Dizajner i marketinški stručnjak Davor Bruketa ljeto je proveo s obitelji proučavajući arhitektonska remek-djela na sjeveru Europe, gdje se temperatura vrtjela oko ugodnih 20 Celzijevih stupnjeva, a umjesto plivanjem, bavio se - skijanjem na travi.
Dvije godine nakon što smo s unajmljenim automobilom obišli Norvešku - od Trondheima do Osla - i otkrili da nam umjesto vrućina više odgovara temperatura od 20 Celzijevih stupnjeva, da samo očarani prirodom europskog sjevera, njegovom održivom i humanom arhitekturom, inkluzivnom kulturom i vibrantnom umjetničkom scenom, ovo smo ljeto odlučili provesti - u Danskoj. To je zajednica malo veća od naše, s 5,8 milijuna stanovnika. Sastoji se od poluotoka Jutlanda i 406 otoka, od kojih je 108 nastanjeno, a najveći su Zeland i Fyn. Mnogi veći otoci spojeni su mostovima: Øresund povezuje Zeland sa Švedskom, a Storebæltsbroen Fyn sa Zelandom. Danska je većinom ravnica s najvišim vrhom Møllehøj na 170,86 metara.
Čari glavnog grada
Do Kopenhagena se može direktnim letom iz Zagreba. Glavni grad Danske, sa 600 tisuća stanovnika, baš je po mjeri čovjeka. Iako je relativno malen, među svjetskim je prijestolnicama dizajna i arhitekture pa nam je to bio poticaj da ga posjetimo. Nalazi se na otoku Zelandu, premrežen biciklističkim stazama, a bicikli se mogu unajmiti na svakom koraku. Naša prijateljica, dizajnerica Helen Holmdal Petersen, provela nas je gradskim kanalima, i to na splavi s kaučem: odmah smo osjetili taj čuveni hygge, termin kojim Danci opisuju ljepotu življenja. U Kopenhagenu smo proveli pet dana - dva na početku i tri na kraju našeg danskog ljeta.
Smještaj
Odsjeli smo u hotelu Audo, svojevrsnom showroomu koji je napravio arhitektonski studio Norm Architects u suradnji s dizajnerskim brendom Menu. Sastoji se od deset soba, čiji se izgled često mijenja - kao i izgled zajedničkih prostorija - a u hotelu možete kupiti sve što vidite, od namještaja do detalja.
U potrazi za Hamletom
Posjetili smo Roskilde Domkirke, crkvu koja je pod zaštitom UNESCO-a i od 15. stoljeća službena je pogrebna crkva danskih monarha, a nalazi se nedaleko od centra Kopenhagena. Arhitektura katedrale pokazuje 800 godina europskih arhitektonskih stilova i jedan je od prvih primjera gotičke katedrale u Skandinaviji izgrađene od cigle, a za nju su zaslužni biskup Absalon i Peder Sunesen. Još jedna znamenitost s UNESCO-ova popisa svjetske baštine nas je oduševila, a riječ je o dvorcu Kronborg pokraj grada Helsingøra, koji je imao veliku stratešku važnost jer se nalazi na najužem tjesnacu (4 km) između Danske i Švedske. Radnja Shakespeareovog “Hamleta” odvija se u njemu.
Studiji i muzeji
Posjetili smo i dizajn studio Frama u Kopenhagenu. Oni izrađuju sve i svašta, od namještaja do parfema, a showroom im se nalazi u ljekarni iz 19. stoljeća - i izgleda fantastično. Muzej suvremene umjetnosti u Louisiani nalazi se južno od centra glavnoga grada, blizu obale. Oduševilo nas je što je arhitektura tako predivno uklopljena u prirodu, imate osjećaj da su Jørgen Bo i Vilhelm Wohlert napravili pravo čudo, kao da je taj muzej oduvijek tu, u simbiozi s prirodom.
Kolovoz ponosa
Kolovoz u Danskoj ne može proći bez kopenhaške “Povorke ponosa”, najvećeg danskog festivala ljudskih prava koji se održava svake godine još od 1996. Središnja točka je Trg gradske vijećnice u centru grada. Sve je bilo obasjano svjetlima duginih boja pa tako i Radisson Collection Royal Hotel (nekad poznatiji kao SAS), koji je 1960. projektirao Arne Jacobsen za Scandinavian Airlines System (SAS) i posebno za njega dizajnirao moj najdraži komad namještaja - famozni stolac “egg chair”.
Atrakcija u Aarhusu
Posebno nas je zadivila “Your rainbow panorama” poznatog islandskog umjetnika Olafura Eliassona koja se nalazi na krovu ARoS Art Museuma u Aarhusu, gradu u kojem smo proveli pet dana. Riječ je o kružnom, tonski obojenom hodniku koji je tu od 2011. i pruža impresivan pogled na grad i horizont. Boje se mijenjaju u kombinaciji s oblacima koji dolaze s oceana i stvaraju predivnu sliku.
