Šveđanka Greta Thunberg zalaže se za očuvanje prirodnih ljepota na sjeveru svoje zemlje.
Da je 19-godišnja švedska aktivistica Greta Thunberg najprepoznatljivije lice nade nove generacije koja se zalaže za hitno ublažavanje katastrofalnih posljedica klimatskih promjena shvatili su i pripadnici autohtonog laponskog naroda Saami.
Njihovih sedamdeset tisuća pripadnika raštrkano je na površini od otprilike milijun i sto tisuća četvornih kilometara i to na području čak četiri države - Norveškoj, Švedskoj, Finskoj i Rusiji. U nekim područjima bave se i ribarstvom, no uglavnom su posvećeni stočarstvu i šumarstvu, jer žive u još uvijek prilično zaštićenim prirodnim uvjetima na krajnjem sjeveru Europe.
Najslavniju aktivisticu na svijetu pozvali su u pomoć jer švedska vlada uskoro mora donijeti odluku o rudarskoj koncesiji za britansku kompaniju Beowulf čija bi investicija otvorila 250 do 300 novih radnih mjesta na tom području, ali i nepovratno - tvrde - uništila veliko područje na kojem oni tradicionalno love, uzgajaju stoku i žive.
"Vjerujemo da dugoročni interesi poput zaštite klime i okoliša, uključujući očuvanje zalihe pitke vode i čistog zraka trebaju imati prvenstvo nad kratkotrajnim interesom kompanija i zgrtanja profita. Zbog toga je jedina ispravna odluka naše vlade - zaustavljanje kolonizacije Laponije", izjavila je Greta koja je sa svojim istomišljenicima iz udruge Fridays for Future podržala stanovnike koji se već čitavo desetljeće protive novim rudarskim iskapanjima na tom području.
I s tim ciljem pozvala milijune svojih pratitelja na društvenim mrežama da potpišu internetsku peticiju za očuvanje Galloka, kako oni nazivaju taj dio svoje zemlje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....