Priznanja modernim, svježim okusima iz okolice Varaždina na nedavno održanom prestižnom svjetskom natjecanju najbolja su preporuka za posjet vinarijama u kojima se ona proizvode, sve o njima donosi Gloria IN.
Varaždinska županija i grad Varaždin, barokna prijestolnica Hrvatske, koji posjetitelje oduševljava iznimno očuvanom spomeničkom, sakralnom i umjetničkom baštinom u strogom gradskom središtu, odnedavno se mogu pohvaliti novim jakim turističkim adutima. Smještene na raskrižju Zagorja, Međimurja i Podravine, tradicionalnih vinogradarskih regija, lokalne vinarije su se sa 17. Decantera u Londonu, najprestižnijeg natjecanja vinara na svijetu, vratile s čak 22 medalje te 11 preporuka.
Nagrađena su vina, primjerice, vinarija Košćak, Mežnarić, Najman, Kežman, Stručić, Lovrini vinogradi... I to zahvaljujući sinergiji malih proizvođača iz varaždinskog i ludbreškog kraja sa Sinišom Lasanom, sommelierom i Decanterovim sucem, koji je prepoznao njihov potencijal za odlične rezultate na najvećoj svjetskoj izložbi vina.
Mnogo razloga za slavlje
Najviše razloga za slavlje imala je vinarija Kopjar, čiju su graševinu, dobitnicu srebrne medalje, svjetski znalci opisali kao vino intenzivnog okusa poširane kruške s naznakom bagrema i lista čaja. U sklopu vinarije u Novom Marofu, dobitnice još četiri brončane medalje, za sauvignon blanc, chardonnay, muškat žuti te rajnski rizling, uređena je vinoteka s kušaonicom, u kojoj će vam domaćini uz prethodnu najavu ponuditi vrhunska vina i domaće delicije.
U susjednoj vinariji Košćak obavezno kušajte nagrađeni sauvignon, koji je znalce u Londonu oduševio svježinom zelenih nota i dugim završetkom. Na drugoj strani, uz samu granicu sa Slovenijom, u općini Cestica, nalazi se pak Vinski hram Kotolenko, u čijoj obiteljskoj vinariji već pola stoljeća nastaju vrhunski pinot sivi, muškat žuti, sauvignon i druga vina.
- Odlične ocjene na Decanteru shvatili smo kao obavezu da našu priču proširimo - kaže Slavko Kotolenko, koji posjetitelje poziva u obilazak svojih vinograda te na degustacije u autentičnoj atmosferi domaće kleti. U varaždinskom kraju tako se naziva vinogradarska kućica od hrastovine s prešom, u kojoj se vino tradicionalno proizvodi i čuva, ali se u njemu i gušta u dobrom društvu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....