U specijalnoj emisiji Jutarnjeg lista, održanoj uživo na glavnom zagrebačkom Trgu uoči prosvjeda podrške Mireli Čavajdi i za adekvatnu zdravstvenu i reproduktivnu skrb svakoj ženi, šest je gošći govorilo o osjetljivoj, ali vrlo važnoj temi prava žena na pobačaj.
Na prosvjedu “Dosta! Uništavanja javnog zdravstva i zanemarivanja zdravlja žena” u više hrvatskih gradova okupilo se tisuće ljudi koji žele vidljive promjene u hrvatskom društvu i zdravstvu.
Jutarnji je uoči prosvjeda uživo s Trga bana Jelačića razgovarao s feminističkom teologinjom i koordinatoricom udruga U dobroj vjeri Lanom Bobić, koordinatoricom udruge za ženska prava CESI (Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje) Sanjom Cesar, aktivisticom i koordinatoricom Autonomne ženske kuće Nevom Tole, zastupnicom u Gradskoj skupštini i aktivisticom za ljudska prava Radom Borić, profesoricom kaznenog prava s Pravnog fakulteta Sunčanom Roksandić te zastupnicom Zelenog-lijevog bloka Ivanom Kekin.
Lana Bobić objasnila je gdje je granica između priziva savjesti, na kojeg se liječnici često pozivaju u situacijama kada žena zatraži pobačaj, i liječničke profesije.
Sanja Cesar kazala je da je hrvatsko društvo licemjerno i konzervativno, barem kada je riječ o pravu na pobačaj. "Liječnici koji se sada pozivaju na priziv savjesti u devedesetima su bez problema obavljali pobačaj".
Da je izuzetno teško biti žena, a posebno trudna žena koja je odlučila ne iznijeti trudnoću, objasnila je Neva Tole, čija je Autonomna ženska kuća izložila prijedlog zakona za produženje roka u kojem bez uplitanja bilo koga žena može podnijeti zahtjev za pobačaj.
Rada Borić rekla je da je nedopustivo da se Mireli Čavajdi poručilo da bi trebala imati neinducirani porod bez obzira hoće li dijete umrijeti.
Sunčana Roksandić objasnila je zašto dolazi do kolizije prava trudnica na pobačaj i prava liječnika. "Pravo na priziv savjesti ne bi trebalo ni u kom slučaju negirati pravo na zdravstvenu zaštitu i prekid trudnoće", rekla je Roksandić.
Ivana Kekin istaknula je što bi sve novi zakon o pobačaju, za koji je Ustavni sud dao rok do 2017. godine, no on se nije izglasao, trebao sadržavati.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....