Narodna princeza još za života počela je mijenjati monarhiju jer je obitelj u koju se udala živjela u prošlosti. Prihvatili su promjene tek kad je poginula.
Kako se bliži okrugla, 25. obljetnica prerane smrti princeze Diane, nameće se pitanje što bi promijenila u britanskoj monarhiji da je danas ovdje? Strašna prometna nesreća koja ju je odnijela u Parizu 31. kolovoza 1997., dogodila se u trenutku kad je Diana, kao najomiljenija javna osoba u Britaniji, počela koristiti taj medijski kapital s jasnom namjerom da prodrma okoštalu strukturu kraljevske obitelji i potakne ih na otvaranje svijetu. Uostalom, to je diplomatski najavila u kontroverznom intervjuu BBC-jevom novinaru Martinu Bashiru, piše Marie Claire.
Nakanom princeze od Wallesa promijeniti prapovijesne segmente Tvrtke bavi se dokumentarac HBO-a, "Princeza". Ukratko, puštaju po strani dvojbu kako je Bashir došao do povijesnog intervjua: dokumentarac čija je premijera bila 13. kolovoza, osvjetljava zapostavljen segment priče o Diani: onaj u kojem je narodna princeza još za života počela mijenjati monarhiju jer je obitelj u koju se udala živjela izolirana, u prošlosti.
Odgovor kako je to izgledalo u praksi, daje reakcija Dianine šogorice, princeze Anne, kad su je na dan rođenja princa Williama novinari upitali kako bi to prokomentirala?
"Ne znam, recite mi", ledeno je odvratila princeza, a njezine riječi prenosi Time. Uštogljena reakcija dio je drevne tradicije. Diana je prva pokazala svoju novorođenčad sugrađanima (dotad je to bilo nezamislivo), a taj primjer danas slijede William i Harry. Promjene koje je potaknula Diana primjetne su i u odnosu kraljice Elizabeti II. prema sugrađanima i medijima. Usporedi li se kraljica danas s kraljicom koja je dočekala Dianu nakon udaje u kraljevsku obitelj, razlika je nemjerljiva. Djeluje opuštenije, toplije, pristupačnije.
To najbolje ilustrira kraljičina odluka 2012. pristati na ponudu za snimanje spota s Danielom Craigom povodom otvorenja Olimpijskih igara u Londonu, u kojem je kao James Bond prati u zrakoplov. I njom se prizemljuje padobranom na stadion tijekom otvorenja. Dakako, u posljednjim scenama spota kraljicu je zamijenila dvojnica, no da joj je Diana za života nešto slično predložila, kraljica bi ju zacijelo prostrijelila pogledom i nešto joj ledeno "spustila".
Da je kojim slučajem Diana poživjela, možda bi britanska kraljevska tvrtka bila još otvorenija, opuštenija, bliža sugrađanima? Odgovor nikad nećemo doznati. Na kraju priče o princezi koja je udahnula život Tvrtki i pritom ga sama izgubila, treba spomenuti znakovitu crticu iz povijesnog intervjua. Kad ju je Bashir upitao: "Mislite li da ćete ikada biti kraljica?", Diana je rekla: "Ne znam. Ne, neću. Mislim da mnogi ljudi ne želi da postanem kraljica. Zapravo, kad kažem ‘mnogo ljudi’, mislim na ustanovu u koju sam se udala. Shvatili su da nisam početnica". Imajući u vidu što se od tada do danas promijenilo, narodna princeza nesumnjivo je osuvremenila instituciju. To definitivno nije učinila ‘početnički‘ zbog čega joj, uoči tužne obljetnice, treba odati priznanje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....