U zagrebačkom Kaptol Boutique Cinema sinoć su se okupili mnogi kako bi prisustvovali razgovoru Dijane Čuljak s uglednim psihijatrima i psihoterapeutima Antom Bagarićem i Hrvojem Handlom, koji su, između ostalog, odgovarali na pitanja - jesmo li normalni i što se uopće smatra normalnim.
"Blue Monday" grupe New Order, "I Don‘t Like Mondays" Boomtown Ratsa, Robert Smith iz The Curea pjeva "I don‘t care if Monday‘s black" ...
Svaki ponedjeljak, kao novi početak radnog i školskog tjedna, uvijek je jednako izazovan, nije li? Ima zato i neke osobite simbolike u tome što je ove godine Svjetski dan mentalnog zdravlja – koji se obilježava 10. listopada – baš pao na prvi dan u tjednu. Mentalne bolesti i poremećaji nova su epidemija postcovid društva – upozorava Svjetska zdravstvena organizacija, a to je i jedan od motiva zbog kojih je Gloria, kao utjecajna ženska platforma, baš 10. listopada organizirala tribinu uživo "Bez brige s Dijanom" moderatorice i autorice projekta Dijane Čuljak, koja već treću sezonu radi na detabuizaciji tema povezanih s našim unutarnjim nemirima, nezadovoljstvima, poteškoćama, anksioznošću...
U zagrebačkom Kaptol Boutique Cinema sinoć su se okupili mnogi kako bi prisustvovali razgovoru Dijane Čuljak s uglednim psihijatrima i psihoterapeutima Antom Bagarićem i Hrvojem Handlom, koji su, između ostalog, odgovarali na pitanja - jesmo li normalni i što se uopće smatra normalnim?
"Imamo primjer briljantnog premijera Norveške, koji je u njihovom dnevniku rekao – ja sam bolestan, patim od depresije i dajem ostavku. Nakon toga se liječio, ponovno se kandidirao na izborima – i ponovno pobijedio. Onda kad se to dogodi u Hrvatskoj, kad postanemo osviješteno društvo, koje mentalne bolesti i poremećaje ne skriva i prihvaća, tada ćemo postati moderno, progresivno društvo kakvo želimo biti", rekao je profesor Ante Bagarić, dodajući da se osobe s mentalnim bolestima i poremećajima ne bi trebalo gledati ni tretirati drugačije od ljudi koji pate od nekih drugih, organskih i nama kao društvu poznatijih i prihvatljivijih bolesti i stanja.
"Ujutro kad se probudite, prije nego što se odjenete, na sebe nesvjesno stavljate – strah. Da ne pustite vruću vodu iz slavine, da vas ne pregazi auto kad krenete na posao... Svatko od nas u sebi ima sve psihičke poremećaje, ali ih ima u maloj dozi. Kad bismo to mogli prihvatiti, da smo anksiozni, da imamo taj strah iznutra, već bi bili iskrenije i zdravije društvo", smatra doktor Hrvoje Handl.
U gotovo dvosatnom razgovoru o iskrenosti, osjećajima, strastima, slabostima i strahovima, sudjelovala je i publika, na čija su pitanja vrlo strpljivo i ekstenzivno odgovarali doktori Bagarić i Handl. U publici su bila i mnoga poznata lica – koje u svom profesionalnom djelovanju nastoje destigmatizirati teme vezane uz mentalne bolesti i poremećaje: glumica i pjevačica Nera Stipičević, kolumnistica Milana Vlaović Kovaček, pjevačica Ivana Husar Mlinac, voditeljica, urednica i novinarka Tončica Čeljuska...
Do posljednjeg mjesta ispunjena kino dvorana - i dinamična rasprava koja se razvila nakon službenog dijela tribine, dokaz je da smo zreli i spremni za promjene - u koje nas uvodi posve iskren razgovor, bez srama i tabua u novoj sezoni Glorijinog serijala "Bez brige s Dijanom".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....