Pokušajte s trikovima poput čišćenja perilice ili pazite da je ne pretrpate. Odjeći treba prostor za pranje, kao i za sušenje.
Vlaga, kišni dani, ustajao miris odjeće nakon sušenja jer nemate sušilicu, zvuči li vam poznato? Promijenili ste omekšivače, često otvarate prozor lođe gdje se rublje suši pa ipak, miris suhe odjeće na kraju balade takav je da biste je najradije ponovno oprali. Što poduzeti? Donosimo deset trikova kako vratiti "onaj" osjećaj, osjetiti da je život lijep zbog mirisa oprane veste ili košulje. Krenimo od perilice.
1. Izgleda na van čisto, ali to ne znači da je stvarno čista. Možda je to razlog zbog kojeg odjeća ima neugodan miris? Evo što treba poduzeti. Pomiješajte četvrt šalice soda bikarbone i četvrt šalice vode u maloj posudi. Dodajte smjesu u posudu za deterdžent, ulijte 2 šalice alkoholnog octa u bubanj, namjestite program za normalno pranje i pustite da radi. Poslije obrišite spužvicom oko vrata perilice i uklonite ostatke nečistoće.
2. Koristite deterdžent za pranje rublja ‘odokativno‘ i nadate se najboljem? Nije dobro. Višak deterdženta neće se pravilno isprati, ostat će zarobljen u tkanini i ne, neće je učiniti mirišljavijom. Poprimit će neugodan miris jer zaostale grudice deterdženta potiču stvaranje plijesni. Premalo deterdženta, a u bubnju se nalazi vaša odjeća nakon planinarenja? Ni to nije dobro. Dozeri za deterdžent imaju svrhu, koristite ih.
3. Pretrpana perilica rublja nije dobro rješenje. Da, cijene energenata sve su više pa ste ubacili mrvicu više rublja. Ni to nije dobro. Odjeća treba prostor kako bi se dobro oprala. Želite li mirisno rublje, pustite perilicu odraditi svoj posao kako treba.
4. Vaša odjeća ima neugodan miris jer je niste odmah objesili? I još se pitate zašto se to događa?
5. Sušenje predugo traje i hoćeš, nećeš, ostaje vam ‘mirisni‘ podsjetnik da je ljetu kraj. Dolaskom hladnih dana i sve dužih noći, situacija će biti sve gora. Nabavite odvlaživač zraka i trajno riješite problem, piše portal cleanipedia.
6. Skidate odjeću sa sušila jer samo što nije gotovo, a vi imate novu turu odjeće za sušenje? Usporite ritam. Neka se odjeća osuši kako treba. Ili je odmah izglačajte. Tako ćete jednim udarcem riješiti dva problema.
7. Pospremili ste vlažne potkošulje u ladicu? I sada vam nije jasno zašto imaju neugodan miris?
8. Na mjestu predviđenom za sušenje zrak ne cirkulira? Zračite. Otvorite prozore. Pada li kiša, koristite odvlaživač.
9. Dugo ne nosite odjeću i kad se sjetite određene majice ili pulovera, mirišu na kamfor ili još gore, na plijesan? Provjerite ormar, prozračujte kapute, vunene odjevne predmete, kape, šalove i sve što se nosi zimi mora se provjetriti s vremenom na vrijeme.
10. Vašoj odjeći treba pranje s toplijom vodom ili kemijsko čišćenje. Niže temperature pomažu pri zaštiti tkanina, ali nisu toliko dobre prilikom uklanjanju mirisa na mjestu gdje su pazusi. Pokušajte oprati odjeću na najvišoj dopuštenoj temperaturi, a u ladicu s deterdžentom možete dodati i nekoliko žličica bijelog octa. Izaberite (skuplji) deterdžent koji ima bolji učinak pri temperaturama.