Austrijski građevinski tajkun bio je pokrovitelj najpoznatijeg bala na svijetu, na kojem u protekla tri desetljeća bio domaćin najslavnijim damama našeg vremena.
Izgradio je prvu džamiju u Beču, bio je vlasnik najpoznatijeg trgovačkog centra u austrijskoj metropoli, a u povijest se upisao kao pokrovitelj i domaćin Opernog bala, najpoznatijeg bala na svijetu. Na Opernom balu Richard Lugner je u protekle 32 godine ugostio najveće svjetske zvijezde i velike dame (kompletan popis donosimo na kraju teksta), a posljednja od njih bila je Priscilla Presley s kojom je valcer zaplesao u veljači ove godine. Austrijski građevinski tajkun Richard Lugner preminuo je 12. kolovoza u 92. godini od višestrukog zatajenja vitalnih organa, a uz njegovu postelju u raskošnoj vili u Beču do posljednjeg je časa bdjela ucviljena udovica Simone Reiländer, 42-godišnja glumica i Lugnerova šesta supruga s kojom se 1. lipnja vjenčao u bečkoj Gradskoj vijećnici.
Počast Richardu Lugneru odali su brojni građani, njegovi prijatelji i poznanici, a austrijski kancelar Karl Nehammer u svojoj je poruci napisao kako je "Richard Lugner bio uspješan poduzetnik i sjajna osoba, austrijski original koji nikada nije odustajao niti izgubio smjer." Takva strastvena volja za životom kakva je krasila Richarda Lugnera rijetko se viđa, a više od svega obožavao je žene i tvrdio kako je ženska ljepota ukras - ukras svijeta.
Tako je nakon svog šestog vjenčanja sa svojom mladom sjeo u plavi oldtimer kabriolet i odveo je u noć, a Simone se austrijskim medijima pohvalila kako je njihova prva bračna noć potrajala - mnogo dulje od same ceremonije vjenčanja i svadbe.
Premda je iza sebe ostavio osobno bogatstvo od dvjesto milijuna dolara, austrijski mediji nazivali su ga milijarderom, protiv čega se Richard Lugner nije bunio, jer mu je ta titula donosila dodatni publicitet, kojeg mu ionako nije nedostajalo. Premda je strastveno volio život, smrti se nije plašio, pa je tako novinarima prije par mjeseci rekao kako je odavno naručio svoj nadgrobni spomenik, te isplanirao pogreb, kako bi svoje najbliže poštedio brige i muka.
Osim toga, suprugu Simone Reiländer je, pohvalio se, u potpunosti uputio u posao, kako bi nakon njegova odlaska mogla nastaviti upravljati njegovim poslovnim carstvom, a osim udovice njegovo će bogatstvo dijeliti i sinovi Alexander i Andreas, te kćeri Nadin i Jacqueline.
Richard Lugner rođen je 11. listopada 1932. godine u Beču u braku odvjetnika Richarda Lugnera i Leopoldine Lugner, koja je tri godine nakon završetka Drugog svjetskog rata zatražila poništenje braka zbog nepoznate sudbine svog supruga kojem se u ožujku 1944. izgubio svaki trag na ukrajinskom frontu u borbama kod grada Mikolajiva.
Richard Lugner junior je nakon mature u klasičnoj gimnaziji studirao građevinarstvo na Sveučilištu u Beču, a prvi posao dobio je u građevinskoj tvrtki specijaliziranoj za gradnju benzinskih postaja. S vlastitom tvrtkom prvo se specijalizirao za adaptaciju i obnovu povijesnih građevina u gradskoj jezgri, a 1990. otvorio je svoj shopping centar Lugner City, u sklopu kojeg se danas osim trgovina nalaze i kinodvorane.
Imao je i političkih ambicija, pa se tako dva puta bezuspješno kandidirao za austrijskog predsjednika, a medije je više od njegovog političkog programa zanimao Lugnerov turbulentni privatni život, jer je uz ukupno šest brakova imao i šest veza sa ženama koje nazivao svojim životnim partnericama. Pohvalio se da se oko izbora svojih družica savjetuje s astrologinjama, jer, kako je izjavio, sreće biti neće i ne može biti ako mu horoskop nije kompatibilan s partneričinim.
Kako god, najduže je, čak petnaest godina, izdržao u prvom braku sa svojom mladenačkom ljubavi Christine Gmeiner, s kojom je podigao dvojicu sinova i ostao poslovno povezan dugo nakon razvoda 1978.
Koliko Lugnerovo ime znači u Austriji vidjelo se na vjenčanju njegove kćeri Jacqueline, koja se udala za konzervativnog političara Lea Kohlbauera, a on je uz svoje uzeo i suprugino prezime.
Od svih brakova i veza jedino je svoj peti brak s 34-godišnjom njemačkom Playboyevom zečicom Cathy Schmitz opisao kao čisti promašaj, a nakon razvoda u studenom 2016. Lugner je svojoj bivšoj, 57 godina mlađoj partnerici isplaćivao mjesečnu rentu, višestruko višu od prosječne austrijske plaće.
S trećom suprugom Susanne Dietrich u braku je izdržao pet godina, a preminula je 1990., godinu dana nakon njihova razvoda od fatalnih posljedica zbog komplikacija nakon estetske operacije.
Richard Lugner nije krio niti da mu se jedan brak raspao jer ga je supruga ostavila zbog drugog muškarca, što je - paradoksalno - pridonijelo njegovoj popularnosti kod širokih masa, koje će kralja Opernog bala pamtiti kao "legendu”, "dobru dušu", “vječitog romantičara” i "austrijskog originala".
POPIS SLAVNIH GOSTIJU NA OPERNOM BALU
Popisu slavnih gostiju kojima je od 1992. do 2024. bio domaćin na Opernom balu u Beču nedostaje samo jedno ime - holivudske dive Liz Taylor, koja je jedina redovito odbijala pozive Richarda Lugnera da mu se priduži u svečanoj loži najpoznatijeg bala na svijetu. No, i bez nje lista je impresivna i na neki način predstavlja životno djelo Richarda Lugnera.
1992: Harry Belafonte
1993: Joan Collins
1994: Ivana Trump
1995: Sophia Loren
1996: Grace Jones
1997: Sarah Ferguson
1998: Raquel Welch
1999: Faye Dunaway
2000: Jacqueline Bisset, Nadja Abd el Farrag
2001: Farrah Fawcett
2002: Claudia Cardinale
2003: Pamela Anderson
2004: Andie MacDowell
2005: Geri Halliwell
2006: Carmen Electra
2007: Paris Hilton
2008: Dita Von Teese
2009: Nicollette Sheridan
2010: Dieter Bohlen
2011: Karima „Ruby“ el-Mahroug, Larry Hagman, Zachi Noy
2012: Brigitte Nielsen, Roger Moore
2013: Mira Sorvino, Gina Lollobrigida
2014: Kim Kardashian, Kris Jenner
2015: Elisabetta Canalis
2016: Brooke Shields
2017: Goldie Hawn
2018: Melanie Griffith
2019: Elle Macpherson
2020: Ornella Muti
2023: Jane Fonda
2024: Priscilla Presley
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....