Britanski producent i scenarist Richard Curtis autor je najpopularnijih romantičnih komedija kao što su "Četiri vjenčanja i sprovod", "Zapravo ljubav", "Ja u ljubav vjerujem" i "Dnevnik Bridget Jones".
U filmografiji kralja lake zabave najvažnija mjesta zauzimaju romantične komedije "Četiri vjenčanja i sprovod", "Zapravo ljubav", "Nothing Hill", te "Dnevnik Bridget Jones". Sve ih je napisao i osmislio 68-godišnji britanski scenarist, producent i redatelj Richard Curtis, čiji se novi božićni animirani film "Taj Božić" prikazuje na Netflixu. Riječ je o klasičnoj božićnoj zabavi koja se temelji na Curtisovoj trilogiji "Taj Božić i druge priče", koju je svojedobno napisao za svoje četvero djece, a zapravo je priča o ljubavi i usamljenosti u najljepšem razdoblju godine kad se slave zajedništvo, prijateljstvo i obiteljske vrijednosti.
Tim povodom se Richard Curtis u razgovoru za Radio Times osvrnuo na svoju dosadašnju karijeru i otkrio dosad nepoznate detalje iz svog profesionalnog i privatnog života.
"Svoj najveći uspjeh doživio sam s filmom "Zapravo ljubav", ali sam, iskreno, dok smo ga montirali mislio da je to čista katastrofa, film osuđen na propast i zaborav", ispričao je i dodao kako mu do dana današnjeg nije jasno zašto je publika diljem svijeta s takvim oduševljenjem prihvatila film s desetak kompliciranih ljubavnih priča koji je jedva uspio povezati na smislen način. Također je otkrio da je na ideju da radnju filma smjesti u božićno vrijeme došao tek na pola procesa pisanja. "Razmišljao sam: ‘Kako mogu povezati sve ove priče da završe u isto vrijeme?‘, rekao je i odlučio da će to biti božićno razdoblje.
Dodao je i kako su sve ljubavne priče na neki način slične, pa ga je uhvatila panika kad je shvatio da su zapleti njegovih najpopularnijih romantičnih komedija "Četiri vjenčanja i sprovod", te "Ja u ljubav vjerujem" (Notting Hill) - vrlo slični. Ali publiku u to očito nije smetalo i oba filma su doživjela nevjerojatan uspjeh u kinima i televizijskoj distribuciji.
Obje priče, naime, referiraju se na stvarne događaje iz njegova života, jer Richard Curtis posjeduje kuću u Notting Hillu, u kojoj živi sa svojom suprugom Emmom Freud, prapraunukom oca psihoanalize Sigmunda Freuda, a za scenarij priče "Četiri vjenčanja i sprovod" poslužilo mu je vjenčanje njegove bivše djevojke Anne Strutt za Sira Bernarda Jenkina, uglednog konzervativnog političara i bivšeg parlamentarnog zastupnika.
Za glavnu ulogu u filmu "Četiri vjenčanja i sprovod" koji ga je prije tri desetljeća definitivno proslavio, Richard Curtis apsolutno nije želio glumca Hugha Granta, jer je, kako je izjavio, bio previše otmjen i zgodan za lika kakvog je on u svojoj glavi zamislio.
"Hugh je bio je najbolji na audiciji, ali sam se bojao da će svojom pojavom zasjeniti sve druge aspekte priče. Zato sam producentima rekao da ga mogu angažirati samo preko mene mrtvog, ali sam, srećom, kasnije promijenio mišljenje i Hugh Grant je postao glavni adut mojih filmova", ispričao je Richard Curtis, koji je zbog toga i danas meta zafrkancije u filmskim krugovima.
"Svi su me željeli, jer sam sviđao sam se redatelju i producentima, ljudima koji su dali novac za njegov film, ali ne i njemu. Richard je zapravo bio jedina osoba koja me nije željela i učinio je sve što je bilo u njegovoj moći da ne dobijem ulogu u "Četiri vjenčanja i sprovodu". Nije li ironija sudbine što mi večeras upravo taj čovjek dodjeljuje nagradu za životno djelo", izjavio je Hugh Grant na nedavnoj dodjeli Guvernerovih nagrada Američke filmske akademije.
U publici se njegovim riječima od srca nasmijala i Curtisova supruga Emma Freud, s kojom se vjenčao lani nakon tri desetljeća zajedničkog života tijekom kojeg su podigli četvero djece.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....