Studentska pravobraniteljica Filozofskog fakulteta u Zagrebu za magazin Gloria otkriva kako su na nju utjecala traumatična svjedočanstva kolegica koje su skupile hrabrost i prijavile profesore za uznemiravanje
Otkako su se žene, potaknute pričom srpske glumice Milene Radulović, napokon odvažile priznati kakvim su sve seksualnim zlostavljanjima izložene, pokazalo se da je najviše gnjusnih priča isplivalo na mjestima koja bi trebala biti ponos i progresivni zamašnjak društva - zagrebačkim akademijama i fakultetima.
Više od 60 studentica u proteklih je nekoliko tjedana prijavilo svoje bivše ili sadašnje profesore, a jedno od novih žarišta #MeeToo pokreta je zagrebački Filozofski fakultet. Tamo je zaprimljeno sedam prijava vezanih uz petero profesora, a svoje su priče studentice prvo povjerile pravobraniteljici FF-a Normi Trkovnik (25), koja je na četvrtoj godini studija lingvistike i bibliotekarstva.
Čitajte i: Hrvatska glumica o iskustvu seksualnog uznemiravanja na vlastitoj koži: ‘Naravno, nudio mi se‘
- Vjerujem da će ih biti i više, jer mnoge djevojke još skupljaju snagu za prijavu. Svega tu ima: od verbalnog zlostavljanja do neprimjerenih dodira i fizičkih nasrtaja. Nije me iznenadilo, no teško je slušati rečenice poput: Gurnuo me uza zid i stavio mi jezik u usta. Prošlog tjedna Filozofski je dobio novog v.d. dekana Miljenka Jurkovića i napokon je osnovano Povjerenstvo, čiji je cilj istražiti sve slučajeve seksualnog zlostavljanja na našem fakultetu. Ne smijem govoriti o tome je li među prijavljenima prof. Drago Roksandić, no osuđujem što mu je rektor Damir Boras dodijelio emerituru, premda je znao za jedan slučaj zlostavljanja. Na žalost, s bivšom Upravom Filozofskog nisam imala dobru suradnju.
Donedavni v.d. dekana Miljenko Šimpraga odbio je osnovati Povjerenstvo po uzoru na ono na zagrebačkoj Akademiji dramske umjetnosti. Umjesto toga je razgovarao s petoricom optuženih profesora, a oni su redom tvrdili da su nevini. Nakon toga je tražio da mu omogućim razgovor sa žrtvama. To sam - prema preporuci naših profesorica s Odsjeka za psihologiju, koje se godinama bave žrtvama seksualnog zlostavljanja, odbila - jer žrtve o svojoj traumi moraju razgovarati sa stručnom osobom - govori Norma Trkovnik.
Zasad je s Filozofskog privremeno udaljen samo jedan profesor i to zbog - nedoličnog ponašanja. Optužen je da je pozivao studentice na konzultacije subotom u 23 sata i vodio Zoom predavanje u alkoholiziranom stanju. Udaljio ga je pročelnik njegovog odsjeka, čija je zakonska dužnost osigurati neometano održavanje nastave.
Norma Trkovnik studentska je pravobraniteljica drugu godinu za redom, a aktivizmom se počela baviti prije četiri godine, kada je došlo do pokušaja spajanja FF-a i Katoličkog bogoslovnog fakulteta, čemu se žestoko protivila. Postala je članica, a 2018. i predsjednica Studentskog zbora FF-a te redovito sudjelovala u brojnim prosvjedima, poput Noćnog marša za prava žena, Povorke ponosa, Sveučilište mora bolje... Na njima je često prati dečko Matej, koji podupire njezine feminističke stavove. A iako se uvijek brinu kad je u prvim redovima, podržavaju je i roditelji: otac Miroslav, liječnik, i majka Alma, službenica.
- Roditelji su me učili da je pravda dostupna i da se treba boriti za slabije, a empatičnost su mi usadili baka Asja i pokojni djed Fedor- kaže Norma.
O problemima Sveučilišta proteklih godinu dana progovara i u emisiji “Studentski grad” na Mreži TV, čija je voditeljica i urednica. San joj je, kaže, baviti se novinarstvom i pisati o aktivističkim temama.
Čitajte i: Marijana Mikulić o silovanju kolegice: ‘Zašto ne izlazimo van s imenima? Zato što se bojimo‘
Zanimljivo je da je zbog ljubavi prema životinjama postala vegetarijanka - doma ima 14-godišnjeg mađarskog ovčara Bubija i akvarij pun gupi ribica. No, dok joj ljupke životinje izazivaju nježne osjećaje, u borbi sa zlostavljačima nema milosti. Pet godina je trenirala judo, a donedavno i grappling, sport sličan brazilskom jiu jitsuu. Ne boji se, kaže, prikrivenih prijetnji koje su joj donedavno stizale s fakulteta zbog njezinih medijskih istupa.
- Uvjerena sam da svijet može ići na bolje i da se treba suprotstaviti autoritetima koji zloupotrebljavaju svoj položaj. Vrijeme je da društvo počne ozbiljno shvaćati priznanja žrtava, a ne da ih se ismijava i da prva reakcija na njihovo svjedočenje bude zašto je toliko čekala s prijavom, nego kako ćemo sankcionirati zlostavljača. Ljudi se pitaju “što ako ona laže”, a trebali bi se pitati “što ako on nastavi silovati” - uvjerena je Norma Trkovnik.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....