Američki redatelj Michael Mann, redatelj biografskog filma o Enzu Ferrariju, na crveni tepih venecijanskog festivala stigao je sa suprugom Summer s kojom je podigao četvero djece.
Ima neke kozmičke pravde da je biografski film "Ferrari" američkog redatelja Michaela Manna, koji je u veljači proslavio 80. rođendan, bio jedan od najiščekivanijih premijera jubilarne 80. Mostre, najstarijeg filmskog festivala koji se tradicionalno održava na venecijanskom Lidu. Michael Mann je u Veneciju stigao u pratnji svojih glavnih glumaca Adama Drivera i Patricka Dempseya, te supruge Summer Mann, s kojom iduće godine slavi zlatni pir i obilježava pet desetljeća skladnog braka u kojem su podigli četvero djece.
Ulogu njihovog domaćina u Italiji na sebe je preuzeo Piero Ferrari, jedini živući nasljednik Enza Ferrarija, osnivača automobilskog carstva, čije je prezime postalo sinonim za sportski automobilizam i luksuz na četiri kotača. Film "Ferrari" na premijernom prikazivanju ispraćen je šestominutnim ovacijama, a redatelj Michael Mann blistao je od ponosa i sreće u društvu svoje supruge koja je pažnju privukla divovskom pletenicom koju je isplela od svoje duge sijede kose.
Upoznali su se prije točno pet desetljeća, kad se Michael Mann, koji je odrastao u Chicagu u obitelji ukrajinskog imigranta i veterana Drugog svjetskog rata, vratio sa studija filmske režije u Londonu. Ondje je ostavio svoju studentsku ljubav, s kojom je prethodno okončao kratki prvi brak i kćer koju je nakon toga rijetko viđao.
Michael Mann odrastao je u radničkoj četvrti, okružen svijetom kriminala i zvukovima bluesa, a prije režije diplomirao je englesku književnost na Sveučilištu u Wisconsin i razmišljao o akademskoj karijeri. Prekretnica da se odluči za film i režiju bio je "Dr. Strangelove" kultni film legendarnog Stanleya Kubricka, a za studij na London International Film School uz ostalo se odlučio i da izbjegne poziv na mobilizaciju u vrijeme rata u Vijetnamu.
Karijeru je započeo radom na stiliziranim kratkim filmovima, reklamama i dokumentarcima, a okušao se i u manjim glumačkim ulogama u filmovima "Smokey i banditi" (1977) i "Kineski sindrom" (1979). Prve veće uspjehe donose mu scenariji za kriminalističke serije "Police Story" te "Starsky i Hutch" sedamdesetih godina, a televizijske anale upisao se kao izvršni producent i jedna od najzaslužnijih osoba za uspjeh serije "Poroci Miamija", koja je proslavila glavne glumce Dona Johnsona i Philipa Michaela Thomasa.
Na velikom platnu proslavio se filmovima "Vrućina", "Ali", "Probuđena savjest", "Collateral", "Poroci Miamija"..., a na njegovim setovima prodefilirala su najveća glumačka imena predvođena Tomom Cruiseom, Robertom De Nirom, Alom Pacinom, Russellom Croweom, Danielom Dee Lewisom, Jamiejem Foxxom i drugima. Filmski znalci njegovu estetiku opisuju muževnom u najboljem smislu te riječi. Njegovi junaci uvijek se, naime, drže etike o hrabroj i časnoj borbi zbog koje često stradavaju na intimnom planu.
Michaelu Mannu to se nije dogodilo, naprotiv. Imao je, kaže, sreću, da je upoznao ženu koja je pristala odustati od vlastite karijere i apsolutno se posvetiti domu, obitelji i djeci. Premda je bila nadarena umjetnica Summer je ostala kod kuće i tako svom suprugu omogućila potpunu slobodu da se bavim svojim autorskim i umjetničkim projektima. Nikada zbog toga nije zažalila, a Michael Mann je taj dar objeručke prihvatio i afirmirao se kao jedan od najznačajnijih filmaša dvadesetog stoljeća.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....