kelly prema njezinom sudu najgori od svih.
Čitajte i: Novi kosturi iz silovateljevog ormara: Harvey Weinstein suočava se s novim optužbama silovanih žena
- Iskoristio je moć i svoju slavu kako bi regrutirao ranjive, maloljetne djevojke u svrhu seksualnog zlostavljanja. Tjerao je i svoje uposlenike da namame žrtve. Neka ovo bude poruka drugim zlostavljačima. Nije pitanje hoće li ih zakon sustići, pitanje je samo kada - kaže odvjetnica čiji utjecaj na javno mnijenje mnogi uspoređuju s onim kakav je imala lani preminula Ruth Bader Ginsburg, legendarna sutkinja američkog Vrhovnog suda i njezin uzor.
S druge strane, njezini neistomišljenici tvrde da je novac glavni razlog zbog kojeg podnosi višemilijunske tužbe za seksualno uznemiravanje i diskriminaciju u ime žrtvi, premda ženama u nezavidnoj financijskoj situaciji pomaže pro bono.
- Moja satnica od 1200 dolara previsoka je za većinu klijenata koje zastupam - pojasnila je i dodala kako se sa suradnicima u odvjetničkoj tvrtki Allred & Maroko & Goldberg, osnovanoj 1976., izborila za stotine milijuna dolara za žrtve zlostavljanja.
- Ponosna sam na naš rekord. To je neusporedivo s bilo kojom drugom odvjetničkom tvrtkom za ženska prava.
Feministički križar
Na nišanu oponenata našla se i zbog čestog sazivanja konferencija za novinare kako bi javnost saznala s čime se suočavaju njezine klijentice. Odvjetnica koja je 2019. ušla u Nacionalnu žensku kuću slavnih pojasnila je zašto to čini:
- Mislim da je ovo vrijeme bez presedana. Ne mogu se sjetiti nijednog trenutka u posljednjih 40 godina da je bilo toliko kaznenih postupaka pro - tiv bogatih, moćnih i poznatih. Istupi u medijima osnažuju žene, shvaćaju da je pravda dostižna. Razlog zbog kojeg je postala “feministički križar” - kako su je prozvali oponenti, a ona je njima u inat pozi - rala za Harper’s Bazaar u viteškom oklopu - nisu slava i novac.
U autobiografiji “Uzvrati i pobijedi”, objavljenoj 2007., otkrila je da je 1966. silovana tijekom ljetovanja u Acapulcu. Zločin nije prijavila jer je mislila da joj nitko neće vjerovati.
Kad se iz Meksika vratila kući, shvatila je da je trudna i odlučila pobaciti. Kako je pobačaj u to doba u Americi bio zabranjen (legalan je od 1973.), odlučila se za ilegalan zahvat koji je pošao po zlu i umalo iskrvarila u zabačenoj uličici, no našli su je prolaznici i na vrijeme pozvali hitnu pomoć.
Potaknuta vlastitim iskustvom
Tada je radila kao profesorica engleskog jez ka u dvjema srednjim školama u Los Angelesu, a traumatičan događaj naveo ju je da 1968. na Sveučilištu Southwestern upiše studij prava. Kasnije se prebacila na privatno isusovačko sveučilište Loyola Marymount u Los Angelesu gdje je 1975. diplomirala s pohvalom. Prelazak na katoličko sveučilište je vrlo zanimljiv detalj jer je rođena u židovskoj radničkoj obitelji u Philadelphiji.
Otac Morris Bloom radio je kao prodavač, dok joj je majka Stella bila kućanica. Iako nisu bili imućni, uspjeli su joj priuštiti privatnu Srednju školu za djevojčice u rodnom gradu kako bi stekla solidno opće znanje.
Prvu diplomu, iz engleskog jezika i književnosti, dobila je na Sveučilištu Pennsylvania gdje je 1960. upoznala prvog supruga, Peytona Huddlestona Braya mlađeg. Potjecao je iz imućne obitelji i smatrao da mu to daje pravo verbalno je maltretirati. Razveli su se nedugo nakon što su 1961. dobili kćer Lisu.
Kasnije se pokazalo da je patio od bipolarnog poremećaja, a nekoliko godina poslije njihovog razvoda počinio je samoubojstvo. No, njezin drugi brak s poduzetnikom Williamom Allredom potrajao je 19 godina - vjenčali su se 1968. i razveli zbog neslaganja naravi 1987. Kad su je u jednom intervjuu pitali hoće li se treći put udati, uzvratila je:
- Zašto bih to, zaboga, učinila? Danas je ponosna na svoje jedino dijete, kćer Lisu Bloom, odvjetnicu specijaliziranu za isto područje, ženska prava, koja je uz to pravna analitičarka za CNN i CBS News - ali i savjetnica optuženim zlostavljačima - te sretno razvedena majka kćeri Sare i sina Sama. Nije poznato čime se bavi unuk Glorije Allred, no njezina unuka vodi vlastitu odvjetničku tvrtku u Los Angelesu. Jasno je za što se specijalizirala - jabuka nije pala daleko od stabla.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....