Rat mora
Najsjeverniji grad Danske je Skagen, a najsjevernija točka je plaža Grenen ispred koje se “sudaraju” Sjeverno i Baltičko more. Točno se može vidjeti nadmetanje tih dvaju mora, po valovima koji udaraju jedni u druge, kao da se bore za prevlast nad Skandinavijom. Istočno od Grenena nalazi se Gothenburg, a sjeverno je Oslo, stoga i ne čudi što se na plaži mogu vidjeti ostaci njemačkih bunkera iz Drugog svjetskog rata, a često se može naići i na tuljane, ali i na njihove leševe koje more ovdje izbaci.
Stogodišnji svjetionik
Jugozapadno od Skagena, na obali Sjevernoga mora, smjestio se više od 100 godina star svjetionik Rubjerg Knude. Bio je sagrađen na zapanjujućim pješčanim dinama koje su more i vjetar tijekom godina “pojeli” i tako skratili obalu do samoga ruba svjetionika pa su ga 2019. pomaknuli 70 metara u unutrašnjost, kako bi spriječili da dođe do rušenja. Svjetionik je visok 23 metra i težak 720 tona. Na vrh, umjesto žarulje, ugrađena je prizma koju okreće vjetar, a kroz sam je svjetionik postavljena instalacija koja, umjesto da šalje svjetlost prema moru, baca svjetlo unutar tornja stvarajući efekt kaleidoskopa.
Lego kuća
Posjetili smo Lego kuću u Billundu. Cijeli smo dan proveli učeći o Legu, gledajući retro kutije legića koje smo imali kao djeca. Vidjeli smo i Fjordenhus, zgradu koja izlazi iz mora i izgleda kao skulptura. Projektirali su je Olafur Eliasson i Sebastian Behmann.
Čitajte i: Komadić raja u kornatskom arhipelagu: Šator pod zvijezdama i najljepše buđenje u masliniku uz more
Močvarni svijet
Vadehavscentret ili Wadden Sea centar je za posjetitelje UNESCOove Svjetske baštine Vadenskog mora, međuplimne zone Sjevernog mora koja se proteže od Nizozemske do Danske i služi za podizanje svijesti o Vadenskom moru i močvarama oko njega. Jedinstvena zgrada arhitektice Dorte Mandrup - za koju se trska koristi na fasadi, krovu i podlozi - potpuno je prilagođena močvarnom području.
Vikinzi i arheologija
Nedaleko od centra, na jugozapadu Jutlanda, nalazi se vikinški gradić Ribe, najstariji u Danskoj, utemeljen početkom 8. stoljeća. U Højbjergu, predgrađu Aarhusa, nalazi se Moesgaard Museum (MOMU), danski regionalni muzej posvećen arheologiji i etnografiji.
Umjetnost življenja
Stambene zgrade u Danskoj, barem one novije, prava su umjetnička djela. “The Wave”, koji su projektirali Henning Larsen Architects, inspiriran je Opera Houseom u Sydneyju poznatog danskog arhitekta Jørna Utzona. Danska pokazuje da stambene zgrade mogu biti puno više od goleme naslage betona. Odmah pokraj The Wavea, na moru, smjestio se Kayak Club za koji su zaslužni Force4Architects.
Skijanje usred ljeta
Nismo samo razgledavali, bavili smo se i sportom: naime, na krovu termoelektrane u Kopenhagenu smo se - skijali. CopenHill je jedan od zaštitnih znakova Danske, a projektirao ga je studio BIG. Skija se po krovu spalionice, na pisti dugačkoj 500 metara, koja je zimi prekrivena snijegom, a ljeti - travom. Osjećaj je neobičan, kao da skijaš na potpuno tupim skijama po stazi prekrivenoj čistim ledom - unatoč tome što smo prije spusta “pripremili” skije, umočivši ih u specijalnu ljepljivu smjesu. No, s vrha staze se pruža fantastičan pogled na grad, more i luku, a fascinantna je činjenica da iz te spalionice izlazi samo vodena para, bez ikakvog mirisa smeća.
Čitajte i: Biser Lombardije iz kuta fizioterapeutkinje Ane: Impresivno mjesto koje je obožavala i Maria Callas
Uzorni stil života
Danska je fascinantna. I najsiromašnija stambena zgrada izgleda uredno, nikome ne pada na pamet da svoj balkon ostakli ili stavi prozore drugačije od ostatka zgrade. Cijela se sela dogovaraju oko boja fasada i svaka pa i najneuglednija kuća u selu ima uredno dvorište, podšišanu travu i obojenu ogradu. Danci imaju izniman osjećaj za zajednički interes, a njihovi rezultati pokazuju da se to očito isplati. Tu sve počinje. U nekim manje uspješnim zajednicama ljudi se ne mogu dogovoriti niti oko redovnog održavanja stambene zgrade. I tu sve završava.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....