Tvorac aplikacije Zoom koja u pandemiji spaja ljude diljem svijeta, neumorni je radoholičar, ali unatoč enormnom bogatstvu skroman i jednostavan.
Dok je svjetska ekonomija na koljenima, kineskom inženjeru Ericu Yuanu (50), pravog imena Yuán Zhēng, posao cvjeta. Njegova aplikacija, koja je osmišljena pod okriljem startup tvrtke, u vrijeme ove pandemije pokazala se kao globalno lako primjenjivo rješenje za nastavak redovne komunikacije s prijateljima i kolegama, ali i izvrsnim kanalom za obrazovanje na daljinu.
Za poslovnu ideju, zbog koje njegova platforma Zoom danas ima više od 200 milijuna korisnika, a on bogatstvo od sedam milijardi dolara, “kriva” je ljubav na daljinu. I to ona iz studentskih dana.
Prva verzija s 18 godina
Yuan, rođen u kineskoj provinciji Shandong, upisao je studij primijenjene matematike na sveučilištu u Shandongu, prilično udaljenom od fakulteta na kojem je studirala njegova djevojka, a danas supruga. Izluđivala ga je pomisao da ne može biti s njom koliko bi želio i da se treba voziti gotovo deset sati vlakom da bi je vidio pa je kao 18-godišnjak, u svojoj glavi, osmislio prvu verziju današnjeg Zooma.
Nakon što je čuo govor Billa Gatesa o budućnosti interneta, ovaj zaljubljenik u tehnologiju sredinom 90-ih odlučio je sreću potražiti u Americi.
- U Silicijsku dolinu konačno sam stigao 1997. i pridružio se tvrtki WebEx koja je tada imala desetak zaposlenika, ali je rapidno rasla. Uglavnom sam pisao kompjutorske kodove i učio jezik. Deset godina kasnije WebEx je kupila tvrtka Cisco, a ja sam postao njihov glavni inženjer za softver i u razgovoru s korisnicima otkrio koliko su nezadovoljni našim rješenjima. Vjerovao sam da bih mogao razviti platformu koja će ih usrećiti pa sam 2011. zaključio kako je vrijeme da videokomunikacija kakvu sam zamislio tijekom putovanja vlakom svojoj djevojci postane stvarnost - objasnio je Eric Yuan.
Tvrtka koja promiče osobnu motivaciju
Zoom je lansiran 2013., a do 2017. vrijedio je nešto manje od milijardu dolara. Yuan je supruzi, kćeri i dvojici sinova otvoreno rekao da će raditi 18 sati dnevno, ali da će poslovna putovanja, upravo zahvaljujući ovom startupu, svesti na samo dva godišnje.
Prošle se godine broj korisnika Zooma popeo na 10 milijuna, a u ožujku, zbog pandemije koronavirusa, aplikaciji se pridružilo njih 200 milijuna. Aplikacija je jednostavna za korištenje i besplatna prvih 40 minuta, a dodatne minute i usluge mogu se koristiti za 15 dolara mjesečno.
Tijekom pandemije Zoom je ukinuo ograničenje od 40 minuta na besplatnim korisničkim računima učitelja.
Stoga živi pod motom: “Marljivo radi i ostani skroman”. Cilj mu je svojom platformom promijeniti način na koji radimo.
- Filozofija Zooma je stvoriti tvrtku koja promiče osobnu motivaciju. Rekao sam našim menadžerima da ne troše previše vremena motivirajući zaposlenike. Morate stvoriti okruženje u kojem se zaposleni sami mogu motivirati, bilo gdje na svijetu. To je važno jer je samomotivacija održivija - rekao je Yuan, koji s obitelji živi u bogatom predgrađu Saratoge u Silicijskoj dolini, vozi Teslu, a slobodno vrijeme provodi na košarkaškim treninzima i utakmicama najstarijeg sina. Ako mu u međuvremenu “uleti” kakav poslovni videopoziv, upotrijebi mali trik - kako Zoom nudi mogućnost mijenjanja pozadina, iza sebe postavi sliku plaže u Santa Barbari, gdje Zoom ima urede, i svi pomisle da je ondje.
Problem privatnosti
Golemi i nagli priljev korisnika Zooma prouzročio je i određene probleme s virtualnim uljezima, koji, doznaju li šifru razgovora, mogu neometano ući u vaš virtualni sastanak. Američki su mediji, ujedno, izvijestili kako Zoom prikupljene podatke o korisnicima dijeli s trećim stranama. Primjerice, korisnici iPhonea i iPada donedavno su se na ovu aplikaciju mogli spojiti i putem svojih profila na Facebooku te su na taj način nesvjesno podijelili informacije s tom društvenom mrežom. Ta je značajka nakon nekoliko tužbi korisnika ukinuta, a vlasnik Zooma se i javno ispričao. Upravo zbog nepovjerenja u aplikaciju NASA je odustala od korištenja Zooma u internoj komunikaciji, a isto je učinila i tvrtka Google.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....