Novi Netflixov dokumentarac ‘Avicii - Ja sam Tim‘ otkriva intimne detalje iz života švedskog DJ-a AviciIja čiju su sudbinu obilježili nevjerojatan talent, strelovit uspon do zvijezda i tragičan kraj kad mu je bilo samo 28 godina
Tko je bio Tim, a tko je bio Avicii? Nesigurna i fragilna osobnost, glazbeni genijalac, svjetska DJ zvijezda pogubljena u opasnom zagrljaju glazbene mašinerije? O Šveđaninu Timu Berglingu, koji je umro prije sedam godina, s nepunih 29, nedavno je na Netflixu objavljen dokumentarac "Avicii - Ja sam Tim". Film čiju režiju potpisuje novinar i redatelj Henrik Burman donosi dosad nikad viđene snimke nastupa, razgovore s njegovim bliskim prijateljima, menadžerom, roditeljima, glazbenicima Chrisom Martinom, Davidom Guettom i Nileom Rodgersom, ali i emotivnu naraciju samog glazbenika. Uz to, priložena je i polusatna snimka napravljena tijekom njegovog posljednjeg nastupa u Ushuaïi na Ibizi.
Švedski DJ rođen je 1989. u Stockholmu. Majka mu je glumica Anki Luden, a otac Klas Bergling, poslovni čovjek. Tim se na početku filma prisjeća svog odrastanja u sigurnom, toplom domu punom roditeljske ljubavi i podrške. Da je iznimno nježan u usporedbi s drugim vršnjacima, donekle je shvatio već u predškolskoj dobi. U osnovnoj školi često je pak zadirkivao drugu djecu, kako bi prikrio vlastite nesigurnosti i zbog toga nije bio omiljen. Najbolje utočiste oduvijek mu je pružala glazba. Kako govore njegovi roditelji, s muzikalnošću se rodio. Jedno je vrijeme i učio svirati gitaru, ali nije bio ustrajan u tome, dok mu je house glazba bila i ostala prva ljubav. Završio je srednju školu Ostra Real, za koju njegov prijatelj iz djetinjstva Filip "Philgood" Akesson kaže da je bila snobovska.
"Tim je tada izgledao kao gejmer, kompjutoraš, štreber. Spojio nas je zajednički prijatelj. Obožavao sam house, a Tim je znao producirati. Karakterno smo bili sušte suprotnosti. On je bio sramežljiv i nervozan, a ja društven, komunikativan i divlji", prisjeća se Akesson u dokumentarcu. Dok se Tim nije preselio u svoj stan, satima su se družili u njegovoj sobi koja je zaudarala po znoju, okruženi praznim kutijama od pizze i limenkama cole light. Zajedno su stvarali glazbu i objavljivali je na besplatnim stranicama.
"Oduvijek sam bio noćna ptica. Noću me nitko nije ometao, mogao sam raditi glazbu u miru. No, tada nisam mogao ni zamisliti da će mi to jednog dana biti zanimanje", rekao je Avicii u dokumentarcu. Sudbina je očigledno htjela drugačije, jer je njegove i Akessonove note na jednom od besplatnih blogova čuo švedski diskograf Arash Ash Pournouri. Kako tvrde upućeni, Aviciija ne bi bilo bez Asha. On mu je bio producent i menadžer od početaka do 2016. Čim su se upoznali, odmah su počeli surađivati, a Ash mu je davao savjete oko produkcije, poticao ga i vjerovao u njegov uspjeh.
"DJ vodi publiku na putovanje. Ne može se skakati pet sati u komadu. Publika treba predah. Morate obraćati pozornost na energiju i emocije. Osjetiti što publika želi", istaknuo je Avicii. U filmu govori i Per Sundin, direktor Universal Musica za nordijske zemlje.
"Ash je bio stereotipni lajavi menadžer. Zapravo, Tim je bio genijalac, Ash tvornica snova", opisao je Sundin svoj dojam mladih momaka u pohodu na vrh. A on je krenuo od klubova, preko stadiona i u samo nekoliko godina zapalio svijet.
"Tim je bio skroman, isprva mu je domet bio prijateljima puštati muziku na tulumima", govori Ash pokazavši se kao lukav, spretan i poduzetan menadžer. Pratio je Aviciija na nastupima, brinuo o medijskoj promociji, a samog sebe je nadmašio kad je unajmio četiri busa na koja je stavio Timovo lice uz tadašnji hit "Bromance", i to i povodu Aviciijeva nastupa na Ultri u Miamiju. I to je bila prekretnica. Na nju se nadovezao ogroman hit "Levels", za koji je Universal iskeširao pola milijuna dolara, vrativši cijeli uloženi iznos u samo šest tjedana.
"Bio sam mlad i željan uspjeha. Sve mi je bila zabava", govori u filmu Avicii koji je sve više počeo plaćati danak popularnosti. Nakon što bi popio nekoliko čašica, otkrio je, nastup bi bio posve drugačije iskustvo. Je li to bila najava njegova ranog i tragičnog odlaska sa životne pozornice - teško je znati, pogotovo jer se na početku karijere gnušao narkotika.
"Bio je nesiguran. Vidjelo se da ga muči tjeskoba. Katkad se ponašao kao derište, dok je u sebi nosio autentičnost i neiskvarenost", govori njegov prijatelj Jesse Waits. Na vrhuncu slave dobio je upalu gušterače zbog previše alkohola, a to su pratile psihička i fizička iscrpljenost. Postajao je vidno mršaviji, no kreativnost ga nije napuštala. Njegovim darom oduševio se i legendarni američki glazbenik Nile Rodgers.
"Odsvirao bih rif nakon čega bi on bio na redu. Ne znam nikoga kome je melodija tako prirodno dolazila ", tvrdi Rodgers. Avicii je svoju glazbu drugačije čuo od ostalih DJ-jeva. Njegovi ritmovi stapali su se s rock i etno izričajem, istraživao je tradicijsku glazbu, a hitovi "Wake Me Up", "SOS", "Hey Brother", isprva osporavani od dijela publike, pogotovo nakon predstavljanja na Ultri - osvojili su svijet.
"Uvijek je sumnjao u sebe, ali kad mi je pustio svoj album, ostao sam bez teksta", istaknuo je David Guetta za mladog kolegu čiji je život tragično završio u travnju 2018. Unatoč odlascima na rehabilitacije u centre za liječenje od ovisnosti, meditaciji u kojoj je potkraj života pokušao naći spas, Avicii si je oduzeo život. Njegov otac, Klas Bergling, nakon tragedije rekao je da nitko zapravo nije znao što je proživljavao dok je naizgled uživao u slavi i da su ga upravo ona, novac i ovisnost uništile. Na memorijalnom koncertu u Stockholmu, kako film završava, Bergling je rekao da je sretan što se njegovom sinu ispunila želja da njegove pjesme izvodi i simfonijski orkestar.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....