Dvije studije iz 2013. sugerirale su da unos više kalorija rano tijekom dana i manje kalorija navečer pridonosi mršavljenju, no najnovija studija istražila je koliko relativna veličina obroka zaista utječe na naš apetit.
Posljednjih godina su sve popularniji savjeti o prehrani koji se fokusiraju na utvrđivanje pravog vremena za obroke, s ciljem što većeg gubitka kilograma. Među njima se ističe i teorija koja tvrdi kako je, ako želite smršavjeti, najbolje pojesti obilan obrok na početku dana, a zatim kroz dan unositi manje obroke. Ipak, nova znanstvena studija dokazuje da to nije u potpunosti točno.
Kako navodi portal Sciencealert, spomenuta je teorija vrlo logična, s obzirom na to da gotovo sve ljudske stanice slijede isti 24-satni ciklus kao i mi sami. Naš metabolizam, baš kao i većina naših bioloških funkcija, ima svoje ritmove, na kojima se zasniva područje znanstvenih istraživanja koje se naziva "krono-prehrana".
Znanstvenici iz ovog područja predlažu da se način na koji obrađujemo obroke treba razlikovati s obzirom na doba dana. Dvije studije iz 2013. sugerirale su da unos više kalorija rano tijekom dana i manje kalorija navečer pridonosi mršavljenju.
Međutim, velika nova studija otkrila je da, iako relativna veličina doručka i večere utječe na naš apetit, nema utjecaja na metabolizam i gubitak težine. Tim istraživača sa sveučilišta u Aberdeenu i Surreyu proveo je kontroliranu studiju na zdravim ljudima s prekomjernom težinom kako bi istražio vezu između veličine doručka i večere te njihova učinka na osjećaj gladi.
Iako su pretpostavljali da će obilan doručak i mala večera povećati sagorijevanje kalorija i gubitak težine, rezultati eksperimenta nisu otkrili razlike u tjelesnoj težini ili bilo kakvim biološkim mjerama potrošnje energije između dva obrasca obroka.
Također, istraživanje sugerira da način na koji naše tijelo obrađuje kalorije ujutro u odnosu na večer ne utječe na gubitak težine na način objavljen u drugim studijama. Jedina razlika bila je promjena u osjećaju gladi koji su subjekti sami prijavili.
"Krono-prehrana" za znanstvenike je i dalje zanimljivo područje istraživanja jer je sve više dokaza da raspored obroka može igrati važnu ulogu u poboljšanju zdravlja ljudi. Međutim, spomenuto novo istraživanje dokazalo je da doba dana kada jedete svoj najveći obrok nije toliko važno za mršavljenje kao što se do sada mislilo.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....