Na svečanosti u tvrđavi i budističkom samostanu Tashichho Dzongu sudjelovao je i njihov stariji sin, prijestolonasljednik Jigme Namgyel, a visoki gosti okušali su se i u streličarstvu
Kralj Butana Jigme Khesar Namgyel Wangchuck i njegova supruga Jetsun Pema rijetko primaju državnike u posjet, ali kada su domaćini događaja na najvišoj razini, fotografije gostoprimstva Zemlje gromovitog zmaja, kako se još naziva njihova mala, prelijepa zemlja, izazivaju divljenje. Ponajprije zato što ih vrlo rijetko viđamo u medijima, a oboje su zgodni, mladi i omiljeni među sunarodnjacima. Prelijepa kraljica toliko je popularna da ju nazivaju Kate Middleton s Himalaje, čemu pridonosi i njen jedinstven odjevni stil u službenim prigodama: tradicionalan i elegantan, poput profinjenog, bezvremenskog stila princeze od Walesa koja ih je sa suprugom, princem Williamom posjetila 2016. godine, piše Tatler.
Ovog puta zadivili su kraljevski par koji nije lako ostaviti bez riječi, tajlandskog vladara Maha Vajiralongkorna (jedan je od najbogatijih monarha čija je imovina procijenjena na 30 do 70 milijardi američkih dolara) i njegovu suprugu, kraljicu Suthidu. Njihov četverodnevni posjet počeo je 25. travnja u butanskoj prijestolnici Thimphu: domaćin, kralj Jigme Khesar srdačno je dočekao zapadnjački odjevenog tajlandskog vladara.
Za razliku od njega, izabrao je svečanu narodnu nošnju, a Jetsun Pema slijedila je suprugov dress code: nosila je suknju "kira" dugu do gležnjeva od svilenog brokata, svilenu jaknu "toego” u boji zlata te raskošno izvezenu, široku grimiznu svilenu vrpcu "rachu" koju Butanke nose tijekom službenih i vjerskih praznika.
Pilotova kći
I tajlandska kraljica Suthide odlučila se za tradicionalnu nošnju svoje zemlje, stoga se savršeno krojeno odijelo njenog supruga isticalo u sveopćem šarenilu tijekom dočeka u zračnoj luci Paro.
Dva kraljevska para potom su se uputila u veličanstvenu tvrđavu i budistički samostan Tashichho Dzong u kojoj se nalazi kraljeva prijestolna dvorana. Uslijedila je raskošna ceremonija dobrodošlice s tradicionalnim plesovima iz obje zemlje, a posebnu pozornost izazvao je devetogodišnji princ Jigme Khesar Namgyel Wangchuck, nasljednik butanskog prijestolja jer ga roditelji što je moguće više štite od medijske pozornosti: ovo mu je bio jedan od rijetkih izlazaka među predstavnike sedme sile. Osim njega, kralj Jigme Khesar i kraljica Jetsun Pema imaju uskoro petogodišnjeg sina Jigmea Ugyena Wangchucka te kći Sonam Yangden Wangchuck kojoj je tek 19 mjeseci.
Dodajmo i to da je 45-godišnji vladar svoju 34-godišnju suprugu upoznao kada je imala sedam godina. Sreli su se na kraljevskom pikniku na koji je bio pozvan i njen otac, pilot instruktor u butanskom ratnom zrakoplovstvu koji potječe iz aristokratske obitelji.
Nezaboravan osmijeh
Recimo i to da je obitelj njene majke dalekim srodstvom povezana s kraljevskom obitelji. Kako bilo, kad ju je tada 17-godišnji Jigme Khesar prvi put ugledao, rekao joj je u šali: "Ako se i dalje budeš smiješila tako lijepo kad odrasteš i ako tada oboje budemo slobodni, oženit ću te."
Pokazalo se da je bio od riječi: 14 godina poslije prvog susreta, doista se oženio 21-godišnjom Jetsun na raskošnoj svadbenoj ceremoniji koja je u listopadu 2011. godine bila najveći medijski događaj u Butanu. Zapanjujuće lijepa kraljeva odabranica postala je najmlađa kraljica supruga na svijetu. Teško je reći kako ju je zapravo osvojio i zaprosio jer je zacijelo imala vlastite planove o tome kako želi živjeti (školovala se u Butanu i u Indiji, a na londonskom Sveučilištu Regent‘s diplomirala je međunarodne odnose, psihologiju i povijest umjetnosti), no poznato je to da je Jigme Khesar početkom 2011. obavijestio narod dobiti kraljicu riječima: "Nema boljeg vremena nego sada da kažem da sam odlučio oženiti se". Treba reći i to da je njegova vladavina započela 2006., nakon što je njegov otac Jigme Singye Wangchuck, abdicirao.
Okrunjen je 6. studenog 2008. i ubrzo počeo s demokratizacijom zemlje, unaprijedio je javnu infrastrukturu, odbio je iskoristiti mogućnost poligamije koja se prije prakticirala u butanskom društvu.
Vrstan strijelac
Kada se pokazalo da je previše restriktivno puštanje turista u Butan kontraproduktivno (2023. godine ondje došlo nešto više od 100.000 posjetitelja, piše Economic Times, dok ih je prošle godine posjetilo oko 300.000), založio se za popuštanje ograničenja koja štite zemlju od masovnog turizma, ali ne i njihovo ukidanje, po čemu se Butan razlikuje od Tajlanda.
Kralj Jigme Khesar i njegova supruga Jetsun Pema potrudili su se da njihovi visoki gosti pamte posjet Butanu i po jedinstvenim aktivnostima. Stoga su tajlandskog kralja i kraljicu pozvali na sudjelovanje u tradicionalnim butanskim igrama u svojoj palači Lingkana, u Thimphu. Tako su se visoki gosti okušali u streličarstvu (nacionalnom sportu Butana) prije nego što su se uputili u Kaja Throm, živopisnu tržnicu na kojoj se nude lokalni prehrambeni proizvodi, gdje su im se pridružili kraljev ujak i mlađa braća, piše Tatler.
Posjetili su budističke samostane, sudjelovali u vjerskim ceremonijama i unaprijedili prijateljske odnose dviju zemalja. Bila je to još jedna potvrda činjenice da mladi kraljevski par vješto pozicionira Butan na diplomatski zemljovid svijeta. U siječnju ove godine ugostili su britansku pop zvijezdu Eda Sheerana: bio je prvi međunarodni izvođač koji je održao koncert u toj zemlji, izvijestio je ABC News. Koncert se održao na stadionu Changlimithang u prijestolnici Thimphuu, a glazbenik je imao priliku objedovati s butanskim kraljevskim parom. Nastup je ocijenjen kao značajan iskorak u otvaranju prelijepe zemlje na obroncima Himalaje, svijetu i kako se čini, tek je početak na uspješnoj diplomatsko-kulturnoj inicijativi mladog kraljevskog para.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....