Nije lako doprijeti do nesvjesnog, dr. Bagarić šaleći se govori kako je to posao od desetak godina osobne psihoterapije, a nerijetko taj put traje cijeli život.
„Sve vrijeme u kojem ne osvijestimo nesvjesno, u životu nazivamo sudbinom“, od prilike je tako Carl Jung opisao značaj nesvjesnog.
To je onaj dio skrivene arhive naših sjećanja, trauma, boli, povreda, sreća, ushita i svih drugih osjećaja koji kreiraju naše odluke svaki dan. Mi onda tim odlukama dajemo racionalna objašnjena, ali one zapravo nastaju negdje duboko u nama dok se naša svijest još nije niti uključila.
Razgovarala sam o tome s našim dežurnim psihijatrima dr. Hrvojem Handlom i dr. Antom Bagarićem. Nije lako doprijeti do nesvjesnog, dr. Bagarić šaleći se govori kako je to posao od desetak godina osobne psihoterapije, a nerijetko taj put traje cijeli život.
Postoji kolektivno nesvjesno i ono je opisano u svim mitološkim pričama, pojašnjava dr. Hrvoje Handl. Sva ljudska previranja, karakteri, dvojbe ispričane su u grčkoj mitologiji, ali ništa se ne razlikuju od norveških dnevnih priča, kazuje Hrvoje.
I dok je dr. Ante Bagarić više govorio o osobnom nesvjesnom, Dr. Handl se osvrtao na ono kolektivno, cijeloj ljudskoj vrsti svojstveno.
Gledajte nas i u nastavku priče o nesvjesnom.
#samopodsvjest#nistasvjesno
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....